Puna e tepėrt i bėn keq zemrės

| 14 Qershor 2021 |

Puna e tepėrt i bėn keq zemrės

Ekspozimi ndaj orėve tė gjata nė punė konsiderohet njė faktor rreziku pėr sėmundjen ishemike tė zemrės dhe goditjen nė tru. Njė vlerėsim i rreziqeve nė punė nga OBSH.

Nga Cristoforo Zervos


Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) dhe Organizata Ndėrkombėtare e Punės (ILO) zhvilluan njė analizė sistematike tė rreziqeve nė rritje tė sėmundjes ishemike tė zemrės dhe goditjes nė tru midis njerėzve qė punojnė me orė tė gjata (≥55 orė / javė), krahasuar me njerėzit qė punojnė me orė standarde (35-40 orė / javė).

Ky studim paraqet vlerėsime tė pėrbashkėta tė OBSH / ILO tė ekspozimit global, rajonal dhe kombėtar ndaj orėve tė gjata tė punės pėr 194 vende, dhe rrezikun e lidhur me sėmundjen ishemike tė zemrės dhe goditjen nė tru pėr 183 vende, sipas gjinisė dhe moshės. Vlerėsimet i referohen viteve 2000, 2010 dhe 2016. Pėr vlerėsimet u pėrdorėn tė dhėna nga 2,324 sondazhe ndėr-sektoriale dhe 1,742 grupe studimi tremujore. Rezultatet, treguan se, globalisht, nė vitin 2016, 488 milion njerėz, tė barabartė me 8.9% tė popullsisė sė ekzaminuar, kanė punuar ≥55 orė / javė.

Meshkujt dhe tė rriturit jo tė moshuar janė mė tė ekspozuarit. Midis vitit 2000 dhe 2016, ekspozimi ndaj orėve tė punės pėrtej standardit u rrit me 9.3%. Nė vitin 2016, pėrqindja ishte mė e lartė pėr Azinė Juglindore (11.7%) dhe mė e ulėt pėr popullsinė nė Evropė (3.5%).

Nė periudhėn 2000-2016, Paqėsori perėndimor regjistroi rritjen mė tė madhe rajonale, ndėrsa pėrqindja u ul pėr pjesėn mė tė madhe tė rajonit afrikan. Globalisht, nė vitin 2016, ekspozimi i popullsisė nė orė tė gjata pune (≥55 orė / javė) ēoi nė rreth 745,194 vdekje dhe 23.3 milion DALY (Disability-adjusted life year). Nga tė dhėnat u bė e mundur tė vlerėsohet se sėmundja ishemike e zemrės dhe goditja nė tru ndikojnė nė njė pėrqindje shumė tė ngjashme, duke pėrfaqėsuar pėrkatėsisht 46.5% dhe 53.5% tė vdekjeve tė raportuara.

OBSH dhe ILO vlerėsojnė se orėt e gjata tė punės (≥55 orė / javė) pėrtej standardit janė njė faktor i lartė rreziku pėr DALY, sėmundjen ishemike tė zemrės, goditjen nė tru dhe vdekje tė ngjashme. Nė vlerėsimin global tė rrezikut, kėta faktorė aktualisht janė mė tė lartėt e rreziqeve nė punė dhe nė vendin e punės.
Kėto vlerėsime tė para tė pėrbashkėta tė OBSH / ILO mund tė ofrojnė njė bazė nė tė gjithė botėn pėr veprime tė strukturuara pėr tė parandaluar kėto rreziqe dhe nė kėtė mėnyrė tė zvogėlojnė gjasat e kontraktimit tė kėtyre sėmundjeve.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D