Vaksina Covid-19: nė SHBA dentistėt janė mė skeptikė sesa mjekėt

| 5 Korrik 2021 |

Vaksina Covid-19: nė SHBA dentistėt janė mė skeptikė sesa mjekėt

Sondazhi JADA vlerėsoi gatishmėrinė e studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė pėr t'iu nėnshtruar vaksinės Covid-19

Nga Lara Figini


Qė nga fillimi i pandemisė Covid-19, urgjenca e vaksinimit ėshtė rritur ēdo ditė dhe disa vaksina janė bėrė tė disponueshme brenda njė viti.

Punonjėsve shėndetėsorė ne vijėn e parė tė frontit (HCP) u ėshtė dhėnė pėrparėsi nė vaksinim pėr tė siguruar njė fuqi punėtore tė pėrshtatshme pėr tė trajtuar pacientėt e infektuar. Udhėzimet nga Akademitė Kombėtare tė Shkencave, Inxhinierisė dhe Mjekėsisė rekomanduan vaksinimin e tė gjithė profesionistėve tė shėndetit nė vijėn e parė, duke pėrfshirė dentistėt dhe higjienistėt dentarė, nė Itali madje ėshtė bėrė i detyrueshėm.

Por, cila ėshtė shkalla e pranimit nga profesionistėt e shėndetėsisė?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė "The Journal of the American Dental Association", autorėt kryen njė sondazh pėr tė vlerėsuar nėse studentėt e mjekėsisė (MS) dhe stomatologjisė (DS) ishin ose jo tė gatshėm pėr t'iu nėnshtruar vaksinės Covid-19.

Sondazhi u krye nė 3 shkolla dentare dhe 1 shkollė mjekėsore amerikane duke nėpėrmjet njė sondazhi nė internet qė vlerėsoi imunizimin e mėparshėm, udhėzimet dhe perceptimet nė lidhje me vaksinat pėr Covid-19 si dhe pėrvojėn personale me Covid-19.

Rezultate

Njė total prej 248 DS dhe 167 MS pėrfunduan studimin. 45% e DS dhe 23% e MS ishin kundėr marrjes sė vaksinės Covid-19. Rezultatet e analizave bivariate zbuluan se MS ishin 2.7 herė mė tė favorshme se SD pėr tė marrė vaksinėn.

Megjithėse DS kishte mė shumė tė ngjarė se MS tė kishin pasur kontakte me Covid-19 ose tė njihnin personalisht dikė qė kishte kaluar atė, MS kishte mė shumė gjasa tė ndiqte rekomandimet e institucionit dhe tė besonte nė informacionin e vaksinės.
Nga analizat shumė variabile, pasi analizuan tė dhėnat e ndryshueshme demografike, pėrvojėn me Covid-19 dhe prirjet pėr vaksinim personal, tė qenurit MS ose DS nuk parashikonte mė gadishmėrinė pėr t'u vaksinuar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekziston nevoja pėr protokolle specifike pėr profesionet shėndetėsore tė krijuara pėr tė pėrmirėsuar njohuritė nė lidhje me vaksinat dhe aftėsinė pėr t'u konsultuar me to.

Implikimet klinike

Stomatologėt mund tė luajnė njė rol kryesor nė mbėshtetjen dhe pėrgatitjen e pacientėve tė tyre pėr t'iu nėnshtruar vaksinimit Covid-19, duke kontribuar kėshtu nė shpėrndarjen e gjerė tė vaksinės nė publik.
Informacioni i duhur pėr vaksinat Covid-19 pėr profesionistėt e kujdesit shėndetėsor do tė ndihmojė nė identifikimin e ēėshtjeve dhe shqetėsimeve tė tyre tė mundshme, nė mėnyrė qė ato tė adresohen pėr tė siguruar pranim adekuat midis kėtyre kategorive dhe pėr tė mundėsuar zhvillimin e programeve arsimore pėr tė ofruar rekomandime dhe kėshillime tė vaksinave.

Pėr mė shumė informacion:

Kelekar AK, Lucia VC, Afonso NM, Mascarenhas AK. COVID-19 vaccine acceptance and hesitancy among dental and medical students. J Am Dent Assoc 2021 Mar 26;S0002-8177(21)00165-3.

Tė dhėna nga njė studim amerikan.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D