FDI: kushtojini vėmendje qėndrimit nė klinikėn dentare

| 1 Qershor 2021 |

FDI: kushtojini vėmendje qėndrimit nė klinikėn dentare

Nga Cristoforo Zervos


FDI (Federata Botėrore e Stomatologjisė) ka botuar sė fundmi udhėzime tė reja praktike pėr stomatologėt, higjienistėt dentarė dhe ASO mbi ergonominė e saktė dhe qėndrimin gjatė trajtimeve tė kujdesit dentar ndaj pacientit. Kėto udhėzime janė pjesė e njė projekti mė tė madh tė quajtur "Shėndeti dhe siguria nė klinikėn dentare" qė adreson shėndetin dhe sigurinė e dentistėve nė vendin e punės.

Stomatologėt dhe profesionistėt e shėndetit oral pėrballen me rreziqe tė shumta nė punė, duke pėrfshirė: infeksione nga bakteret patogjene, ekspozim ndaj kimikateve ose rrezatimit, madje edhe ērregullime muskulo-skeletore pėr shkak tė qėndrimit tė papėrshtatshėm. Shpesh operimi nė zgavrėn e gojės tė pacientit mund t'i shtyjė dentistėt tė marrin qėndrime tė panatyrshme gjatė trajtimit, tė cilat mund tė ēojnė nė sforcime dhe dėmtime tė rėnda fizike.

Rreziku i zhvillimit tė ērregullimeve muskulo-skeletore ėshtė mė i madh kur injorohen parimet e mira ergonomike. Sondazhet tregojnė se ndėr ankesat mė tė zakonshme janė dhimbja e qafės dhe dhimbja e mesit.

Udhėzuesi i FDI thekson rėndėsinė e ergonomisė gjatė kryerjes sė praktikave tė kujdesit dhe u ofron praktikuesve kėshilla se si tė vendosni njė ekuilibėr midis mbajtjes sė sjelljes sė mirė dhe sigurimit tė trajtimit efikas. Lėvizja gjatė gjithė ditės ėshtė thelbėsore: qėndrimi nė njė pozicion pėr njė kohė tė gjatė mund tė shkaktojė lodhje dhe tė rrisė rrezikun e problemeve muskulo-skeletore.

Qėndrimi i saktė

KOKA: duhet tė jetė e anuar pak pėrpara, e orientuar mbi supe. Linja ndėrpiluese ėshtė e lidhur nė mėnyrė horizontale jo mė shumė se 15/20 gradė.

BUSTI: boshti gjatėsor i bustit ėshtė vertikal. Kjo promovon kurbėn natyrale tė shtyllės kurrizore. Nėse ėshtė e nevojshme, pjesa e pasme e karriges mund tė pozicionohet nė mėnyrė tė tille qė tė sigurojė mbėshtetje tė mesit.

KRAHĖT BĖRRYLAT DHE SHPATULLAT: krahėt duhet tė qėndrojnė tė relaksuar anash pėr shkak tė forcės sė gravitetit. Bėrrylat nuk duhet tė dalin jashtė dhe parakrahu duhet tė vendoset pėrpara trupit. Supet duhet tė jenė tė orientuara mbi ije.

KYĒET E DUARVE duhet tė mbahen drejt, nė pozicion neutral.

MAJAT E GISHTAVE duhet tė mbahen nė pikėn e trajtimit nė njė lartėsi tė rehatshme pėr tė siguruar njė pamje tė qartė tė procedurės qė do tė kryhet.

VENDOSJA E ULĖSES: lartėsia e ulėses duhet tė jetė nė lartėsinė e gjurit, me ijet pak mė lart se gjunjėt, ulėsja e operatorit duhet tė jetė e anuar pėr poshtė.

KEMBĖT duhet tė qėndrojnė nė dysheme. Pjesa e poshtme e kėmbėve duhet tė jetė nė pozicion verikal.

POZICIONIMI I REOSTATIT: afėr operatorit nė mėnyrė qė gjuri tė jetė afėrsisht 90°. Kur pozicionohet jashtė kėsaj zone, dentisti tenton tė zhvendosė peshėn nė njėrėn anė, me njė tendosje asimetrike nė shpinė duke shkaktuar dhimbje tė mesit.

Pozicioni i pacientit
Njė pozicion specifik i pacientit duhet tė zgjidhet bazuar nė qėndrimin natyror tė dentistit nė mėnyrė qė tė arrihet njė performancė optimale pa ndonjė ngarkesė fizike. Nė rast tė pėrdorimit tė lenteve ose mikroskopėve, ėshtė e rėndėsishme tė ruhet njė distancė optimale midis syve tė dentistit dhe gojės sė pacienti pėr tė siguruar vizion tė qartė dhe fokus tė mirė.

Instrumentet

Ekziston njė kufi pėr lėvizjen natyrale tė parakrahut. Pėrgatitja dhe vendosja strategjike e instrumenteve lehtėson ngarkesėn fizike dhe pėrmirėson pėrqendrimin gjatė trajtimit. Nė rastin ideal, dentistėt duhet tė jenė nė gjendje tė marrin dhe ruajnė mjete, tė tilla si pasqyrė, piskatore, eksplorues, pa pasur nevojė tė heqin sytė nga zona e trajtimit.

