Kėndvėshtrimi i SHBA lidhur me teknologjitė e reja nė stomatologji 

| 17 Shkurt 2021 |

Kėndvėshtrimi i SHBA lidhur me teknologjitė e reja nė stomatologji 

Margvelashvili-Malament: "Nuk mendoj se dentistėt dhe mjekėt do tė zėvendėsohen ndonjėherė nga kompjuterat, mendoj se dentistėt qė nuk pėrdorin teknologjitė e reja do tė zėvendėsohen nga dentistė qė i pėrdorin ato"


Pėr ata qė marrin pjesė nė ngjarje jashtė shtetit, mjafton thjesht tė ndjekin studimet e botuara ndėrkombėtare, dhe ėshte me e lehtė tė kuptojnė qė nė SHBA revolucioni teknologjik nė stomatologji ėshtė shumė mė i zhvilluar se sa nė Evropė dhe Itali. Prandaj ėshtė interesante, pėr tė kuptuar evolucionin, pėr tė njohur pėrvojėn e atyre qė kanė jetuar dhe bashkėjetuar me stomatologjinė dixhitale pėr disa kohė.

Dr. Miriam Margvelashvili-Malament ka sjellė vizionin e saj pėrmes Dentisry33.

Pėr tė kuptuar pėrvojėn e Dr. Margvelashvili-Malament mjafton tė hedhėsh njė sy nėpėr programet mėsimore tė saj, tė cilat  janė tė ngjyrosura me Tricolor, duke qenė se ajo fitoi dy master nė shkencėn e materialeve dentare (2009-2013) nė Universitetin e Sienės.

Nėse stomatologėt dhe laborantėt dentarė italianė po pyesin nėse ia vlen tė investosh nė skaner dhe produkte tė shtypura 3D, nė SHBA ata tashmė e kanė kuptuar se sa ėshtė e lidhur teknologjia me stomatologjinė dixhitale dhe sa shpejtė ndryshon ajo.

Duke folur pėr inteligjencėn artificiale nė stomatologji, Dr. Margvelashvili-Malament thotė pėr Dentisry33 se ajo sė bashku me disa kolegė studiues nė Universitetin Tufts kanė qėnė nė diskutime lidhur me njė artikull mbi kėtė temė, "artikulli ishte nga fillimi i vitit 2020", specifikon ajo. "Kur biseduam pėr tė, tė gjithė e kuptuam se ajo ishte tashmė e vjetėruar, kjo tregon se sa shpejt po evoluojmė".
Dhe studiuesit paraqesin njė element tė parė pėr tu marrė nė konsideratė. Nėse ėshtė e lehtė tė mėsosh, tė dish dhe tė kuptosh se ku po shkon profesioni dhe tė mėsosh se si tė pėrdorėsh teknologji tė reja, ėshtė mė e vėshtirė tė fitosh kohė pėr sa i pėrket blerjes.

"Sa herė qė njė mjet i ri del nė treg pėrfshin kosto jashtėzakonisht tė larta", kujton ajo. "Problemi mund tė zgjidhet duke marrė me qira teknologjitė, por jo tė gjitha kompanitė e kanė tė mundur. Nėse nuk keni pajisjet, qėndroni prapa, kėshtu ėshtė shumė e vėshtirė tė gjesh kompromisin e duhur midis tė qenit i avancuar teknologjikisht dhe nė tė njėjtėn kohė duke mbajtur kostot tė menaxhueshme".

Pėr pyetjen klasike qė vė nė kontrast teknikėn kundrejt teknologjisė, Dr. Margvelashvili-Malament beson se "teknologjia ėshtė njė mjet i shkėlqyeshėm pėr ta bėrė rezultatin e pėrgjithshėm mė tė mirė, mė tė saktė dhe mė tė shpejtė". Sidoqoftė, kėrkohet njė kurbė e caktuar mėsimore dhe nuk mund tė "kompensojė mungesėn e pėrvojės ose njohurisė".
Dhe nuk ėshtė vetėm njohuria ajo qė ka rėndėsi, shpjegon ajo por njė kuptim i tė gjithė profesionit dhe mėnyrės se si teknologjitė mund tė zbatohen.

