Periodontiti dhe presioni i lartė i gjakut: njė lidhje e rrezikshme

| 20 Prill 2021 |

Periodontiti dhe presioni i lartė i gjakut: njė lidhje e rrezikshme

Njė studiues italian thekson se si prania e periodontitit mund tė dyfishojė rrezikun e presionit tė lartė tė gjakut. Studimi sapo ėshtė botuar nė revistėn “Hypertension”


Hipertensioni prek 30 deri nė 45% tė popullsisė sė rritur nė botė, ai ėshtė quajtur njė vrasės i heshtur qė nė shumicėn e rasteve nuk shkakton shqetėsime dhe ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė vdekjes sė parakohshme nga sulmi nė zemėr dhe goditja nė tru.

Periodontiti prek mė shumė se 50% tė individėve dhe shoqėrohet me njė rrezik tė lartė pėr ata qė vuajnė nga presioni i lartė i gjakut. Duke konfirmuar lidhjen e ngushtė midis dy sėmundjeve, vjen njė studim i kryer nga prof. Francesco D'Aiuto nga "UCL Eastman Dental Institute" nė Londėr dhe  anėtari i SIdP, i cili thekson se si vuajtja nga periodontiti mund tė dyfishojė rrezikun e presionit tė lartė tė gjakut.

Studimi, i sapo botuar nė revistėn "Hypertension", pėrfshiu rreth 500 pjesėmarrės me njė moshė mesatare 35 vjeē, nga tė cilėt 250 vuanin nga periodontiti i rėndė.

U zbulua se 14% e njerėzve me periodontit vuanin nga presioni i lartė i gjakut kundrejt 7% e atyre nė grupin e kontrollit, tė gjithė faktorėt e tjerė tė rrezikut ishin tė barabartė.

"Kjo dėshmi tregon se bakteret periodontale shkaktojnė dėmtime tė mishit tė dhėmbėve dhe gjithashtu induktojnė njė pėrgjigje sistematike inflamatore qė mund tė favorizojė zhvillimin e sėmundjeve sistemike siē ėshtė hipertensioni" - thotė Francesco D'Aiuto. "Duke pasur parasysh prevalencėn e periodontitit, studimi ynė - vė nė dukje eksperti i SIdP - konfirmon numrin shqetėsues tė njerėzve qė mund tė vuajnė paditur nga presioni i lartė i gjakut", me tė gjithė rrezikun kardiovaskular qė kjo sjell.

"Pėr mė tepėr, kjo gjithashtu do tė thotė qė lidhja midis periodontitit dhe presionit tė lartė tė gjakut vendoset shumė pėrpara se individi tė shfaqė problemin e hipertensionit", thotė D'Aiuto. Prandaj, trajtimi i periodontitit mund tė favorizojė parandalimin dhe kontrollin e presionit tė lartė tė gjakut: dhe ruajtja e shėndetit tė mirė periodontal mund tė ndihmojė nė vonimin e shfaqjes sė hipertensionit dhe mund tė pėrmirėsojė menaxhimin e sėmundjes tek njerėzit qė tashmė vuajnė nga kjo.

Ky ėshtė thelbi i njė dokumenti tė pėrbashkėt qė do tė hartohet nga "Società Italiana di Parodontologia e Implantologia (SIdP)" dhe nga "Società Italiana dell'Ipertensione Arteriosa (SIIA)",me synimin pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e profesionistėve nė tė dy fushat e ndėrhyrjes dhe, pėr kėtė arsye, pėr tė pėrmirėsuar menaxhimin e pacientit.

Njė editorial nė revistėn "High Blood Pressure & Cardiovascular Prevention", i nėnshkruar mes tė tjerėve edhe nga Luca Landi, dhe Nicola Marco Sforza, adreson ēėshtjen si zėdhėnės tė grupit tė pėrbashkėt tė punės pėr hipertensionin dhe periodontitin (Hy-Per Group). Dokumenti mė i fundit i konsensusit mbi kėtė temė arriti nė pėrfundimin se trajtimi i parodontitit ndikon nė pėrparimin e sėmundjes kardiovaskulare dhe se kontrolli i faktorėve tė rrezikut kardiovaskular (pirja e duhanit, mbipesha, diabeti dhe hipertensioni) ėshtė gjithashtu i rėndėsishėm kundėr periodontitit.

Pėr mė tepėr, provat e fundit eksperimentale tregojnė se periodontiti dhe hipertensioni kanė njė bazė tė pėrbashkėt gjenetike, veēanėrisht nė njė grup tė madh gjenesh tė rėndėsishėm pėr sistemin imunitar, duke mbėshtetur hipotezėn se pas tė dy sėmundjeve ekziston njė gjendje inflamatore.

"Pacientėt me periodontit shpesh kanė presion tė lartė tė gjakut - thotė Landi - veēanėrisht kur zgavra e gojės ėshtė nė njė gjendje inflamacioni dhe mishrat e dhėmbėve rrjedhin gjak. Shoqėrimi ėshtė i rėndėsishėm sepse hipertensioni ėshtė shpesh asimptomatik, prandaj, gjetja e njė 'sinjali' klinik siē ėshtė periodontiti qė sugjeron rrezikun e vuajtjes nga hipertensioni gjithashtu, mund tė lehtėsojė diagnozėn e hershme tė ērregullimit dhe pėr kėtė arsye tė parandalojė ngjarjet kardiovaskulare".

"Integrimi i depistimit pėr diagnozėn e hipertensionit nga periodontistėt e kujdesit dentar - thekson Sforza - gjithashtu ka tė bėjė me mjekėt qė trajtojnė pacientėt dhe, anasjelltas, integrimin e depistimit diagnostik tė periodontitit nga mjekėt mund tė pėrmirėsojnė diagnozėn dhe trajtimin e tė dy kushteve dhe tė ulin barrėn e hipertensionit nė shėndetin kardiovaskular".

"Ėshtė gjithashtu e njė rėndėsie thelbėsore qė internisti dhe mjeku i pėrgjithshėm tė pėrfshijnė nė vlerėsimin e pacientit disa pyetje mbi gjendjen e shėndetit oral, tė cilat mund tė pėrfaqėsojnė njė paralajmėrim pėr njė rrezik tė mundshėm tė paradontitit - shpjegon prof. Guido Grassi, president i SIIA.

Ky vlerėsim i thjeshtė mund tė jetė shumė i dobishėm si nė identifikimin e hershėm tė pacientėve me hipertension tė fshehtė, ashtu edhe nė pacientėt me periodontit tė pa diagnostikuar. Praktikat e mira tė higjienės orale siē janė pastrimi i dhėmbėve dy herė nė ditė dhe pastrimi i hapėsirave interdentale - pėrfundon Landi - mund tė jenė efektive jo vetėm pėr shėndetin e gojės, por gjithashtu mund tė jetė njė mjet i thjeshtė brenda mundėsive tė gjithsecilit pėr tė parandaluar dhe kontrolluar presionin e lartė tė gjakut".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D