Inflamacioni gingival mund te ndikojė negativisht tek pacientėt e infektuar me Covid-19

| 4 Shkurt 2021 |

Inflamacioni gingival mund te ndikojė negativisht tek pacientėt e infektuar me Covid-19

Tė dhėnat nga studimi i parė SIdP mbi efektet e periodontitit nė pacientėt e infektuar me Covid-19 janė botuar nė Journal of Periodontology Clinical: inflamacioni gingival ndikon negativisht tek personat e infektuar


Nėse gingivat janė shumė tė inflamuara, Covid-19 mund tė ketė pasoja mė tė rėnda. Pėr pacientėt qė vuajnė nga periodontiti dhe infektohen me SARS-CoV-2, probabiliteti i vdekjes ėshtė 8.8 herė mė i lartė se ata qė kanė gojė mė tė shėndetshme. Rreziku i ndėrlikimeve ėshtė gjithashtu mė i lartė, me njė rrezik 4.5 herė mė tė lartė pėr nevojėn e ventilimit tė asistuar dhe 3.5 herė mė tė lartė se njė shtrim nė spital tė kujdesit intensiv.

Kjo ėshtė treguar pėr herė tė parė nga njė studim i sapo botuar nė Journal of Clinical Periodontology, sipas tė cilit personat qė vuajnė nga inflamacioni gingival nuk janė mė tė rrezikuar nga ngjitja, por, pasi infektohen nga infeksioni viral, mund tė kenė pasoja mė serioze pėr shkak tė ngarkesės sė lartė bakteriale qė ndodhet nė zgavrėn e gojės, e cila mund tė favorizojė mbi-infeksionet pulmonare dhe inflamacionin sistemik kronik, i cili mund t'i bėjė ata mė tė ndjeshėm ndaj stuhisė inflamatore tė shkaktuar nga SARS-CoV-2.

Tė dhėnat, siē theksojnė ekspertėt e Shoqatės Italiane tė Periodontologjisė dhe Implantologjisė (SIdP), konfirmojnė rėndėsinė e parandalimit, diagnostikimit dhe trajtimit tė paradontitit, por edhe tė respektimit tė higjienės sė duhur orale tė pacientėve tė infektuar si pėrparėsi.

Studimi i kontrollit tė rastit pėrfshiu 568 pacientė me diagnozė tė konfirmuar tė Covid-19 midis shkurtit dhe korrikut 2020, pėr tė cilėt ishte nė dispozicion regjistri i integruar klinik mjekėsor dhe dentar; studimi u krye nė Katar, njė nga vendet e pakta ku ky burim ėshtė i disponueshėm, duke pėrdorur platformėn Hamad Medical Corporation e cila administron nė pėrgjithėsi 14 spitale dhe 85% tė shtretėrve tė vendit. Prandaj, informacioni i hollėsishėm ishte i disponueshėm pėr tė gjithė pacientėt nė lidhje me praninė e mundshme tė faktorėve tė rrezikut tė shoqėruar me komplikime nga Covid-19 dhe diagnozėn e mundshme tė parodontitit.

"Midis 40 pacientėve qė kishin komplikime, rreth 80% vuanin nga periodontiti - shpjegon Luca Landi, president i SIdP - Mundėsia e ndonjė ndėrlikimi nga Covid-19 ishte 3.7 herė mė e lartė tek ata qė vuanin nga inflamacioni gingival me njė efekt tė dukshėm veēanėrisht nė vdekje, gati 9 herė mė tė mundshėm. Ky rrezik i lartė u konfirmua gjithashtu pas kryerjes sė analizės statistikore duke pėrjashtuar ēdo faktor ngatėrrues siē ėshtė prania kontekstuale e elementeve tė tjerė tė njohur tė rrezikut, tė tilla si mosha, diabeti dhe pirja e duhanit. Prandaj, pacientėt me periodontit mė tė pėrparuar kishin njė rrezik mė tė lartė tė ndėrlikimeve, duke vėrejtur se si parandalimi dhe trajtimi i hershėm i sėmundjes gingivave mund tė mbrojnė nga ndėrlikimet mė serioze tė Covid-19 dhe janė thelbėsore pėr shėndetin e pėrgjithshėm".

Nė pacientėt pa komplikime nga Covid-19, prevalenca e parodontitit ishte 43%, nė pėrputhje me pėrqindjen nė popullatėn e pėrgjithshme tė Katarit. Sėmundja e mishit tė dhėmbėve ėshtė e pėrhapur dhe ka rreth 8 milion italianė me periodontit: ky inflamacion kronik i sistemit tė mbėshtetjes sė dhėmbit, i cili manifestohet me mishra tė kuqėrremtė dhe gjakderdhje, ėshtė shkaku kryesor i humbjes sė dhėmbit dhe gjithashtu pėrfshin njė inflamacion tė pėrgjithshėm qė mund tė kontribuojė nė fillimin dhe pėrkeqėsimin e sėmundjeve tė tjera sistemike.

"Inflamacioni sistemik kronik i nxitur nga periodontiti mund tė jetė njė nga mekanizmat qė qėndrojnė pas rritjes sė rrezikut tė ndėrlikimeve nga Covid-19, sepse mund t'i bėjė pacientėt mė tė ndjeshėm ndaj stuhisė inflamatore tė shkaktuar nga infeksioni - komenton Maurizio Tonetti, Redaktor Journal of Clinical Periodontology- Ngarkesa e lartė bakteriale nė gojėn e pacientėve me parodontit mund tė luajė gjithashtu njė rol, sepse mund tė rrisė gjasat e mbi-infeksioneve bronko-pulmonare veēanėrisht nė pacientėt qė kanė nevojė pėr ventilim mekanik. Kėto tė dhėna fillestare, tė cilat do tė duhet tė konfirmohen nga studimet e mėpasshme, nėnvizojnė rėndėsinė e parandalimit, diagnostikimit dhe trajtimit tė paradontitit, sot mė shumė se kurrė: gjatė pandemisė shumė pacientė lanė pas dore parandalimin oral dhe trajtimin e dhėmbėve dhe mishrave tė tyre, por mbajtja e njė goje tė shėndetshme pėrmes higjienės sė duhur orale dhe vizitave periodike te dentisti ėshtė gjithashtu thelbėsore pėr shėndetin e pėrgjithshėm. Pėr mė tepėr, rezultatet e studimit nėnvizojnė se ėshtė e rėndėsishme qė kujdesi pėr gojėn e tė infektuarve me SARS-CoV-2 tė bėhet pėrparėsi: ėshtė e nevojshme tė promovohet higjiena e plotė orale dhe kujdesi nė mėnyrėn adekuate pėr tė gjithė pacientėt, dhe ti behet pastrimi i duhur oral veēanėrisht atyre qe janė tė intubuar".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D