Pirja e duhanit, kafeja dhe barnat mund tė ndryshojnė ngjyrėn e dhėmbėve

| 11 Shkurt 2021 |

Pirja e duhanit, kafeja dhe barnat mund tė ndryshojnė ngjyrėn e dhėmbėve


Ngjyra e dhėmbėve ėshtė e pėrcaktuar gjenetikisht dhe, me kalimin e kohės, ajo mund tė ndikohet fuqimisht nga marrja e disa lloje antibiotikėsh, si pėr shembull tetraciklinat, tė cilat mund ti japin dhėmbėve njė ngjyrė tipike gri nė kafe e cila do tė ishte e pamundur tė ndryshohej. Sot ky efekt anėsor shumė serioz estetik mund tė shmanget duke eleminuar pėrdorimin e kėtij antibiotiku gjatė viteve tė para tė fėmijėrisė, kur janė duke u  formuar dhėmbėt e pėrhershėm. Ka edhe forma tė tjera patologjike tė ndryshimit tė ngjyrės, tė lidhura me sėmundje mjaft tė rralla ose situata gjenetike qė sjellin njė transformim tė smaltit gjatė formimit tė dhėmbėve.

Pirja e duhanit, kafeja, barnat dhe ngjyra e dhėmbėve

Ngjyra e dhėmbėve mund tė pėsojė variacione gjatė jetės pėr shkak tė marrjes sė ushqimeve tė veēanta ose konsumimit tė vetė dhėmbėve. Ushqimet ose pijet si ēaji ose kafeja, veēanėrisht nėse konsumohen nė sasi tė mėdha, shkaktojnė pigmentime tė cilat, me konsumimin e smaltit pėr shkak tė moshės, janė gjithnjė e mė tė vėshtira pėr t'u eliminuar. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr ushqimet e tjera si  salcat e ndryshme, tė cilat janė veēanėrisht tė pasura me substanca acide. Pirja e vazhdueshme e duhanit ėshtė, sigurisht, njė ndėr shkaqet e kėtij kryesore pse ndodh ky fenomen.

Higjiena dhe zbardhja profesionale

Sidoqoftė, tė gjitha kėto ndryshime kromatike janė tė kthyeshme dhe higjiena e mirė profesionale, e shoqėruar nga njė procedurė zbardhuese, mund tė rikthejė dhėmbėt nė ngjyrėn e tyre natyrale, sigurisht jo nė njė ngjyrė rrėnjėsisht tė ndryshme nga ajo qė kishit kur ishit fėmijė. Ky proces mund tė pėrsėritet, nė varėsi tė rastit, njė herė nė vit e gjysmė, dy vjet, por nuk mund tė pėrdoret pafundėsisht nėn dhimbjen e konsumimit tė konsiderueshėm tė smaltit dentar.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D