Covid-19, pėr mė shumė se gjysmėn e rasteve tė infektuar transmetimi mund tė vijė nga tė sėmurėt asimptomatikė

| 1 Shkurt 2021 |

Covid-19, pėr mė shumė se gjysmėn e rasteve tė infektuar transmetimi mund tė vijė nga tė sėmurėt asimptomatikė

Studiuesit amerikanė: pėrqindja e pėrgjithshme e transmetimit nga individė asimptomatikė ėshtė ēelėsi pėr tė identifikuar masat zbutėse


Sipas njė studimi nga Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nė Shtetet e Bashkuara, botuar nė Jama Network Open, mė shumė se gjysma e transmetimit tė Covid-19 vjen nga njerėz qė janė asimptomatikė (presimptomatike ose qė nuk kanė shfaqur kurrė simptoma). Pėr kėtė arsye, shqyrtimi i bazuar nė simptoma do tė ketė mė pak efekt nė pėrhapje, dhe, pėr kontrollin optimal, masat mbrojtėse duhet tė plotėsohen nėpėrmjet testimit strategjik tė individėve potencialisht tė ekspozuar, por asimptomatike. "Nė mungesė tė njė pėrdorimi efektiv dhe tė pėrhapur tė terapive ose vaksinave tė afta pėr tė zvogėluar ose eleminuar infektimin, kontrolli efektiv i infeksionit Sars-CoV-2 nuk mund tė mbėshtetet vetėm nė identifikimin dhe izolimin e rasteve simptomatike" shpjegon Michael Johansson, nga CDC nė Atlanta, autori i parė i studimit.

Duke u nisur nga tė dhėnat nga disa studime mbi Covid-19 vitin e kaluar, modeli analitik i CDC supozon se infektimi arrin kulmin nė mesin e fillimit tė simptomave dhe se 30% e individėve tė infektuar nuk shfaqin kurrė simptoma, por janė akoma potencial pėr infektim kurse 75% e tė infektuarve shfaqin simptoma tė dukshme. Studiuesit mė pas modeluan skenarė tė ndryshėm duke marrė parasysh individėt presimptomatikė tė cilėt kurrė nuk shfaqėn simptoma, duke supozuar periudha tė ndryshme inkubacioni dhe infeksioni dhe njė numėr tė ndryshueshėm ditėsh nga koha e infektimit deri nė shfaqjen e simptomave.

Kur kombinohen, modelet parashikojnė qė 59% e tė gjithė infektimit mund tė rezultojė nga transmetimi nga individė asimptomatikė, dhe specifikisht 35% nga individė presimptomatikė dhe 24% nga individė qė nuk kanė shfaqur kurrė simptoma. Sipas ekspertėve, shkalla e pėrgjithshme e transmetimit nga individė presimptomatikė tė cilėt kurrė nuk kanė shfaqur simptoma ėshtė ēelėsi pėr tė identifikuar masat zbutėse qė mund tė jenė nė gjendje tė kontrollojnė pėrhapjen e Sars-CoV-2. Autorėt pranojnė qė studimi zbaton njė model tė thjeshtė pėr njė fenomen kompleks dhe nė zhvillim dhe se nivelet e sakta tė transmetimit nga individė presimptomatikė qė nuk kanė shfaqur kurrė simptoma, dhe periudhat e inkubacionit, janė tė panjohura. Ata gjithashtu tregojnė se simptomat dhe transmetimi duhet tė ndryshojnė midis grupeve tė ndryshme tė popullsisė, dhe se individėt e moshuar i pėrjetojnė simptomat mė lehtė sesa individėt e rinj.


Pėr mė shumė informacion:
SARS-CoV-2 Transmission From People Without COVID-19 Symptoms. Michael A. Johansson, PhD1,2; Talia M. Quandelacy, PhD, MPH1; Sarah Kada, PhD1; et al. JAMA Network Open 2020.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 16 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D