Pasojat e pandemisė te dentistėt evropianė

| 2 Korrik 2021 |

Pasojat e pandemisė te dentistėt evropianė

Nga Lorena Origo


Qė nė nisje tė pandemisė, Kėshilli Evropian i Stomatologėve (CED) i kryesuar nga Marco Landi ka ndjekur zhvillimin e situatės pėrmes sondazheve, madje edhe javore, pėr tė monitoruar situatėn e stomatologjisė evropiane dhe pėr tė kuptuar ēėshtjet kritike qė dolėn gradualisht, situatat dhe iniciativat e ndryshme tė pėrgatitura nė vendet individuale nė mėnyrė qė tė jenė nė gjendje tė propozojnė ndėrhyrje pėr tė mbėshtetur operatorėt.

CED ka pėrmbledhur tė dhėnat 20 sondazheve, nė njė dokument qė ėshtė puna e vetme e botuar deri mė sot qė na lejon tė kuptojmė ndikimin e vėrtetė qė ka pasur pandemia nė praktikat dentare evropiane dhe sfidat me tė cilat pėrballet ky profesion.

"Dokumenti nuk ėshtė vetėm njė panoramė e kėtij njė viti e gjysmė tė pandemisė - thotė Marco Landi presidenti i CED, por edhe njė dokument nė tė cilin ne analizojmė dhe vlerėsojmė situatėn, duke treguar zgjidhje tė mundshme tė dobishme pėr tė ardhmen".

Nga marsi i 2020 deri nė prill 2021, CED i kushtoi vėmendje tė konsiderueshme krizės qė prek shėndetin publik, nė mėnyrė qė tė kuptojė ndikimin nė shėndetin oral dhe stomatologjinė dhe pėr tė siguruar qė ky sektor tė jetė nė gjendje tė rikuperohet dhe tė vazhdojė t'u pėrgjigjet nevojave tė pacientėve.

Gjatė kėsaj periudhe, ofrimi i kujdesit dentar ishte i kufizuar vetėm nė raste urgjente dhe kujdesi rutinė u zvogėlua ose pezullua nė 67% nė 100% tė rasteve. Mbi 58% e tė anketuarve raportuan mungesė aksesi nė pajisjet e pėrshtatshme, tė tilla si maska, syze, fustane kirurgjikale dhe vizore, nga prilli deri nė qershor 2020. Pėr mė tepėr, disa vende raportuan rritje tė kostove tė lidhura me kontrollin e infeksionit dhe gjithashtu raportuan qė u kėrkohej tė pėrfshinin edhe dentistėt nė grupet prioritare tė vaksinimit.

"Pas njė viti tė tėrė bashkėjetese  me pandeminė, mund tė themi se stomatologjia ėshtė njė pjesė thelbėsore e kujdesit shėndetėsor dhe ne e kemi ritheksuar fuqimisht kėtė nė tė gjitha institucionet evropiane", thekson presidenti Landi.

Gjatė valėve tė dyta dhe tė treta, shumė studime nė tė gjithė Evropėn arritėn tė qėndronin tė hapur pavarėsisht bllokimeve tė mėtejshme, sepse tė dhėnat treguan se nuk kishte mė rrezik tė infektimit nė klinikat dentare.

Nė mbi 77% tė rasteve, shoqatat kombėtare tė dhėmbėve nuk raportuan njė rritje tė shkallės sė infeksionit tė stomatologėve, pėr mė tepėr, shumica e infeksioneve COVID-19 nuk kanė origjinėn nga mjediset profesionale, siē raportohet nga tė anketuarit.
Statistikat e infeksionit dentar tė mbledhura nga sondazhet e CED tregojnė pėr njė incidencė jashtėzakonisht tė ulėt tė COVID-19 nė praktikat dentare, duke ēuar nė pėrfundimin se nuk duket se ekziston njė rrezik serioz i ekspozimit ndaj COVID-19 nė mjediset dentare, veēanėrisht sepse pandemia po ngadalėsohet.

Pikat kryesore qė dalin nga seria e hetimeve dhe nga punimeve tė tjera tė ngjashme tė CED, janė:
• dėshmitė qė tregojnė se ofrimi i shėrbimeve dentare nė kohė pandemie ėshtė i sigurt pėr pacientėt, ekipin dentar dhe vetė dentistėt. Protokollet efektive tė sigurisė dhe kontrollit tė infeksionit nė objektet dentare parandalojnė ēdo rrezik transmetimi;
• ėshtė me rėndėsi tė madhe qė praktikat dentare tė kenė gjithmonė mundėsi pėr pajisje adekuate mbrojtėse personale (DPI). Nė kėto rrethana, ėshtė thelbėsore qė ēmimi i DPI tė mos pėrbėjė njė barrė financiare shtesė dhe qė pajisjet e mjaftueshme tė jenė nė dispozicion pėr tė lejuar dentistėt tė kryejnė punėn e tyre nė siguri tė plotė;
• ėshtė thelbėsore qė kėrcėnimet shėndetėsore ndėrkufitare tė mos prishin vazhdimėsinė e ofrimit tė kujdesit dentar. Higjiena e gojės, duke pėrfshirė kontrollet rutinė, pastrimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė gojės janė pjesė e kujdesit thelbėsor shėndetėsor. Shtyrja e trajtimeve dentare ka njė ndikim negativ nė shėndetin oral dhe tė pėrgjithshėm tė pacientėve;
• ėshtė thelbėsore qė dentistėt tė marrin mbėshtetjen e qeverisė nė raste tė jashtėzakonshme tė ndalesave tė punės, tė tilla si pandemitė dhe kėrcėnime tė tjera serioze pėr shėndetin, pėr shkak tė barrės sė konsiderueshme ekonomike;
• dentistėt janė punonjės tė rėndėsishėm shėndetėsorė dhe ėshtė domosdoshme qė ata tė kenė pėrparėsi, sė bashku me tė tjerėt, nė marrjen e vaksinės COVID-19;
• CED inkurajon stomatologėt tė vaksinohen, po kėshtu, dentistėt kanė njė rol kryesor nė promovimin e vaksinimit COVID-19 nė mesin e publikut tė gjerė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D