Vaksinat Covid. Moderna nis testimin te fėmijėt. GSK-ja nė fazėn e tretė

| 18 Mars 2021 |

Vaksinat Covid. Moderna nis testimin te fėmijėt. GSK-ja nė fazėn e tretė


Megjithėse tashmė janė nė pėrdorim disa vaksina anti Covid, aktivitetet e testimit nuk ndalen, si tė atyre tė miratuara tashmė, pėr tė zgjeruar gamėn e njerėzve qė do tė imunizohen, ashtu edhe tė kandidateve tė reja, qė mund tė pasurojnė arsenalin kundėr virusit nė muajt e ardhshėm. Ky ėshtė rasti i Modernės, e cila njoftoi se ka nisur testimin te fėmijėt dhe i vaksinės kanadezo-zvicerane tė Medicago-GSK, e cila ka hyrė nė fazėn e tretė te tė rriturit.

Sa i pėrket testit tė fazės 2 dhe 3 tė vaksinės Moderna, thuhet nė njė njoftim pėr shtyp tė kompanisė, janė inokuluar fėmijėt e parė, tė grupmoshės 6 muajsh deri nė 12 vjeē. Studimi, i kryer me Institutet Kombėtare tė Shėndetit tė SHBA-sė dhe Departamentin e Mbrojtjes tė SHBA-sė, ka pėr qėllim tė regjistrojė 6,750 fėmijė nė SHBA dhe Kanada, tė cilėve do t'u jepen dy doza me 28 ditė me largėsi. "Jemi inkurajuar nga rezultatet e testeve tė fazės 3 te tė rriturit, shpjegoi Ste'phane Bancel, shefja ekzekutive e Modernės, dhe ky studim pediatrik do tė na ndihmojė tė kuptojmė sigurinė dhe imunogjenicitetin e vaksinės te mė tė rinjtė". Nė pjesėn e parė tė eksperimentimit, e cila parashikon qė gjysmės sė subjekteve t'u jepet placebo, do tė testohen doza tė ndryshme: subjekteve nga 2 deri nė 12 vjeē do t'u jepen 50 ose 100 mikrogramė, ndėrsa atyre nga 6-muajsh deri nė 2 vjeē, 25, 50 dhe 100 mikrogramė, mes tė cilave, kjo e fundit ėshtė doza qė u jepet tė rriturve. Pas njė analize ad interim, do tė identifikohet doza optimale, e cila do tė pėrdoret nė fazėn e dytė dhe tė gjithė pjesėmarrėsit do tė ndiqen pėr njė vit pas vaksinimit tė dytė, pėr tė vlerėsuar sigurinė, efikasitetin dhe aftėsinė e vaksinės pėr tė gjeneruar njė reagim imun.

Ky eksperimentim pediatrik i shtohet atij tė njoftuar nga Pfizeri, i cili do t'i pėrkasė moshės 12-15 vjeē. Pėr tė rriturit, ėshtė njoftuar edhe testi i fazės 3 nga Medicago (kompani kanadeze biofarmaceutike) dhe GlaxoSmithKline, nė tė cilin do tė testohet vaksina kandidate Covid-19 me bazė bimore, e kombinuar me adjuvantin pandemik tė GSK-sė, njė substancė qė jep mundėsi pėr uljen e sasisė sė proteinave tė nevojshme pėr tė zhvilluar pėrgjigjen imune. Eksperimenti ka marrė aprovimin e autoriteteve rregullatore kanadeze dhe atyre nė SHBA dhe do tė pėrfshijė 30,000 subjekte, fillimisht tė rritur tė shėndetshėm (18-65 vjeē), tė ndjekur nga tė rritur tė moshuar (65 vjeē e lart) dhe tė rritur me sėmundje bashkėshoqėruese. Testimi do tė zhvillohet nė 10 vende.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 16 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D