Njė shėndet i mirė oral mund tė parandalojė format mė tė rėnda tė Covid-19

| 29 Prill 2021 |

Njė shėndet i mirė oral mund tė parandalojė format mė tė rėnda tė Covid-19

Njė kėrkim i kryer sė fundi hipotezon qė virusi hyn nė trup pėrmes hundės dhe gojės, mblidhet nė pėshtymė dhe pėrmes saj hyn nė pllakėn dentare nėn mishrat e dhėmbėve dhe udhėton pėrmes enėve tė gjakut nė arteriet pulmonare.


Nė njė studim tė botuar nė "Journal of Oral Medicine and Dental Research" pėrshkruhet se si gengivat e shėndetshme mund tė zvogėlojnė ashpėrsinė e sėmundjes Covid-19.

Studimi ndjek provat e botuara nė fillim tė kėtij viti nė "Journal of Clinical Periodontology", njė botim zyrtar i Federatės Evropiane tė Periodontologjisė (EFP), qė pacientėt me Covid-19 kanė tre herė mė shumė gjasa tė kenė komplikime nėse kanė edhe sėmundje tė mishit tė dhėmbėve.

Sėmundja e mishit tė dhėmbėve, ose periodontiti, ėshtė njė gjendje e zakonshme qė prek afėrsisht  gjysmėn e tė rriturve nė tė gjithė botėn.

Krahasuar me studimet aktuale nė rrugėn pėrmes sė cilės sindroma e rėndė akute e frymėmarrjes SARS-CoV-2 transmetohet nė mushkėri, ku shkakton sėmundjen e mushkėrive Covid-19, autorėt spekulojnė se virusi hyn nė trup pėrmes rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes (hundė dhe gojė), mblidhet nė pėshtymėn e gojės dhe hyn nė pllakėn dentare nėn gengiva. Pastaj lėviz nėpėr mishrave tė dhėmbėve dhe enėve tė gjakut nė arteriet pulmonare.

Pėr mė tepėr, autorėt parashtruan idenė se gengivat e sėmura ose tė dėmtuara mund tė dobėsojnė barrierėn mukoze nė gojė dhe tė lejojnė qė virusi tė hyjė nė qarkullimin e gjakut mė lehtė.

"Nėse konfirmohet, ky model hipotetik mund tė sigurojė njė arsyetim pėr tė kuptuar pse disa individė zhvillojnė sėmundjen e mushkėrive Covid-19 dhe tė tjerėt jo", thekson dokumenti. "Kjo gjithashtu do tė ndryshojė thelbėsisht mėnyrėn e menaxhimit tė Covid-19, duke siguruar njė linjė tė re tė kėrkimit nė trajtimet e synuara nė burimin e rezervuarit viral, gojės."

Autorėt shtojnė se, nėse ėshtė e saktė, "masat e thjeshta tė higjienės orale antimikrobike mund tė zbatohen jo vetėm me qėllim tė zvogėlimit tė rrezikut tė transmetimit midis individėve, por edhe si njė mjet pėr tė zbutur rrezikun e zhvillimit tė sėmundjes sė mushkėrive, dhe pėr kėtė arsye sėmundjes mė tė rėndė ".
Studimi pėrfundon: "Derisa tė vėrtetohen ose tė mos hidhen poshtė, higjiena e pėrditshme orale dhe masat e tjera tė kontrollit tė pllakave, sė bashku me kujdesin shėndetėsor oral, duhet tė jenė njė pėrparėsi pėr publikun e gjerė, pasi kėto masa jo vetėm qė pėrmirėsojnė shėndetin dhe mirėqenien orale, por ato mund tė konsiderohen shpėtuese tė jetės nė kontekstin e pandemisė. "

Ēfarė mund tė bėhet pėr tė parandaluar sėmundjen e mishit tė dhėmbėve

  • Lani dhėmbėt tėrėsisht mė shumė se njė herė nė ditė duke pėrdorur njė furēė dhėmbėsh manuale ose elektrike.
  • Pastroni hapėsirat interdentale ēdo ditė duke pėrdorur njė furēė interdentale (ose pėrdorni  fillin nėse hapėsirat janė shumė tė ngushta).
  • Shpėlarėsit specifik orale ose pasta e dhėmbėve mund tė pėrdoren pėrveē pastrimit pėr tė zvogėluar inflamacionin.
  • Mos pini duhan, mbani njė peshė tė shėndetshme, hani njė dietė tė ekuilibruar, ushtroni, zvogėloni stresin.
  •  Pacientėt qė vuajnė nga diabeti, duhet patjetėr tė kontrollojnė nivelin e sheqerit nė gjak.

Pėr mė shumė informacion:

  • Lloyd-Jones G, Molayem S, Pontes CC, Chapple I. The COVID-19 pathway: A proposed oral-vascular-pulmonary route of SARS-CoV-2 infection and the importance of oral healthcare measures. J Oral Med and Dent Res 2021;2(1)-S1.
  • Marouf N, Cai W, Said KN, et al. Association between periodontitis and severity of COVID-19 infection: a case-control study. J Clin Periodontol 2021. doi:10.1111/jcpe.13435.
  • Nazir MA. Prevalence of periodontal disease, its association with systemic diseases and prevention. Int J Health Sci 2017;11:72-80.


Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D