Teknologjia "mund tė pėrmirėsojė trajtimin e pėrgjithshėm, por nuk mund tė zėvendėsojė njė mjek", sqaron ajo dhe mė pas indirekt i pėrgjigjet frikės sė tė gjithė atyre qė ndihen tė kėrcėnuar nga teknologjitė e reja: a do t'i zėvendėsojnė makineritė njerėzit?
"Unė nuk mendoj se dentistėt dhe mjekėt do tė zėvendėsohen ndonjėherė nga kompjutera, unė mendoj se dentistėt qė nuk pėrdorin inteligjencė artificiale dhe teknologji do tė zėvendėsohen nga dentistė qė bėjnė", tha ajo.

"E bukura - shton ajo - ėshtė se ne mund tė parandalojmė qė kompjuterat tė bėjnė gabime kompjuterike, ndėrsa kompjuterėt mund tė na ndihmojnė tė mos bėjmė gabime njerėzore".
Teknologjitė e reja dhe dixhitalizimi qė, shpjegon ajo, "pėrfshijnė disa pėrgjegjėsi, sa mė shumė tė jemi tė kompjuterizuar, aq mė shumė shanse ka tė humbasim privatėsinė e pacientit". Njė dhėnie dhe marrje nė tė cilėn, pėr studiuesin, ėshtė normale tė fitosh pak dhe tė humbasėsh pak, por, "nė kėtė rast, pėrfitimet tejkalojnė rreziqet".

Cilat do tė jenė revolucionet e radhės tė sjella nga teknologjia nė stomatologji?
"Nė pėrgjithėsi - thotė ajo - gjithēka do tė orientohet drejt pėrmirėsimit tė teknologjive aktuale dhe thjeshtimit tė rrjedhės sė punės. Do tė ketė mė shumė kompjuterizim, mė shumė dixhitalizim dhe automatizim si nė klinikat private ashtu edhe nė universitete. Ne jemi duke hyrė nė epokėn kur trillimi bėhet realitet".

Kur bėhet fjalė pėr inteligjencėn artificiale, Dr. Margvelashvili-Malament beson se ajo ka "vlerė tė konsiderueshme dhe njė tė ardhme nė stomatologji". Mėnyra se si diagnostikojmė dhe vizitojmė pacientin, si ia shpjegojmė trajtimin e ardhshėm pacientit pėrmes realitetit virtual / tė shtuar, do tė ndryshojė jo vetėm mėnyrėn e ushtrimit tė profesionit por edhe pritshmėritė e pacientėve.

"Nė takimin paraprak - supozojmė - do ta analizojmė pacientin virtual nga kompjuteri pėrmes tė dhėnave virtuale. Diagnoza fillestare mund tė bėhet pėrmes analizave tė kryera nga inteligjenca artificiale. Prandaj, nė takimin e vėrtetė, mjeku tashmė do tė ketė njė pėrmbledhje tė situatės sė pacientit".
"Padyshim - thotė ai - ne nuk mund tė mbėshtetemi plotėsisht nė diagnozėn e krijuar nga kompjuteri, por kjo sigurisht qė do tė zvogėlojė kohėn, si dhe do tė lejojė komunikim mė tė shpejtė midis specialistėve tė ndryshėm".

"Kjo ėshtė arsyeja pse ne shohim gjithnjė e mė shumė software tė bazuar nė cloud, ku tė dhėnat e pacientit mund tė arrihen mė shpejt dhe nga mė shumė njerėz nė tė njėjtėn kohė".
Sa pėr pajisjet mekanike tė udhėhequra nga inteligjenca artificiale nė stomatologji, ato do tė lejojnė qė klinicisti tė "drejtohet" duke shmangur mundėsinė, pėr shembull, tė futjes sė implanteve nė pozicione tė ndryshme nga ato tė projektuara mė parė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D