Depresioni dhe shėndeti oral

| 10 Maj 2021 |

Depresioni dhe shėndeti oral

Pėr shkak tė pandemisė Covid-19, rastet e depresionit janė rritur ndjeshėm, duke sjellė pasoja tė rėnda nė shėndetin oral

Nga Cristoforo Zervos


Termi "depresion" pėrdoret pėr tė treguar tek personi praninė e njė gjendje shpirtėrore tė trishtuar, nervoze ose boshe, shpesh tė shoqėruar nga ndryshime fizike dhe fiziologjike qė ndikojnė ndjeshėm nė funksionimin e individit. Pėr shkak tė pandemisė Covid-19, rastet e depresionit janė rritur nė mėnyrė dramatike.

Frika e infektimit dhe kriza socio-ekonomike kanė shumėfishuar shqetėsimin psikologjik midis popullatės, me pasoja tė forta edhe pėr shėndetin oral. Nė Spanjė, nė njė sondazh tė fundit nga "Consejo General de Dentistas", u zbulua se midis pacientėve me simptoma depresive:

• 61% e pacientėve me depresion vuajnė nga probleme dentare dhe 50% mendojnė se gėzojnė shėndet tė mirė oral.
• Depresioni rrit nivelet e kortizolit nė gjak dhe rrit rrezikun e sėmundjes periodontale.
• Depresioni mund tė shkaktojė shqetėsim temporomandibular, me dhimbje dhe kufizim tė lėvizjes.
• Efektet anėsore tė barnave kundėr depresionit rrisin rrezikun e prishjes sė dhėmbėve dhe sėmundjes periodontale.
• Pacientėt nė depresion rrezikojnė shumė nga zakonet e dėmshme (duhani, alkooli, ilaēet, etj.). Tė gjitha stilet e jetės qė ndikojnė nė shėndetin oral.

Dr. Óscar Castro Reino, president i Kėshillit tė pėrgjithshėm tė stomatologėve, shpjegoi se ka raste kur pacienti neglizhon shėndetin e tij dhe veēanėrisht higjienėn e gojės. Nė disa raste, subjekti pėrdor njė dietė joadekuate, braktis vizitat dentare periodike duke hyrė nė njė rreth vicioz qė shpesh ēon nė braktisjen e plotė tė trajtimeve.

"Pėr mė tepėr - nėnvizon Castro Reino - shumica e barnave antidepresive shkaktojnė njė rėnie nė prodhimin e pėshtymės, njė situatė qė pėrkeqėson kontrollin e shėndetit oral adekuat".

Si dėshmi e korrelacionit midis depresionit dhe shėndetit oral, njė studim tjetėr i kryer nė Angli dhe i botuar nė "British Dental Journal", vlerėsoi lidhjen ndėr sektoriale midis simptomave depresive dhe shėndetit oral duke pėrdorur njė shembull pėrfaqėsues kombėtar tė tė rriturve anglezė tė moshės sė barabartė ose mė tė vjetėr nė 50 vjeē. Tė dhėnat, janė ende duke u mbledhur, vijnė nga Studimi Gjatėsor Anglez i Plakjes ELSA, i krijuar pėr t'u pėrdorur nė kuptimin e procesit tė plakjes sė individit.

Analizat e "Regresionit tė shumėfishtė logjistik" (modelet statistikore tė pėrdorura nė studimet etiologjike dhe prognostike) u kryen pėr tė vlerėsuar lidhjen midis simptomave depresive dhe shėndetit oral tė pacientit pėrmes: shkallės sė vlerėsimit tė depresionit tė tetė treguesve tė "Qendrės pėr studime epidemiologjike", njė vetėvlerėsim tė pacientit, edentulizėm dhe ndikimi i pėrgjithshėm i problemeve dentare nė gjendjen shėndetėsore tė pacientit.

Mostra analitike pėrfshiu 3,617 individė. Pėrqindja e pjesėmarrėsve qė raportuan vetėvlerėsimin shėndetin e dobėt oral, me probleme pa dhėmbė dhe me tė paktėn njė kritikė dentare tė zbuluar nė gjashtė muajt e fundit ishte pėrkatėsisht 19.8%, 7.7% dhe 8.9%. Rreth njė e dhjeta e pjesėmarrėsve raportuan se kishin simptoma depresive (10%). Variablat socio-ekonomikė dhe tė lidhur me shėndetin nė pėrgjithėsi duket se ndikojnė nė shoqėrimet midis simptomave depresive dhe shėndetit oral, veēanėrisht edentulizmin dhe shėndetin e pėrgjithshėm tė dhėmbėve.

Pikat kryesore tė studimit theksojnė: dėshmitė ekzistuese tė marrėdhėnies midis simptomave depresive dhe problemeve tė shėndetit oral midis popullatave tė moshuara; njė shoqatė e rėndėsishme midis simptomave depresive dhe shėndetit oral tė vetėvlerėsuar, edhe pasi tė merren parasysh njė numėr faktorėsh kryesorė tė mundshėm; nevoja pėr integrim mė tė mirė tė shėndetit oral nė kujdesin primar, si dhe nevojėn pėr tė adresuar shkaqet mė tė gjera socio-demografike qė ndikojnė nė shėndetin (oral).Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D