Antibiotikėt dhe stomatologjia: njė marrėdhėnie konfliktuale

| 12 Shkurt 2021 |

Antibiotikėt dhe stomatologjia: njė marrėdhėnie konfliktuale


Informacioni i fundit dhe alarmues mbi pėrdorimin e tepruar tė antibiotikėve e ka drejtuar indeksin mbi tė gjitha drejt stomatologjisė, ku administrimi i kėtyre barnave duket tė jetė veēanėrisht i vėshtirė.

Pėrdorimi i tepruar i antibiotikėve nė stomatologji

Fushata nė kėtė kuptim duket tė jetė jashtėzakonisht agresive veēanėrisht ndaj stomatologėve. Sidoqoftė, mbetet njė fakt: njė pėrdorim mė i matur dhe mė i pėrshtatshėm i antibiotikėve mund tė inkurajohet jo vetėm nė rrethin e stomatologėve, por nė tė gjitha degėt e mjekėsisė nė pėrgjithėsi.
Ėshtė gjithashtu e nevojshme tė theksohet vazhdimisht rėndėsia e njė ballafaqimi tė drejtpėrdrejtė me specialistin: duke lėnė mėnjanė situatat e urgjencės nėpėrmjet telefonit, pacienti nuk mund tė qetėsojė abcesin vetėm me njė borsė akulli.
Sigurisht qė njė imazh mund tė jetė njė ndihmė pėr tė kuptuar shkallėn e problemit, si dhe njė pėrshkrim i saktė i simptomave nga pacienti mund ta ēojė stomatologun drejt dhėnies sė recetės sė barnave tė nevojshme.


Cilat janė simptomat e infeksionit

Por cilat janė simptomat e para? Pamundėsia e tė pasurit njė kujdes tė vazhdueshėm pėr dhėmbėt ėshtė, sjell pothuajse gjithmonė, njė shenjė infeksioni qė mund tė menaxhohet vetėm me terapi me antibiotikė, por mund tė jetė po aq e rėndėsishme edhe tė shkosh te njė odontostomatolog pėr tė bėrė njė rreze x dhe njė hapje tė dhėmbit (nė njė kuptim gjenerik) pėr tė testuar hipotezėn e njė kullimi. Duke vepruar kėshtu, situata emergjente mund tė dominohet dhe pėrdorimi i antibiotikut mund edhe tė shmanget.
Ka disa raste nė tė cilat ėnjtja ėshtė veēanėrisht e qėndrueshme; ėnjtjet qė zhvillohen nė zonėn nėn-mandibulare duhet tė merren mė shumė nė konsideratė, sepse ato mund tė evoluojnė negativisht. Njė simptomė shumė e rėndėsishme e kėtyre sėmundjeve pėrfaqėsohet nga ethet e cila, nėse ėshtė e pranishme, ėshtė njė shenjė karakteristike e evolucionit negativ qė kėrkon njė terapi tė pėrshtatshme me antibiotikė. Gjithashtu nė kėtė rast problemi nuk mund tė menaxhohet nė shtėpi dhe do tė kėrkojė njė vizitė emergjente kudo qė tė jeni. Pėrdorimi parandalues dhe personal i antibiotikėve duhet tė dekurajohet gjithmonė, por, siē thonė ata, kur ėshtė e nevojshme, ėshtė!Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D