Vendosja e maskave nė temperatura tė larta, njė vademekum pėr tu mbrojtur kundėr sėmundjeve tė lėkurės

| 20 Maj 2021 |

Vendosja e maskave nė temperatura tė larta, njė vademekum pėr tu mbrojtur kundėr sėmundjeve tė lėkurės


Nė njė kohė qė vazhdon tė jetė ende nė fuqi mbajtja e maskave mbrojtėse nė ambjente tė hapura si pasojė e pandemisė Sars-CoV-2, ekspertėt e Sidemast (Shoqėria Italiane e Dermatologjisė dhe Sėmundjeve Seksualisht tė Transmetueshme) kanė hartuar njė vademekum pėr tė promovuar vėshtirėsitė e bashkėjetesės midis rritjes sė temperaturave dhe "dėshirės pėr tė marrė frymė".

Dokumenti rishikon tė gjitha aspektet e temės: nga pėrdorimi i maskave tė ēertifikuara Ce me fibra natyrale deri te ndryshimi dhe pastrimi i tyre (i shpeshtė). Vlen pėr t'u theksuar se  nxehtėsia pėrkeqėson shqetėsimin pėr tė cilin gjithnjė e mė shumė pacientė ankohen: kruajtje, djegie, irritim, shkallėzim dhe acarim tė lėkurės. Pėr mė tepėr, situata mund tė pėrkeqėsohet nėse mund tė vuani nga sėmundjet para-ekzistuese tė lėkurės si aknet, tė cilat pavarėsisht se janė ērregullime tipike adoleshente, prekin rreth 15% tė tė rriturve, ose rosacea e cila ka prekur mė shumė se 3 milion italianė. Aq shumė sa u krijua termi "maskne", e cila rrjedh nga bashkimi i "maskė" dhe "akne".

"Studimet klinike" shpjegon Gabriella Fabbrocini, kėshilltare e Sidemast "kohėt e fundit kanė treguar se mbajtja e maskave vazhdimisht dhe pėr njė kohė tė zgjatur do ndihmonte ne zhvillimin  e akneve ose irritimeve tė tjera para-ekzistuese ose latente tė lėkurės. 90% e pacientėve, nė fakt, ia atribuojnė pėrkeqėsimin e akneve dhe rosacea pėrdorimit tė maskės dhe 30% deklarojnė se sėmundja ėshtė zhvilluar ose pėrkeqėsuar pėr shkak tė saj.

Pėrdorimi i maskės pėr shumė orė nė ditė shkakton njė okluzion qė mund tė shkaktojė ndryshimin e mikrobiotės sė lėkurės. Krahasuar me periudhėn nė tė cilėn po pėrjetojmė, maska pėrbėn njė efekt anėsor tė papėrfillshėm nėse vlerėsojmė raportin kosto-pėrfitim qė vjen si rezultat i  pėrdorimi i maskės. Por efektet nė lėkurė duhet pasur nėn  kujdes dhe tė mos nėnvlerėsohen, pėr tė shmangur prirjen pėr tė mos mbajtur maskėn, e cila ėshtė thelbėsore nė mbrojtjen nga infektimi me Sars-CoV-2. Duhet theksuar qė duhet tė mbani maskėn nė fytyrė gjatė gjithė ditės, duhet tė jeni shumė tė kujdesshėm kur vendosni kremra, efekti okluziv i tė cilave nuk duhet tė lihet pas dore. Prandaj, terapia shpesh agresive kundėr akneve duhet tė "kalibrohet" mirė me rutinėn e dermos ".

