Trajnimi i profesionistėve tė diabetit mund tė shmangė komplikacionet nė shėndetin oral

| 9 Mars 2021 |

Trajnimi i profesionistėve tė diabetit mund tė shmangė komplikacionet nė shėndetin oral


Sipas njė studimi tė botuar nė "Diabetes Research and Clinical Practice", profesionistėt e diabetit, tė cilėt i ndihmojnė njerėzit pėr tė menaxhuar nė mėnyrė efektive sėmundjen dhe komplikacionet e saj, janė tė gatshėm tė pėrfshijnė edhe shėndetin oral nė fushėn e kujdesit pėr diabetin.

"Komplikacionet e shėndetit oral janė tė zakonshme te njerėzit me diabet, por shumė pak ėshtė referuar sa i pėrket asistencės shėndetėsore dentare tė ofruar nė fushėn e kurimit tė diabetit. Nė punimin tonė kemi rishikuar njohuritė dhe praktikat e kujdesit shėndetėsor dentar tek ofruesit e kurave pėr diabetin dhe rolin e profesionistėve tė shėndetit qė nuk kanė lidhje me fushėn dentare, nė promovimin e shėndetit oral", thotė Prakash Poudel, nga Universiteti Western Sidney, Australi, autori kryesor i studimit. Autorėt kryen njė kėrkim sistematik pėrmes fjalėve-kyē nė pesė baza tė dhėnash dhe nuk u vendosėn kufizime nė hartimin, cilėsinė ose modelin e studimit. Janė pėrfshirė 30 studime nė gjuhėn angleze, tė cilat janė konsideruar tė rėndėsishme.

Shumica e profesionistėve tė diabetit nuk pėrballen me temėn e asistencės dentare, duke pretenduar se pengesa kryesore janė kufizimet kohore dhe njohuritė e kufizuara nė shėndetin oral. Ekzistojnė disa studime sporadike qė tregojnė se njė model i kujdesit nė tė cilin profesionistėt e  diabetit pėrfshihen nė promovimin e shėndetit oral, mund tė ketė si rezultat pėrmirėsimin e pacientit. Sidoqoftė, nuk ka njė trajnim tė duhur pėr njohuritė dhe shpjegimet e shėndetit oral dhe as nuk ekzistojnė programe dhe instrumente vlerėsimi dhe mjete qė mund tė ndiqen.

"Zhvillimi i kėtij modeli tė ri tė kujdesit mund tė ndihmojė nė identifikimin dhe trajtimin e hershėm tė komplikacioneve, veēanėrisht pėr sėmundjet periodontale, gjė qė do tė shkonte edhe mė tej vlerėsimit tė shėndetit oral tė pacientėve, duke pėrmirėsuar ēėshtjet e komplikacioneve tė diabetit nė vendet e zhvilluara dhe nė zhvillim; do tė nevojiten studime tė mėtejshme pėr tė identifikuar pengesat dhe burimet shėndetėsore qė do t'i mbėshtesin profesionistėt e diabetit nė kėtė rol", pėrfundojnė autorėt.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D