Tartari dentar "memorizon" Covid-19

| 10 Qershor 2021 |

Tartari dentar "memorizon" Covid-19

Universiteti i Triestes pėrshkruan pėr herė tė parė njė sistem tė ri tė zbulimit tė viruseve: njė bazė e shkėlqyer pėr studimet e ardhshme epidemiologjike ose zbulimet pas vdekjes


Gjurmėt e materialit gjenetik Sars-Cov-2 janė gjetur nė tartarin e dhėmbėve tė ish pacientėve tė konfirmuar me COVID dhe nė atė tė atyre me teste negative dhe simptoma "tė dyshimta" (pavarėsisht nėse kanė pasur kontakt me raste tė konfirmuara).

Kjo u zbulua nga njė studim pilot i botuar nė "Clinical Oral Investigation" (Springer) nga Universiteti i Triestes, rezultati i bashkėpunimit ndėrdisiplinar midis Departamentit tė Shkencave Mjekėsore - Klinika ASUGI e Kirurgjisė Maksilofaciale dhe Odontostomatologjisė (dhe Departamentit tė Shkencave tė Jetės sė UniTS.

Njė studim nė zhvillim e sipėr qė mund tė ofrojė njė bazė tė shkėlqyer pėr studime tė ardhshme epidemiologjike ose zbulime pas vdekjes, shpjegojnė studiuesit, mund tė pėrdoret si njė provė lakmusi "e pėrhapjes sė pandemisė edhe mė e besueshme se testet e pėrdorura aktualisht.

"Tartari qė rezulton nga mineralizimi i pllakave dentare - shpjegojnė studiuesit - pėrfaqėson njė lloj kujtese fosile tė mikrobiomės orale, aq sa pėrdoret edhe nė studimet arkeologjike. Duke analizuar dhėmbėt e njerėzve ose kafshėve qė kanė jetuar nė tė kaluarėn, ėshtė e mundur tė rindėrtohet jo vetėm dieta e tyre, por edhe sėmundjet qė kanė pėsuar".

Studimi shfrytėzoi teknologjinė RT-PCR pėr nxjerrjen e ARN virale nga guri, njė substrat i pa eksploruar kurrė mė parė nė studimin COVID-19 dhe u krye nė njė mostėr tė kufizuar prej 12 subjekteve.

Pesė nga kėta me diagnozėn e mėparshme tė infeksionit SARS-CoV-2 tė marrė nga tamponi nazofaringeal dhe mė pas tė shėruar brenda dy muajsh para studimit (POS).

Dy individė patėn kontakte me njė pozitiv, i cili zhvilloi simptoma tė lehta dhe ishin negativė nė testin e tamponit nazofaringeal (SUSP).

Pesė individė tė shėndetshėm tė cilėt mohuan tė kishin pasur kontakt me subjekte pozitive dhe kishin rezultate negative tė tamponit nazofaringeal (CTRL). Tė gjithė subjektet iu nėnshtruan heqjes sė tartarit tė dhėmbėve tė kryer me karatet sterile.

Mostrat u analizuan me anė tė analizės sė reaksionit zinxhir polimerazė tė transkriptimit nė kohė reale pas nxjerrjes dhe amplifikimit tė acidit nukleik. Testi Institut Pasteur IP2 RdRp u pėrdor pasi, siē shpjegohet, studimet e mėparshme kanė demonstruar ndjeshmėrinė dhe specifikėn e tij tė lartė. Rezultatet treguan se SARS-CoV-2 ARN u zbulua nė tė gjitha subjektet POS, dy subjektet SUSP dhe njė nė mesin e subjekteve CTRL. Pėr mė tepėr, njė nga subjektet POS u testua negativ pėr serologji ndėrsa katėr subjektet e tjerė zhvilluan antitrupa specifikė IgG. Mostrat u analizuan mė tej duke pėrdorur analizėn CDC N1, duke konfirmuar praninė e SARS-CoV-2 ARN nė njė subjekt POS. Prania e SARS-CoV-2 ARN u konfirmua me sekuencėn gjenomike tė ampliconeve tė marra pėrmes RdRp Institut Pasteur IP2. Renditja e Sanger u krye nė objektet e Eurofins Genomics.

"Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se prania e gjurmėve tė virusit nė tartarėt dentare nuk do tė thotė qė pacientėt nė kohėn e zbulimit kanė qenė tė sėmurė ose mund tė transmetonin infeksionin - shpjegojnė studiuesit - por ofron njė tregues tė sigurt tė kontaktit me agjentin patogjene". 

Duke theksuar se do tė nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė pėrcaktuar besueshmėrinė, efektivitetin e kostos dhe pėrshtatshmėrinė e metodės pėr studime epidemiologjike nė shkallė tė gjerė ose analiza pas vdekjes, dhe se studimi "ka disa kufizime pėr shkak tė numrit tė vogėl tė mostrave", autorėt besojnė se interesi i Punės "qėndron nė faktin se ėshtė i pari qė pėrshkruan praninė e SARS-CoV-2 ARN nė tartarin dentar".

Pėr mė shumė informacion:

Dental calculus—a reservoir for detection of past SARS-CoV-2 infection. Federico Berton, Katia Rupel, Fiorella Florian, Matteo Biasotto, Alberto Pallavicini & Roberto Di Lenarda. Clinical Oral Investigations (2021)

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D