Me pėrdorimin e maskės, dermatiti i kontaktit gjithashtu pėrkeqėsohet, i cili, sipas Pasquale Frascione, nėnkryetar i Sidemast, "mund tė shkaktohet pėr shembull nga pėrbėrja e elastikut ose nga ndjeshmėria ndaj metalit qė pėrdoret pėr tė modeluar maskėn nė hundė, por mund tė gjithashtu i atribuohet pėrdorimit tė papėrshtatshėm tė maskės. Nėse keni tendencė ta pėrdorni pėr njė kohė shumė tė gjatė (mbi gjashtė orė rresht) ose ta ripėrdorni, mund tė keni reaksione alergjike pasi shpesh gjurmė tė kozmetikės qė pėrmbajnė konservantė dhe ngjyra janė tė pranishme nė maskat e pėrdorura. Ose mund tė ketė gjurmė tė detergjenteve nėse maska, pasi tė jetė larė, nuk ėshtė shpėlarė mirė, ose, nėse ėshtė dezinfektuar me njė spraj pastrues, nuk ėshtė akoma e thatė".

Rosacea gjithashtu pėrkeqėsohet me pėrdorimin e maskave: "pėrkeqėsimi" shpjegon Ketty Peris, president i Sidemast "ėshtė pėr shkak tė asaj qė ne mund tė pėrcaktojmė njė efekt okluziv ose kondensimi", fatkeqėsisht i destinuar tė rritet pėr shkak tė nxehtėsisė, e cila ėshtė armiku i parė i rosacea.

Avulli i ujit i prodhuar nga frymėmarrja, nė fakt, shndėrrohet nė njė lėng i cili nuk mund tė thahet - dhe pėr kėtė arsye e bėn lėkurėn tė marrė frymė - sepse bllokohet nė mėnyrė efektive nga maska ". Vademekum i zhvilluar nga dermatologėt e Sidemast gjithashtu mund tė ndihmojė nė rivendosjen e njė pamje tė shėndetshme nė atė qė "Times" e quajti "kovidface", domethėnė njė fytyrė qė mund tė plaket deri nė 5 vjet nė vetėm 6 muaj tė njė pandemie me theksimin e ēantave, tė errėta rrathė, rrudha, lėkurė tė tharė, sy tė shurdhėr.

Kėto janė disa rregullat e thjeshta qė duhet tė ndiqni:

1) gjithmonė mbani maska tė bardha tė ēertifikuara Ce, nė pėlhura natyrore ose hipoalergjike qė mund tė ndihmojnė lėkurėn tė marrė frymė, duke shmangur maskat nė pėlhura sintetike;

2) ndėrroni / lani maskėn rregullisht, duke pėrdorur detergjentė neutralė ose produkte biologjike dhe hipoalergjike;

3) pėrpiquni tė shmangni vendosjen e tualetit nėse e dini qė duhet tė vendosni maskėn pėr njė periudhė tė gjatė kohe;

4) kushtojini vėmendjen mė tė madhe zgjedhjes sė produkteve pėr pastrimin dhe rutinėn e hidratimit te fytyrės;

5) nė mėngjes, pas zgjimit, filloni me njė pastrim tė thellė me detergjentė pak mė acidė dhe rregullues tė sebumit, por gjithmonė delikat. Pastaj aplikoni produkte jo-komedogjene dhe lejoni qė ato tė absorbohen plotėsisht para se tė vendosni maskėn;

6) hidratimi i lėkurės ėshtė thelbėsor, ėshtė mė mirė tė aplikoni kremin, tė paktėn tridhjetė minuta para se tė vendosni maskėn;

7) me mbėrritjen e verės mos harroni njė filtėr dielli sepse rrezet e diellit gjithashtu kalojnė nėpėr indet; sot ka versione shumė tė lehta me spėrkatje qė nuk krijojnė ndjesinė e rėndesės;

8) pėr tė parandaluar dėmtime tė tilla si gėrvishtjet ose acarimet, njė veshje hidrokolloide mund tė pėrdoret pėr t'u vendosur nėn qepallat ose nė urėn e hundės. Nėse ndodh inflamacioni, kontaktoni menjėherė dermatologun;

9) kushtojini vėmendje tė madhe tė ushqyerit, duke shmangur sheqernat dhe alkoollin dhe duke zgjedhur njė dietė qė ndjek zakonet e shėndetshme tė dietės mesdhetare.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D