Covid-19, sipas studimit te Nature ata qė shėrohen mund tė jenė imunė pėr tė paktėn gjashtė muaj

| 9 Shkurt 2021 |

Covid-19, sipas studimit te Nature ata qė shėrohen mund tė jenė imunė pėr tė paktėn gjashtė muaj

Njė studim amerikan ka vlerėsuar imunitetin humoral nė njė grup prej 87 individėsh nė 1.3 dhe 6.2 muaj pas infektimit


Sipas njė studimi tė botuar nė Nature, imuniteti i ndėrmjetėsuar nga qelizat B nė pėrgjigje tė infeksionit Sars-CoV-2 mund tė vazhdojė pėr tė paktėn gjashtė muaj "Koronavirusi i ri ka infektuar 78 milion njerėz dhe ėshtė pėrgjegjės pėr mbi 1.7 milion vdekje deri mė sot. Infeksioni ėshtė treguar i lidhur me zhvillimin e niveleve tė ndryshme tė antitrupave me aktivitet neutralizues nė modelet e kafshėve" shpjegon Michel Nussenzweig, i Universitetit Rockefeller nė New York dhe Howard Hughes Instituti Mjekėsor nė Baltimore, SHBA, njė nga autorėt kryesorė tė studimit.

Studiuesit thonė se nivelet e antitrupave zvogėlohen me kalimin e kohės, por theksojnė se natyra dhe cilėsia e qelizave B tė kujtesės imune, tė cilat prodhojnė antitrupa nė rast ri-infektimi, nuk janė shqyrtuar deri mė tani. Pėr tė hulumtuar nė lidhje me temėn, ata vlerėsuan pėrgjigjen e kujtesės humorale nė njė grup prej 87 individėsh nė 1.3 dhe 6.2 muaj pas infektimit.

Analiza e tė dhėnave tregoi se titulli i lidhėsve tė spekteve anti-Sars-CoV-2 (Rbd) IgM dhe antitrupat IgG u ulėn ndjeshėm dhe se aktiviteti neutralizues nė plazmė u zvogėlua pesė herė nė provat e pseudotipit viral. Por ekspertėt gjithashtu vunė nė dukje se numri i qelizave B tė kujtesės specifike Rbd mbetet i pandryshuar me kalimin e kohės. Jo vetėm kaq, autorėt gjithashtu deklarojnė se qelizat B tė kujtesės treguan qarkullim klonal nė vlerėsimin e fundit kohor dhe se antitrupat e shprehur karakterizoheshin nga njė hipermutacion mė i madh somatik, potencė mė e madhe dhe rezistencė ndaj mutacioneve Rbd.

Shifrat e fundit janė tregues i njė evolucioni tė vazhdueshėm tė pėrgjigjes humorale dhe ėshtė njė lajm i mirė nė lidhje me variantet e sėmundjes. Gjithashtu u krye njė imunofluoreshencė ose analizė PCR e 14 biopsive tė zorrėve tė marra nga individė asimptomatikė katėr muaj pas fillimit tė Covid-19, e cila tregoi qėndrueshmėrinė e acideve nukleike Sars-CoV-2 dhe imunoreaktivitetin nė zorrėn e hollė tė shtatė njerėzve. "Pėrgjigja e qelizave B tė kujtesės imune ndaj Sars-CoV-2 mund tė evoluojė nė periudhėn midis 1.3 dhe 6.2 muaj pas infektimit, dhe ky evolucion ėshtė pėr mendimin tonė nė pėrputhje me njė qėndrueshmėri tė antigjenit" pėrfundojnė ekspertėt.

Pėr mė shumė informacion:

Evolution of antibody immunity to SARS-CoV-2. Christian Gaebler, Zijun Wang, Michel C. Nussenzweig - Nature 2021.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D