Humbja e dhėmbėve redukton aftėsinė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme

| 18 Qershor 2021 |

Humbja e dhėmbėve redukton aftėsinė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme

Studiuesit britanikė dhe japonezė spekulojnė se humbja e dhėmbėve gjithashtu mund tė pengojė ndėrveprimet shoqėrore dhe nė kėtė mėnyrė tė pėrkeqėsojė cilėsinė e pėrgjithshme tė jetės dhe jo vetėm shėndetin.


Dihet se humbja e dhėmbit ndikon nė aftėsinė e tė pėrtypurit, por a mund tė shkaktojė humbja e dhėmbit njė reduktim tė aftėsisė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme si gatimi, kryerja e njė thirrje telefonike apo blerja e diēkaje? Do tė dukej kėshtu, sipas asaj qė kanė gjetur studiuesit nga University College London (UCL) dhe Tokyo Medical and Dental University.

Studimi, i botuar nė "Journal of the American Geriatrics Society", analizoi tė dhėnat nga 5,631 tė rritur midis moshave 50 dhe 70. Qėllimi i studimit ishte tė hetonte efektin shkakėsor tė humbjes sė dhėmbit nė aftėsinė e njė personi pėr tė kryer aktivitetet e tij tė pėrditshme. Pasi morėn parasysh faktorė tė tillė si statusi socio-ekonomik i pjesėmarrėsve nė provė dhe shėndeti i pėrgjithshėm i dobėt, studiuesit zbuluan se ekzistonte njė lidhje e pavarur midis humbjes sė dhėmbit dhe aftėsisė pėr tė kryer aktivitete tė pėrditshme, tė matura nga efekti i humbjes sė dhėmbit nė aftėsinė e njerėzve pėr tė kryer nxjerr aktivitetet kryesore instrumentale tė jetės sė pėrditshme.

Aktivitetet pėrfshinin pėrgatitjen e njė vakti tė nxehtė, blerjen e ushqimeve, bėrjen e thirrjeve telefonike, marrjen e ilaēeve, punėn nėpėr shtėpi ose kopsht dhe administrimin e parave.
Profesori Georgios Tsakos i Institutit tė Epidemiologjisė dhe Shėndetit tė UCL vėren: "Mund tė marrim si shembull, tė moshuarit me 10 dhėmbė natyralė tė cilėt kanė 30% mė shumė gjasa tė kenė vėshtirėsi nė aktivitetet kryesore si blerja ose puna nėpėr shtėpi ose kopsht, krahasuar me ata me 20 dhėmbė natyralė".

Ekipi i studiuesve thekson se tė pasurit e dhėmbėve mė natyralė shoqėrohet me vonesėn e fillimit tė aftėsisė sė kufizuar dhe vdekjen, dhe se humbja e dhėmbėve gjithashtu mund tė pengojė ndėrveprimet shoqėrore dhe kėshtu tė pėrkeqėsojė cilėsinė e jetės. Pėrveē faktit se humbja e dhėmbėve shpesh ēon nė njė dietė mė tė varfėr dhe me mė pak lėndė ushqyese.

Dr. Yusuke Matsuyama i Universitetit Mjekėsor dhe Dentar tė Tokios arrin nė pėrfundimin se "pėrfitimi shėndetėsor i mbajtjes sė dhėmbėve natyralė tė shėndetshėm nuk mund tė kufizohet vetėm nė shėndetin oral, por mund tė ketė njė rėndėsi mė tė gjerė nė promovimin e aftėsisė pėr tė ruajtur dhe madje edhe pėrmirėsuar cilėsinė e jetės nė pėrgjithėsi".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D