Roli i gingivitit nė shėndetin e pėrgjithshėm

| 20 Janar 2021 |

Roli i gingivitit nė shėndetin e pėrgjithshėm

Duke u nisur nga njė hulumtim italian, prof. Gagliani paraqet disa reflektime mbi rolin kryesor tė dentistit nė "monitorimin e shėndetit dhe tė parodontologjisė sė pacientit"

Nga Massimo Gagliani


Tema: "Rėndėsia jetike e shėndetit tė mishit tė dhėmbėve", e diskutuar nga Dr. Morena Petrini e Universitetit Chieti ėshtė jetike jo vetėm pėr mbijetesėn e stomatologjisė por edhe pėr shėndetin nė pėrgjithėsi tė individit, tė shumta janė implikimet qė Periodontologjia ka nė kontekstin e jetės sė njeriut. Tė ballafaquar me korrelacionet, gjithnjė e mė shumė tė mbėshtetura nga prova tė rrepta klinike, midis patologjive periodontale dhe patologjive tė zonave tė tjera tė trupit tė njeriut - nga sėmundjet kardiovaskulare, te sindromat dismetabolike, ndėr tė cilat spikat diabeti - dikush me tė drejtė mund tė pyesė veten nėse figura e stomatologjisė moderne duhet apo jo tė luajė njė rol qendror nė "monitorimin" e shėndetit tė pacientėve.

Ky pozicion nuk dėshiron tė kėrkojė tė drejtat e pretenduara, por tė vendosė, nėse ėshtė e nevojshme, theksin nė pozicionin kardinal qė kontrollet dhe mirėmbajtja e shėndetit tė mishrave tė dhėmbėve do tė sillte jo vetėm pėrmirėsimin e indeve periodontale, por edhe mirėqenien e individit. Ai thekson, njė herė e pėrgjithmonė, rėndėsinė e kėtij mėsimi brenda Shkollave tė Stomatologjisė dhe Higjienės Dentare, njė burim natyral pėr pėrhapjen e kėsaj filozofie.

Kontributi i Dr. Petrini do tė jetė, sė bashku me tė dhėnat shumė interesante tė gjetura nė njė pėrmbledhje sistematike tė kryer nga njė grup Spanjoll i kryesuar nga Mariano Sanz, "mėsues feje" i disiplinės iberike, nė lidhje me provat specifike shkencore tė theksuara nė zonat e patologjive sistemike tė shoqėruara me shėndet tė dobėt periodontal, i cili, si mjet i fundit, ka njė sėmundje invalidizuese tė quajtur edentulia.

Irwing Glickman, njė profesor nga Boston, njė nga baballarėt e shkencės moderne tė indeve tė mbėshtetjes dentare, argumentoi qė nė periudhėn e parė tė pasluftės, edhe pse nė mungesė e provash tė korrelacioneve tė qarta tė pėrmendura nė kėto "letra" mjaft aktuale, "Periodontologjia ka kaq shumė implikime nė fushėn e stomatologjisė sa qė ... periodontologjia ėshtė stomatologji". Ne mėnyre tė njėanshme por ... a duhet ta fajėsojmė atė?Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 12 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D