Efekti qė ka te dhėmbėt pirja e duhanit

| 31 Maj 2021 |

Efekti qė ka te dhėmbėt pirja e duhanit


25% e vdekjeve nga kanceri globalisht i atribuohen duhanit, i cili gjithashtu rrit rrezikun e sėmundjeve kardiovaskulare dhe mushkėrive dhe, kur thithet pasivisht, vret mbi 1 milion njerėz ēdo vit.

Ndikimi negativ i pirjes sė duhanit nė shėndetin e pėrgjithshėm tė njerėzve tani ėshtė njė fakt i njohur, por efekti i dėmshėm qė mund tė ketė nė zgavre e gojės shpesh nuk merret parasysh.

Duhanpirėsit VS jo-duhanpirėsit: identikiti i buzėqeshjes

Dallimet e para vihen re nė nivel estetik: dhėmbėt e duhanpirėsve priren tė zverdhen dhe tė njollosen mė lehtė, njė faktor qė rrit mundėsinė e grumbullimit tė pllakave dhe gurėve, i cili ndikon nė recesionin e mishit tė dhėmbėve. Pėr mė tepėr, duhanpirėsit, pėr shkak tė substancave toksike tė thithura nga mukoza e gojės, i nėnshtrohen mė shumė halitozės, njė pasojė e pakėndshme qė prek gjithashtu sferėn sociale tė njerėzve. Pėr mė tepėr, disa studime sugjerojnė njė higjienė orale mė tė lėnė pas dore tek duhanpirėsit, shoqėruar me njė prani mė tė ulėt tė protagonistėve kryesorė tė njė buzėqeshjeje tė bukur dhe tė shėndetshme: dhėmbėt. Tė gjithė faktorėt qė mund t'i bėjnė duhanpirėsit tė buzėqeshin mė rrallė.

Rreziqet e duhanit pėr zgavrėn e gojės

Kanceri i gojės, gingiviti dhe periodontiti janė patologjitė kryesore nė tė cilat rrezikojnė duhanpirėsit pėr shkak tė mbi 4000 toksinave tė pranishme nė tymin e cigareve: pėr shembull, pirėsit e duhanit tė rėndė (mbi 10 cigare nė ditė) kanė njė shans 3 deri nė 5 herė mė tė lartė pėr tė zhvilluar periodontit, i cili ėshtė sėmundja e gjashtė mė e zakonshme nė botė, me 743 milion raste, dhe qė mund tė ēojė deri nė humbjen e dhėmbėve. Pėr mė tepėr, pirėsit e duhanit nė pėrgjithėsi pėrjetojnė njė rrezik mė tė madh tė mungesės sė dhėmbėve (humbja e dhėmbit) sesa jo-duhanpirėsit. Dhe nė fund, duhani shkakton njė ulje tė vaskularitetit - njė nga mekanizmat kryesorė tė shėndetit tė gingivave (dhe tė gjithė trupit tė njeriut) - e cila ēon nė maskimin e gjakderdhjes, njė nga kėmbanat kryesore tė alarmit pėr pėrgjimin e hershėm tė sėmundjeve tė lidhura me zgavrėn e gojės.

Duhani dhe implantet

Pirja e duhanit ndikon gjithashtu nė reagimin terapeutik tė pacientėve, duke pėrkeqėsuar dhe ngadalėsuar shėrimin e plagėve pas operacionit oral ose trajtimeve jo kirurgjikale, duke pėrcaktuar rezultatin. Njė shembull ėshtė terapia e implanteve (e cila pėrfshin zėvendėsimin e dhėmbėve natyralė tė zhdukur me implantet): duhanpirėsit pėrjetojnė norma mė tė larta tė dėshtimit, rreziqet e infeksioneve serioze pas operacionit (siē ėshtė peri-implantiti) dhe humbja e kockave. Nė fakt, niveli i suksesit tė njė implanti tek duhanpirėsit ėshtė rreth 77%, me njė probabilitet + 11% tė njė rezultati pozitiv nė favor tė jo-duhanpirėsve. Pėr mė tepėr, ndėrlikimet janė nė pėrpjesėtim tė drejtė me sasinė dhe vitet e konsumit tė duhanit: ata qė pinė shumė (mbi 10 cigare nė ditė dhe pėr mė shumė se 10 vjet) kanė njė rrezik prej 31% tė shohin implatin e tyre tė dėshtuar. Nė pacientėt nė rrezik praktikuesi mund tė zgjedhė pėr shembull njė implant me njė sipėrfaqe kimikisht aktive qė ėshtė treguar se zvogėlon periudhėn e shėrimit nga 6-8 nė 3-4 javė dhe ka regjistruar mbijetesėn e implantit 100% nė pacientėt qė pinė duhan.

Masa paraprake dhe kėshilla tė dobishme

Pėrballė rreziqeve tė panumėrta, ėshtė mirė qė pacientėt qė pinė duhan tė rrisin vėmendjen ndaj shėndetit tė tyre oral. Nė pėrgjithėsi, mos harroni asnjėherė pastėn e dhėmbėve me fluor, fillin e dentar dhe larjen e gojės, tė cilat mund tė ndihmojnė nė luftimin e infeksioneve dhe krijimin e pllakave dhe gurėve. Ėshtė thelbėsore qė tė motivohen pacientėt duhanpirės drejt kontrolleve mė tė shpeshta nga dentisti i tyre ne krahasim me pacientėt jo duhanpirės duke rritur edhe trajtimet pėr pastrimin e dhėmbėve, shpjegon Dr. Cardaropoli. "Pėr mė tepėr, unė vetėm mund tė rekomandoj zvogėlimin e pėrdorimit tė duhanit: njė pacient qė pi 6-8 cigare nė ditė tashmė mund tė shohė njė rėnie tė ndjeshme tė rrezikut tė zhvillimit tė patologjive orale (dhe jo-orale) dhe mė pak dėmtime estetike. Idealja ta bindėsh atė tė heqė dorė plotėsisht ".

Ndaloni pirjen e duhanit: ndikimi nė shėndetin oral

Nė shumė lėndė dhe studime tė ndryshme, lėnia e duhanit ka ēuar nė njė pėrmirėsim tė shėndetit periodontal, prandaj braktisja e praktikės mund tė jetė pjesė integrale e terapisė eksperimentale dhe parandalimit. Nė fakt, njė vit pas cigares sė fundit, mishrat shėrohen plotėsisht dhe, pas 10 vitesh, rreziku i prekjes nga kanceri oral zvogėlohet.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D