Stomatologėt e informuar ndihen mė tė mbrojtur nga Covid

| 2 Mars 2021 |

Stomatologėt e informuar ndihen mė tė mbrojtur nga Covid

Studimi i SIdP konfirmon: protokollet e miratuara kundėr Covid janė efektive, shkalla e infeksionit ėshtė mė pak se 1%. Kur stomatologu ėshtė i informuar ndihet mė i sigurt nė vendin e punės


Sa mė shumė qė dentisti informohet, aq mė shumė rritet frika nė lidhje me rreziqet e infektimit nga Covid dhe vėmendja pėr respektimin e masave parandaluese nga ana e tyre rritet. Kjo ėshtė vėrtetuar sipas tė dhėnave tė njė studimi tė kryer nga Key-Stone pėr Shoqėrinė Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP) nė njė grup prej 791 dentistėsh dhe higjenistėsh dentarė nga rajone tė ndryshme italiane. "Krahasuar me mesataren e klinikave dentare italiane, kampioni pasqyron njė klinikė dentare mė tė pėrparuar me vėmendje mė tė madhe ndaj trajnimit shkencor, duke qenė kryesisht anėtarė ose ish-anėtarė tė SIdP", komenton Roberto Rosso, presidenti i Key-Stone. 

Dhe pikėrisht pėr sa i pėrket informacionit, siē theksohet gjithashtu nga njė hulumtim i fundit i EDRA, tė dhėnat e mbledhura nga studimi SIdP / Key-Stone tregojnė se si mediat e sektorit online dhe webinarėt ishin burimet kryesore tė informacionit nė tė cilėt dentistėt janė mbėshtetur pėr tė mėsuar mė shumė rreth Covid.
85% e tė anketuarve u pėrditėsuan pėrmes artikujve nė shtypin dentar dhe mjekėsor, 71% pėrmes webinarėve, 46% pėrmes portalit SIdP, ndėrsa 42% thanė se ishin pėrditėsuar edhe pėrmes FAD-ve tė Institutit tė Lartė tė Shėndetit. Rreth 36% e tyre e bėnė kėtė pėrmes artikujve tė shtypit tė pėrgjithshėm.

Nė pėrgjithėsi, dentistėt ndihen shumė (34%) ose mjaft tė informuar (62%) pėr Covid-19.

Konkretisht, ata mbi tė 60-at, autorėt e studimeve mė tė mėdha dhe mė tė strukturuara, thuhet se janė mė tė informuar. Nė pėrgjithėsi, niveli i sigurisė nė Covid, i perceptuar nga dentistėt dhe higjienistėt dentarė tė pėrfshirė nė studim, ėshtė shumė i lartė, veēanėrisht nė vendin e punės. Rreth 16% ndihen shumė tė sigurt si nė vendin e punės, nė familje dhe nė komunitet, rreth 62% ndihen tė sigurt nė klinikat dentare, duke besuar se masat e miratuara lejojnė, pavarėsisht nga ekspozimi, njė rrezik tė ulėt tė ngjitjes, duke pasur mė shumė frikė nė familje ose komunitet. Vetėm 22% e tė anketuarve nuk ndihen tė sigurt nė vendin e punės.

Siguria, thekson Roberto Rosso, ėshtė proporcionale me nivelin e njohurive, sa mė shumė qė dentisti dhe higjenisti dentar tregonin se ndiheshin tė informuar pėr Covid, aq mė i lartė ishte niveli i perceptuar i sigurisė.

Siguria e perceptuar gjithashtu falė pajtueshmėrisė me masat parandaluese anti Covid, tė zbatuara muajt e fundit nga studimet dhe tė cilat kanė bėrė tė mundur shmangien e ngjitjes.

Efektiviteti i masave tė marra

Edhe pse nė 49% tė klinikave dentare u njoftua prania e tė paktėn njė pacienti pozitiv me koronavirus, nė 99% tė rasteve kjo nuk u pėrkthye nė ngjitje, d.m.th. mė pak se 1% e studimeve kishin njė transmetim tė brendshėm. 5% e klinikave tė intervistuara ishin tė mbyllura pėr tė aktivizuar procedurat sanitare pas transmetimit ose marrjes sė masave parandaluese, pėr 46% tė rasteve mbyllja u vendos nė mėnyrė autonome nga vetė pronaret e klinikave dhe nuk u imponua nga autoritetet shėndetėsore.

"Tė dhėnat tregojnė se masat parandaluese tė miratuara janė pėrkthyer nė rezultate konkrete - komenton Luca Landi, president i SIdP - dhe ėshtė e rėndėsishme qė kjo t'u komunikohet qytetarėve. Sa i pėrket informacionit pėr profesionin, nė kėtė vit pandemik SIdP ka aktivizuar njė seri iniciativash me qėllim informimin e kolegėve pėr situatėn sociale dhe klinike, pėr veprimet qė duhen ndėrmarrė".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 13 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D