Covid-19, indikacione pėr matjen e saktė tė temperaturės duke pėrdorur njė aparat fotografik termik

| 22 Shkurt 2021 |

Covid-19, indikacione pėr matjen e saktė tė temperaturės duke pėrdorur njė aparat fotografik termik

Publikohet manuali i pėrdorimit nga INAIL. Dokumenti ilustron nė detaje karakteristikat, llojet dhe metodat e pėrdorimit tė kėtyre pajisjeve


Matja e temperaturės sė trupit ėshtė njė nga mjetet qė mund tė parandalojė pėrhapjen e virusit  Covid-19, duke i lejuar pacientėt tė identifikojnė shenjat e para tė njė pranie tė mundshme tė infeksionit.

Nė pėrputhje me indikacionet e pėrfshira nė protokollin e pėrbashkėt pėr rregullimin e masave pėr tė luftuar dhe parandaluar pėrhapjen e virusit Covid-19 nė vendin e punės, tė nėnshkruar nė 24 Prill 2020 nga Qeveria Italiane dhe partnerėt socialė, INAIL na kujton, se temperatura mund tė matet nė hyrje tė vendit tė punės si njė masė ndihmėse pėr tė mbrojtur shėndetin dhe sigurinė e punėtorėve nga infektimi i mundshėm dhe pėr tė siguruar shėndetin e mjedisit tė punės.

Matja e temperaturės ėshtė gjithashtu njė nga masat parandaluese tė treguara nga Tabela e Punės e Ministrisė sė Shėndetėsisė pėr parandalimin e transmetimit tė infeksionit nė klinikat dentare.

Fleta e informacionit e pėrgatitur nga INAIL pėrmban udhėzime pėr pėrdorimin dhe masat paraprake qė duhen marrė pėr tė matur temperaturėn me kamera termike.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 9 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D