Ndėrlikimet shėndetėsore qė mund tė sjellė diabeti nė stomatologji

| 15 Shkurt 2021 |

Ndėrlikimet shėndetėsore qė mund tė sjellė diabeti nė stomatologji


Diabeti mund tė pėrkufizohet si sėmundja e shekullit XXI: incidenca e kėsaj sėmundjeje nė shoqėrinė tonė ėshtė gjithnjė e mė e lartė dhe ndėrlikimet qė mund tė sjellė ajo janė tė shumta.

Nuk ėshtė e vėshtirė tė renditim tė gjitha organet qė preken nga problemet qė sjell diabeti dhe midis tyre nuk mund tė pėrjashtohet zgavra e gojės: tek individėt diabetikė prevalenca e sėmundjes sė mishit tė dhėmbėve (sėmundja periodontale) ėshtė padyshim mė e lartė dhe mė pak e lehtė pėr t'u stabilizuar. Shėrimi i plagės, qoftė traumatike apo dytėsore e operacionit dentar, shpesh ėshtė i vėshtirė dhe jo pa ndėrlikime, prandaj nevoja pėr tė gjetur ekuilibrin e duhur midis ndėrhyrjeve tė nevojshme dhe atyre pėr tė cilat, ndoshta nė situata tė kontrollit tė dobėt tė sėmundjes, ėshtė mė mirė t'i shtyni pėr njė moment tė dytė.

Diabeti dhe stomatologjia, rėndėsia e higjienės

Duke iu rikthyer problemeve periodontale, ose sėmundjeve tė mishit tė dhėmbėve, ėshtė mirė tė theksohet fakti qė duhet kushtuar njė vėmendje skrupuloze ndaj higjienės nė shtėpi (larja e dhėmbėve e pasuar me shpėlarės gojė mjekėsor, idealja do tė ishte me pėrmbajtje klorheksidinė) mund tė kufizojė evolucionin e sėmundjes. Kėshillohet njė kontroll tė paktėn ēdo gjashtė muaj, i lidhur me higjienėn profesionale. Po aq thelbėsore ėshtė konsultimi i vazhdueshėm me diabetologun tuaj (ose mjekun kurues) dhe me dentistin, pėr tė shmangur ndėrhyrjet nė periudhat e kontrollit tė dobėt tė sėmundjes.

Trajtimi i diabetit dhe kariesit nė stomatologji

Pėr sa i pėrket problemeve qė janė vetėm dentare, dmth kariesit tė thellė qė mund tė ēojė nė devitalizimin e dhėmbėve tė prekur, ose rigjenerimeve (ribėrjet e terapive tė vjetra), pacienti diabetik mund tė trajtohet si njė pacient normal dhe kjo mund tė jetė qetėsuese vetėm pėr ata qė kanė nevojė pėr tė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 16 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D