Covid-19: shtimi i ērregullimeve tė gjumit gjatė pandemisė

| 16 Mars 2021 |

Covid-19: shtimi i ērregullimeve tė gjumit gjatė pandemisė


Sipas njė studimi tė ri tė botuar nė "Journal of Sleep Research", pandemia Covid-19 ka pasur njė ndikim tė thellė nė zakonet e gjumit tė njerėzve. "Situata shėndetėsore ka njė ndikim tė madh dhe tė vėshtirė klinikisht dhe rėndėsia e njė pushimi tė mirė ėshtė rritur ndjeshėm" shpjegon Rébecca Robillard, nga Universiteti i Otavės, autore kryesore e studimit.

Studiuesit kryen njė sondazh nė internet ku morėn pjese 5,525 kanadezė gjatė fazės fillestare tė pandemisė, dhe zbuluan se gjysma e pjesėmarrėsve tregoi shenja tė problemeve tė rėnda tė gjumit dhe u identifikuan nė mėnyrė specifike tre profile tė ndryshme tė ndryshimeve nė ritmin e gjumit dhe zgjimit. Nė fakt, njė grup njerėzish fjetėn mė shumė, njė grup tjetėr fjetėn mė vonė, dhe si pasojė u zgjuan mė vonė se zakonisht, dhe njė grup tjetėr fjetėn mė pak.

Studiuesit argumentojnė se kėto ndryshime jo vetėm qė ndikuan nė vetė cilėsinė dhe sasinė e gjumit, por gjithashtu patėn njė efekt nė reagimin psikologjik ndaj kėsaj situate tė pa ndodhur mė parė. Nė fakt, krahasuar me ata qė flinin mė shumė, ata qė kishin orare tė vonuara ose cikle mė tė shkurtra tė gjumit treguan rritje tė simptomave tė pagjumėsisė dhe pėrkeqėsim tė simptomave tė stresit, ankthit dhe depresionit.

Kėto vėshtirėsi duket se kanė prekur nė mėnyrė disproporcionale gratė, njerėzit me pėrgjegjėsi familjare, punonjėsit dhe njerėzit me sėmundje kronike.
Autorėt raportojnė se kanė parė njė rritje tė pėrdorimit tė barnave tė gjumit gjatė pandemisė dhe  besojnė se kjo mund tė ēojė nė njė shtim tė rasteve mė komplekse tė pagjumėsisė kronike afatgjatė.

"Sigurisht qė kishim pritur probleme me gjumin dhe shėndetin mendor nė rrethanat aktuale, por jo nė kėtė nivel. Ėshtė e rėndėsishme tė merren masa pėr tė trajtuar kėtė fenomen" vazhdon Robillard.

Ekspertėt sugjerojnė qė, pėr tė pėrmirėsuar situatėn, njerėzit tė pėrpiqen tė zgjohen nė tė njėjtėn kohė ēdo mėngjes edhe kur janė me pushime, edhe ne rastet kur shkojnė nė shtrat mė vonė. Do tė ishte gjithashtu e dobishme tė kishin rituale relaksuese para gjumit, tė tilla si leximi, shmangia e kafeinės dhe alkoolit rreth gjashtė orė para gjumit, kryejnė ushtrime mė tė rėnda nė mėngjes dhe ushtrime tė lehta nė mbrėmje.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D