Njė spray nazal mund tė parandalojė infeksionin Sars-CoV-2

| 3 Mars 2021 |

Njė spray nazal mund tė parandalojė infeksionin Sars-CoV-2


Njė antiviral me bazė lipopeptidesh qė spėrkatet nė hundė ishte nė gjendje tė bllokonte transmetimin e Sars-CoV-2 tek minjtė dhe sipas njė studimi tė botuar nė Science mendohet se mund tė parandalojė  infeksionin edhe tek njerėzit e ekspozuar ndaj koronavirusit tė ri, duke pėrfshirė kėtu edhe variantet mė tė reja.

"Njerėzit tė cilėt nuk mund tė vaksinohen ose qė nuk kanė imunitet tė zhvilluar do tė pėrfitojnė veēanėrisht nga spėrkatėsi. Antivirali administrohet lehtėsisht dhe, bazuar nė pėrvojėn tonė me viruse tė tjera tė frymėmarrjes, ai mund tė japė mbrojtje tė menjėhershme qė mund tė zgjasė tė paktėn 24 orė" shpjegon Matteo Porotto, i Universitetit Columbia dhe Universitetit tė Campania Luigi Vanvitelli, Caserta dhe Anne Moscona e Universitetit Columbia, autorė kryesorė tė studimit.

Lipopeptidi antiviral kushton pak pėr t'u prodhuar, mund tė jetojė gjatė  nė raft dhe nuk kėrkon ftohje, duke e bėrė atė tė dallueshėm nga qasjet e tjera antivirale nė zhvillim, dhe duke pėrfshirė kėtu shumė antitrupa monoklonalė, mund tė jetė veēanėrisht i dobishėm nė popullatat rurale tė cilet kanė tė ardhura tė pakėta dhe tė vėshtira per t'u arritur. Porotto dhe Moscona kishin krijuar lipopeptidė tė ngjashėm mė parė pėr tė parandaluar infektimin e qelizave me viruse tė tjera dhe kur u shfaq Sars-CoV-2, ata u munduan tė pėrshtatin virusin e ri me planet e tyre.

Lipopeptidet funksionojnė duke parandaluar qė njė virus tė shkrihet me membranėn qelizore tė hostit tė tij. Pėr t'u bashkuar, koronavirusi i ri shpalos proteinėn e tij spike para se tė kontraktohet nė njė pako kompakte. Komponimi njeh kulmin e Sars-CoV-2, futet nė zonėn e shpalosur dhe parandalon proteinėn  spike qė tė marrė formėn kompakte e cila parandalon bashkimin e tyre.

Nė eksperimentet e kryera tek minjtė, lipopeptidi u administrua nė hundėn e gjashtė prej tyre. Ēiftet e minjve tė trajtuar mė pas u vendosėn nėpėr kafaze me nga dy minj kontrolli ku njėri prej tyre mė parė kishte marrė njė spėrkatje tė kripur pėr hundėn dhe tjetri ishte i infektuar me Sars-CoV-2. Pas 24 orėsh, asnjė nga minjte e trajtuar nuk u infektua, ndėrsa tė gjitha kafshėt e kontrollit ishin infektuar. Lipopeptidi u testua gjithashtu nė qelizat e infektuara me njė varg variantesh Sars-CoV-2, dhe dha rezultate efektive. Autorėt shpresojnė qė sė shpejti tė mund tė kalojnė nė testimin njerėzor.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D