Trajtimi stomatologjik tek pacienti kardiopatik

| 10 Shkurt 2021 |

Trajtimi stomatologjik tek pacienti kardiopatik

Nga Massimo Gagliani


Pacienti kardiopatik tani mund tė trajtohet nė klinikė dentare pėr sa kohė qė ndiqen rregullat themelore tė mbrojtjes. Shumė pacientė tė moshuar janė kardiopatik, disa kanė pasur ose kanė vetėm mosfunksionime tė lehta, tė tjerėt nė vend tė kėsaj kanė probleme mė serioze dhe, pėr kėtė arsye, duhet tė bėhet gjithmonė njė hetim mė i gjerė me mjekun kurues.

Patologjitė e pacientit kardiopatik

Problemet kryesore janė ato qė lidhen me ndėrhyrjet e mėparshme pėr sėmundjet koronare (sulmet nė zemėr ose angina) tė cilat pėrkthehen nė njė regjim mbrojtjeje pėr tė modifikuar procesin e mpiksjes. Zakonisht kėto masa janė me intensitet mesatar, ato duhet tė raportohen por nuk komprometojnė ekzekutimin e praktikave normale tė stomatologėve, madje mund edhe tė kryhen ndėrhyrje tė vogla. Pacientėt nuk duhet t'a ndėrpresin kurrė pėrdorimin e  barnave, sepse do tė rrezikonin shumė mė shumė se rreziqet me tė cilat ata pėrballen nė tė vėrtetė nė kėto situata. Kjo nuk ėshtė treguar, pėr shembull, pėr tė kryer procedura dentare nė gjashtė muaj pas njė sulmi nė zemėr ose angioplastikės; e njėjta gjė mund tė thuhet pėr situatat kur pėrfshihen valvulat e zemrės.

Protezat valvulare te pacienti kardiopatik

Nė lidhje me valvulat, zakonisht, njė regjim me antibiotik profilaksie duhet tė respektohet sa herė qė pacienti shkon te dentisti, veēanėrisht pėr manovrat e higjienės orale. Kėto janė ndėr operacionet odontostomatologjike qė pėrfshijnė njė bakteremi tė lartė (rritje e baktereve qė qarkullojnė nė gjak) prandaj konsiderohen shumė tė rrezikshme pėr pacientėt qė kanė protezat e valvulave. Nga ky shkrim i thjeshtė informues ėshtė e lehtė tė kuptohet se sa tė kujdesshėm duhet tė jenė ekzaminimet e problemeve tė zemrės pėr tė gjykuar nėse pacienti vuan nga njė sėmundje e lehtė ose e rėndė e zemrės dhe, si e tillė, meriton vėmendje minimale, por po aq skrupuloze, ose duhet t'i drejtohet strukturave tė mbrojtura ku kėto trajtime mund tė kryhen me mbikėqyrjen e duhur kardiologjike.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D