Covid-19 dhe transmetimi pėrmes sipėrfaqeve

| 25 Shkurt 2021 |

Covid-19 dhe transmetimi pėrmes sipėrfaqeve

Nature ka hipotezuar se transmetimi pėrmes sipėrfaqeve nuk ėshtė mė njė rrezik domethėnės si nė fillimet e pandemisė


Infeksioni Sars-CoV-2 ndodh kryesisht pėrmes emetimit tė pikave tė mėdha dhe grimcave tė vogla tė aerosolit nga njerėzit e infektuar, dhe transmetimi nėpėr sipėrfaqe, megjithėse teorikisht i mundur, nuk konsiderohet aktualisht si njė rrezik i rėndėsishėm, siē ishte nė fillim tė pandemisė.

Kjo, nė thelb, ėshtė ajo qė del nga njė artikull i botuar nė Nature, i nėnshkruar nga Dyani Lewis, njė kolumnist i Melburnit, i cili sqaron se si kjo nuk do tė thotė qė pastrimi i sipėrfaqeve ėshtė i padobishėm, por vetėm se nuk duhet tė jetė njė pėrparėsi. Artikulli diskuton punėn e thelluar tė Emanuel Goldman, tė Shkollės Mjekėsore Rutgers New Jersey nė Newark, i cili beson se ka pak prova pėr tė mbėshtetur idenė se Sars-CoV-2 kalon nga njė person te tjetri pėrmes sipėrfaqeve.

Shumė shkencėtarė tė tjerė tani kanė dalė nė pėrfundime tė ngjashme, aq sa Qendrat pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve (CDC) aktualisht nuk besojnė se transmetimi pėrmes sipėrfaqeve ėshtė njė mėnyrė e zakonshme nė tė cilėn Covid-19 mund tė pėrhapet.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) thotė se ka prova tė kufizuara tė transmetimit pėrmes fomites e megjithatė, kjo konsiderohet e mundur, duke pasur parasysh provat e vazhdueshme tė ndotjes sė mjedisit. Prandaj OBSH rekomandon pėrdorimin e praktikave tė dezinfektimit pėr tė zvogėluar potencialin e transmetimit tė virusit Covid-19.

Ndėrsa autoritetet nuk mund tė pėrjashtojnė pėrhapjen dhe njerėzit presin qė tė ndodhė dezinfektimi, sasi tė mėdha kohe dhe parash vazhdojnė tė investohen nė pėrpjekjet e pastrimit tė thellė. "Pėr shkak tė asaj qė tashmė dihej pėr sėmundjet e tjera infektive, qė nė fillimin e shpėrthimit tė koronavirusit vėmendja me e madhe iu kushtua  fomites dhe jo  aerosoleve. Ndotja virale e ARN nuk ėshtė domosdoshmėrisht shkak pėr alarm", thotė Goldman.

Studiuesit kanė treguar se koronavirusi mund tė mbijetojė nė sipėrfaqe, por Goldman dhe shkencėtarė tė tjerė paralajmėrojnė se shumica e studimeve pėr kėtė temė kanė pėrdorur kushte pėr tė provuar mbijetesėn qė nuk ekzistojnė jashtė laboratorit dhe se pas njė viti studimesh mbi rastet e koronavirusit, ata mendojnė se ėshtė e qartė se njerėzit, jo sipėrfaqet, janė shkaku kryesor i shqetėsimit. Goldman konkludon se pėr mendimin e tij ėshtė e rėndėsishme tė vendosni njė maskė dhe se, pėr tė shmangur ngjitjen sipėrfaqėsore, rregulli themelor ėshtė tė lani duart.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 9 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D