Covid-19, Cdc: nuk do tė ketė karantinė pėr tė vaksinuarit edhe pas kontaktit me persona pozitiv

| 23 Shkurt 2021 |

Covid-19, Cdc: nuk do tė ketė karantinė pėr tė vaksinuarit edhe pas kontaktit me persona pozitiv

Kėshtu deklaroi Cdc, qendra pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve nė Shtetet e Bashkuara


Njerėzit tė cilėt janė "vaksinuar plotėsisht" kundėr koronavirusit (dmth, ata qė kanė marrė dy doza tė vaksinės Pfizer ose Moderna) mund tė mos karantinohen nė rast tė kontaktit me njė pozitiv. Kjo u bė e qartė nga Cdc, qendra amerikane pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve. Sidoqoftė, kjo nuk do tė thotė qė njerėzit e vaksinuar mund tė ndalojnė  marrjen e masave paraprake tė pėrcaktuara.

Massimo Galli, specialist kryesor i sėmundjeve infektive nė spitalin Sacco nė Milano, raporton pėr Doctor33 se: "Do tė isha i prirur tė kodifikoja njė sistem ndryshe qė menaxhon karantinėn e njerėzve tė vaksinuar sepse besoj se vaksina duhet tė jetė njė mjet qė tė na kthejė nė normalitet sa mė shpejt tė jetė e mundur. Dhe mundėsia e infektimit ndėrmjet tė vaksinuarve ėshtė jashtėzakonisht e ulėt", thekson ai.  

"Mendoj se nė tė ardhmen, karantina pėr tė vaksinuarit duhet tė braktiset, tė paktėn gradualisht. Vlerėsimi nėpėrmjet njė tamponi mbetet njė kriter i rėndesishėm edhe pėr tė vaksinuarit, por mendoj se tė qenit nė karantinė si mė parė vaksinimi ėshtė gjithashtu njė pengesė pėr rinisjen e aktiviteteve, por ėshtė njė pozicion pėr tė cilin unė mendoj se ka vend  pėr diskutim", thotė Galli.

Pėr ekspertin "do tė ishte e dobishme, edhe nėse ėshtė komplekse pėr t'u zbatuar, pėr tė pėrcaktuar praninė e antitrupave tek tė vaksinuarit. Kjo po bėhet nė mesin e mjekėve. Pėrgjithėsimi i tij ėshtė mė i komplikuar, por ne gjithashtu duhet tė pėrdorim vaksinimin si njė funksion tė rimėkėmbjes, por tani jemi nė njė fazė kalimtare, ku duhet ta vlerėsojmė mė mirė ēėshtjen".

Cdc, edhe pse ende nuk e ka tė e qartė se sa zgjat mbrojtja, paralajmėron se nėse personi i vaksinuar ka marrė pėrforcuesin mė shumė se tre muaj mė parė, si njė masė paraprake, duhet ti nėnshtrohet karantinės nė rast tė kontakteve tė rrezikshme, ose simptomave tė dyshimta.

"Ky rekomandim pėr tė hequr dorė nga karantina pėr njerėzit me imunitet tė marrė nga vaksina ėshtė nė pėrputhje me rekomandimet e karantinės pėr ata me imunitet natyror, gjė qė e bėn mė tė lehtė zbatimin e saj" shpjegoi CDC.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D