Shqipėria diskuton vaksinėn anti-Covid te fėmijėt. Dr. Silva Bino: Studimet pėr Pfizer-in tregojnė efikasitet edhe te fėmijėt

| 7 Qershor 2021 |

Shqipėria diskuton vaksinėn anti-Covid te fėmijėt. Dr. Silva Bino: Studimet pėr Pfizer-in tregojnė efikasitet edhe te fėmijėt


Pas Italisė dhe Rumanisė, dy vende tė BE-sė tė cilat kanė nisur nė 1 qershor aplikimin e vaksinės Pfizer te fėmijėt 12 vjeē e lart, edhe Shqipėria ka nisur diskutimet nėse duhet tė fillojė vaksinimi i fėmijėve. Dr. Silva Bino, shefe e Departamentit tė Sėmundjeve Infektive dhe eksperte e vaksinimit nė vendin tonė, thotė se "kemi nisur diskutimet me anėtarėt e komitetit tė ekspertėve tė vaksinimit".

"Nė mbledhjen qė kemi sot, do tė diskutojmė pikėrisht kėtė, fillimin e aplikimit tė vaksinės Pfizer te fėmijėt 12 vjeē e lart. Kjo ėshtė miratuar edhe nė SHBA, madje ka nisur vaksinimi atje, por edhe BE-ja e ka miratuar dhe nė dy vende po aplikohet vaksina Pfizer te fėmijėt", u shpreh dr. Silva Bino.
Por, pyetur nga doktor33 se sa ėshtė mbrojta e vaksinės Pfizer dhe a do tė jetė vaksina anti-Covid e pėrvitshme, Bino shpjegon:

"Aktualisht, ka studime se vaksina na mbron pėr 6 muaj e mė pas, antitrupat bien. Por, ndėrkohė po kryhen edhe studime tė tjera. Edhe ne nė vendin tonė kemi nisur njė studim me personelin mjekėsor, studim i cili do tė zgjasė 1 vit. Mbetet pėr t'u parė se ē'do tė ndodhė, pasi kanė kaluar vetėm 6 muaj qėkur nisi procesi i vaksinimit. Ēdo gjė ėshtė duke u studiuar", shprehet Bino.

Tanimė, numri i tė infektuarve ka rėnė ndjeshėm duke na treguar fundin e pandemisė, por ekspertėt druajnė tė shprehen se virusi ėshtė zhdukur pasi nuk dihet sjellja e tij nė fillim tė vjeshtės dhe gjatė dimrit qė vjen. Nė Shqipėri gjithkush mund tė vijė pa kufizime pėr turizėm, por kjo mbart me vete riskun e importit tė ndonjė mutacioni.                                                                                                                             

                                                                                                                                                  Alma DemirajPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D