Ministria e Shėndetėsisė nė Itali publikon Planin kombėtar pėr eliminimin e pėrdorimit tė amalgamės dentare

| 24 Shkurt 2021 |

Ministria e Shėndetėsisė nė Itali publikon Planin kombėtar pėr eliminimin e pėrdorimit tė amalgamės dentare

Njė rregullore qė ka rrezik tė jetė e vėshtirė pėr tu zbatuar, por qė pėrfshin tė gjithė aktorėt nė sektorin dentar nė fazėn e monitorimit dhe zbatimit tė dhėnave tė Planit


Plani Kombėtar pėr eliminimin e amalgamės dentare u botua nė 23 Shkurt 2021, nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, siē parashikohet nga Konventa Minamata mbi zhivėn, e cila parashikon miratimin e masave pėr eliminimin progresiv tė amalgamės dentare nė nivelin Evropian. Pėr ta bėrė kėtė qėllim tė arritshėm, njė Rregullore Evropiane u miratua nė 2017 me njė artikull specifik qė kishte tė bėnte me amalgamėn dentare, njė rregullore e miratuar gjithashtu nga Italia duke vendosur kufijtė e prodhimit, pėrdorimit dhe heqjes.

Ndėr pikat qendrore tė Rregullores Evropiane ėshtė pėrgatitja e Planit i cili pėrshkruan "veprimet e nevojshme pėr tė arritur asgjėsimin progresiv tė pėrdorimit tė amalgamės dentare nė fushėn e odontostomatologjisė, me qėllimin pėrfundimtar tė arritjes sė njė eliminimi tė plotė tė kėtij pėrdorimi, pėrmes masave jo shtrėnguese, deri mė 31 dhjetor 2024".

Ndėr veprimet qė nuk do tė merren nė konsideratė, ēdo fushatė "heqjeje" e mbushjeve ekzistuese tė amalgamės, "pėrveē nė prani tė reaksioneve alergjike tė konstatuara nė njė nga pėrbėrėsit e vetė amalgamės dentare, pasi ky operacion nuk paraqet njė marrėdhėnie tė favorshme midis rreziqeve dhe pėrfitimeve, as nė aspektin e mbrojtjes shėndetėsore dhe as mbrojtjes sė mjedisit ".

Sipas asaj qė pėrmbahet nė Plan, Ministritė e pėrfshira nuk duket se janė tė gatshme tė ndėrmarrin njė veprim tė imponuar, por pėr tė aktivizuar njė rrugė tė pėrbashkėt tė ndėrgjegjėsimit tė stomatologėve nė mėnyrė qė t'i motivojnė ata pėr mos-pėrdorimin e amalgamės, dhe drejt mos- heqjes, por edhe ndaj qytetarėve duke i informuar ata pėr problemet qė lidhen me pėrdorimin e amalgamės dentare dhe mundėsinė e kėrkimit tė dentistėve qė tė pėrdorin materiale pa amalgamė.

Prandaj, pėr tė arritur "eliminimin e plotė" tė amalgamės dentare deri nė vitin 2024, Plani bazohet nė "njė veprim tė pėrhapur tė informacionit dhe trajnimit nė lidhje me miratimin ndėrkombėtar dhe kombėtar tė njė strategjie pėr eliminimin e pėrdorimit tė amalgamės duke marrė parasysh pasojat qė do tė sjellė kjo zgjedhje por edhe disponueshmėrinė nė treg tė materialeve alternative".
Fokusi i Planit do tė jetė gjithashtu trajnimi dhe informacioni pėr aktorėt e sektorit nė fjalė, por edhe mjekėt e pėrgjithshėm, pediatrėt dhe madje edhe vetė pacientėt.

Pėr tė arritur objektivat e Planit, nė dokumentin ministror thuhet, "dy parakushte janė tė nevojshme": 

1) Pėrfshirja dhe bashkėpunimi i plotė dhe i vazhdueshėm i tė gjithė aktorėve tė pėrfshirė nė ēėshtjen e amalgamės dentare.

2) Mundėsia e mbajtjes sė informacionit tė besueshėm nė mėnyrė rutinore nė lidhje me shitjen e preparateve tė amalgamės (dhe, ndoshta, pėrdorimin e tyre klinik) dhe asgjėsimin e mbeturinave,
gjithashtu nė mėnyrė qė tė verifikohet nevoja e mundshme pėr tė miratuar njė standard specifik qė siguron njė ndalim tė tregtimit dhe pėrdorimi klinik i amalgamės dentare.

Dhe plani rendit aktorėt individualė tė pėrfshirė - CAO, ANDI, AIO, ADI, UNIDI, ANCAD, Kolegji i Mėsuesve - tė cilėve u janė caktuar detyra specifike nė zbatimin e Planit dhe nė gjetjen e tė dhėnave tė nevojshme. Ministritė e pėrfshira do tė jenė ajo e Shėndetėsisė, Mjedisit dhe Zhvillimit Ekonomik.

Plani gjithashtu tregon kohėn (shumė prej tė cilave tashmė kanė skaduar), pėr veprimin e monitorimit dhe marrjen e tė dhėnave tė nevojshme pėr tė vlerėsuar ndikimin qė ka amalgama dentare nė kėtė sektor. Pėr mė tepėr, disa mjete tė treguara pėr marrjen e tė dhėnave mund tė mos jenė tė pėrshtatshme: siē ėshtė MUD, qė aktualisht ofrohet vetėm pėr studime tė organizuara nė kompani dhe jo pėr studime monoprofesisonale.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D