Asistenti

Roli i asistentit nė punėn me katėr duar ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė krijuar njė mjedis mė tė rehatshėm dhe mė pak tė lodhshėm dhe njė trajtim dentar mė tė saktė mė efikas.
Asistenti duhet tė ulet nė anėn e majtė pėrballė dentistit.
Hapėsira lėvizshme e punės sė asistentit  duhet tė vendoset nė tė djathtė tė tij.
Stomatologu duhet tė pėrdorė vizualizimin indirekt me njė pasqyrė dentare pėr tė lejuar asistentin tė marrė njė vizualizim mė tė mirė tė drejtpėrdrejtė dhe pėr tė shmangur sjelljen e pakėndshme.

Avantazhet

1. Asistenti nuk ndėrhyn nė lėvizjen e dentistit nė zonė ndėrmjet orės 10 dhe 12.
2. Fusha operative mund tė shihet qartė.
3. Dora e asistentit mund tė shtrihet lehtėsisht nė zgavrėn e gojės.
4. Mjetet e nevojshme mund t'i dorėzohen lehtėsisht dentistit.

Vizualizimi i drejtpėrdrejtė dhe i tėrthortė

Pėr tė mbajtur njė qėndrim tė drejtė dhe tė ekuilibruar siē duhet, ėshtė e rėndėsishme tė ekuilibrohet vizualizimin direkt dhe indirekt duke pėrdorur pasqyrėn dentare. Pėr tė zgjeruar pamjen pa cenuar qėndrimin e mirė, dentisti duhet t'i kėrkojė pacientit tė mbėshtesė kokėn nė mbėshtetėse dhe ta rregullojė atė nė pėrputhje me rrethanat pėr tė lejuar qasje mė tė lehtė, nė varėsi tė pjesės qė po punojn. Stomatologu mund t'i kėrkojė pacientit tė hapė gojėn mė shumė ose ta mbyllė atė pak gjatė trajtimit.

Pasqyra

Pėrdorimi sistematik i pasqyrės ėshtė i domosdoshėm sepse dentistėt kanė tendencė tė marrin njė qėndrim jo tė natyrshėm dhe tė pasaktė kur pėrpiqen tė kontrollojnė rajone tė vėshtira pėr t'u parė. Kėrkohet gjithashtu ndriēimi adekuat i zgavrės sė gojės.

Ndriēimi

Njė sasi e mjaftueshme e dritės nga drita e tavanit dentar ėshtė thelbėsore pėr tė ndriēuar nė mėnyrė adekuate pjesėn e brendshme tė gojės sė pacientit. Rrezja e dritės sė dritės sė funksionimit duhet tė jetė pingul me planin e punės mandibulare ose planin maksillar pėr tė qenė plotėsisht efektiv. Kunjat e dhėmbėve me njė burim drite tė integruar janė ideale pėr ndriēim mė tė mirė.

Zgjedhja e mjeteve

Kėto rekomandime tė pėrgjithshme mund tė ndihmojnė dentistėt tė zgjedhin mjetet e duhura dentare pėr ta.

Instrumentet e kontrollit dhe ekzaminimit

Ata normalisht mbahen midis gishtit tė madh dhe gishtit tregues dhe zakonisht nuk ēojnė nė lodhje tė muskujve.

Mjetet e punės
Mjetet me diametėr tė madh (10 mm), doreza e strukturuar dhe pesha e lehtė (15 gram) kėrkojnė njė sasi minimale tė ngarkesės muskulore dhe forcės sė kapjes. Diametrat mė tė mėdhenj se 10 mm nuk japin ndonjė pėrfitim shtesė. Mjetet alternative me diametra tė ndryshėm mund tė zvogėlojnė ngarkesėn pėr shkak tė kapjes sė zgjatur. Dorezat prej silikoni mund tė pėrmirėsojnė rehatinė e duarve, tė zvogėlojnė lodhjen dhe tė pėrmirėsojnė kapjen dhe forcėn.
Instrumentet duhet tė mbahen me njė kapje tė ngjashme me stilolapsin, duke pėrdorur njė pikė mbėshtetje (mbėshtetje nė gisht) si intraorale ashtu edhe ekstraorale. Kjo luan njė rol tė rėndėsishėm nė stabilizimin e duarve tė mjekut gjatė trajtimit, rritjen e saktėsisė nė kontroll dhe zvogėlimin e ngarkesės dhe lodhjes sė muskujve.

Pajisjet personale mbrojtėse

Veshja e pajisjeve mbrojtėse personale (PPE) mund tė shkaktojė probleme tė ergonomisė nėse nuk bėhet nė mėnyrė optimale. Kjo mund tė jetė veēanėrisht e vėrtetė nė kohėn e COVID-19 pėr shkak tė kėrkesave tė rritura tė kėtyre pajisjeve. Problemet me PPE mund tė pėrfshijnė shikimin e dėmtuar, humbjen e shkathtėsisė, rritjen e lodhjes dhe uljen e rehatisė.
Rekomandim: Provoni lloje tė ndryshme tė PMB sa herė qė ėshtė e mundur pėr tė pėrcaktuar komoditetin dhe pėrshtatjen mė tė mirė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D