Diabeti dhe implantet: njė enigmė qė kėrkon zgjidhje

| 15 Mars 2021 |

Diabeti dhe implantet: njė enigmė qė kėrkon zgjidhje

Dyshimet e prof. Gaglianit se nė ditėt e sotme puna dentare po bėhet gjithnjė e mė shumė mjekėsore dhe pak mė pak teknike

Nga Massimo Gagliani


Mė ndodh gjithnjė e mė shpesh tė shoh pacientė tė moshuar, mbi 75 vjeē me rezultate tė komplikuara nga pikėpamja dentare dhe me situata klinike tė pėrgjithshme diskrete, ku mes tyre ka jo pak diabetikė. Shpesh vendosja e implanteve jo vetėm qė ėshtė e domosdoshme por gjithashtu duhet tė propozohet pėr njė cilėsi mė efektive tė jetės dhe funksionit tė pėrtypjes. 

Megjithatė, ka shumė pyetje qė lindin.

E para ėshtė rreziku mė i lartė i dėshtimit tė implantit dentar nė kėta pacientė.
Studimi qė unė sjell nė vėmendjen tuaj pėrqendrohet nė karakteristikat e kockave tė nofullės tek kėta individė.

Individualisht ėshtė njė studim pas vdekjes qė krahason cilėsinė e kockave tė nofullės tė individėve me diabet melit tė tipit 2 kundrejt kontrolleve tė shėndetshme.

Vlerėsimi i cilėsisė sė kockave pėrfshin vlerėsimin e mikrostrukturės sė kockave, pėrbėrjen e matricės dhe aktivitetin qelizor, duke pėrdorur tomografinė mikrokompjuterike (mikro-TC) dhe hetime tė tjera mė tė sofistikuara.

Rezultatet treguan 51% porozitet mė tė ulėt tė kortikiales gjuhėsore dhe 21% trashėsi mė tė lartė trabekulare krahasuar me kontrollin dhe kjo gjetje u rrit mė shumė tek pacientėt (tė gjallė) qė ishin trajtuar me insulinė sesa tek ata qė merrnin vetėm antidiabetik. Nė thelb njė kockė shumė e mineralizuar e cila, si e tillė .... dhe pikėrisht kėtu lindin pyetjet. 

A do tė jetė njė kockė tjetėr, mė kompakte, njė faktor favorizues apo disavantazh? A do tė japė grupi i bashkė faktorėve tė tjerė tė japin rezultatin pėrfundimtar? Dyshimet mbeten, por, ndoshta, vetė kocka mund tė mos jetė e vetmja pėrcaktuese.

Njė fakt vendimtar mbetet: zgjatja e kohėzgjatjes mesatare tė jetės dhe bashkėjetesa e sindromave metabolike pak a shumė tė rėndėsishme e bėjnė punėn dentare gjithnjė e mė shumė mjekėsore dhe gjithnjė e mė pak teknike, njė aspekt jo i parėndėsishėm i trajnimit para dhe pasuniversitar.

Pėr mė shumė informacion:

Rodic T, Wölfel EM, Milovanovic P, et al. Bone quality analysis of jaw bones in individuals with type 2 diabetes mellitus—post mortem anatomical and microstructural evaluation. Clinical Oral Investigations 2021.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D