Mutacioni indian Delta i Covid-19 nė Maqedoni. ISHP: Nė Shqipėri, raste tė dyshuara, asnjė i konfirmuar

| 9 Qershor 2021 |

Mutacioni indian Delta i Covid-19 nė Maqedoni. ISHP: Nė Shqipėri, raste tė dyshuara, asnjė i konfirmuar


Mutacioni Delta i variantit indian tė Covid-19, ka alarmuar Britaninė e Madhe dhe jo vetėm. Tanimė, njė rast ėshtė identifikuar edhe nė Maqedoninė e Veriut. Rasti thuhet se ėshtė i importuar, por kjo nuk e ul aspak rrezikun pėr t'u pėrhapur mė tej. Dhe ajo qė e bėn akoma mė shqetėsuese shfaqjen e variantit Delta, ėshtė fakti se ende nuk ka tė dhėna nėse vaksinat mbrojnė ndaj kėtij varianti.

Shqipėria ėshtė nė njė situatė tė mirė epidemiologjike nė lidhje me Covid-19, por ne jemi tė hapur ndaj ēdo tė huaji qė vjen pėr turizėm, pa i detyruar qė minimalisht tė kenė tampon negativ nė 72 orėt e fundit, sikurse e kėrkojnė edhe vende tė tjera, duke rritur mė shumė mundėsinė e hyrjes sė variantit Delta. Iris Hatibi, ekspertja e Institutit tė Shėndetit Publik thotė se raste tė dyshuara ka pasur, por nuk ėshtė konfirmuar asnjė i prekur me Covid-19 Delta nė vendin tonė.

Sipas Hatibit, studimet tregojnė se mutacioni Delta i variantit indian i shfaqur nė Britaninė e Madhe ėshtė 50% mė infektues sesa varianti britanik i cili ishte 50-100% mė infektues sesa Covidi klasik qė preku mbarė botėn. Ndėrsa lidhur me klinikėn e variantit tė ri tė Covidit indian, studimet tregojnė se nuk ka temperaturė dhe kollė, por ka diarre, nauze dhe kėputje tė cilat lidhen mė shumė me simptomat e njė viroze stinore, qė janė serioze pėr shėndetin publik.

                                                                                                                                                  Alma DemirajPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 3 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D