Covid-19 dhe udhėtimet, pasaportat e vaksinimit ende nė shqyrtim

| 19 Janar 2021 |

Covid-19 dhe udhėtimet, pasaportat e vaksinimit ende nė shqyrtim

Ideja e njė certifikate evropiane, njė lloj pasaporte vaksinimi, po fiton terren nė Evropė, pėr t'iu rikthyer udhėtimeve nė muajt e ardhshėm


Kjo ėshtė kėrkuar nėpėrmjet njė letre nga Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis drejtuar Presidentes Ursula von der Leyen e cila thekson se ēėshtja e lėvizjes duhet tė zgjidhet "domosdoshmėrisht para verės pėr vendet si  Greqia qė varen nga turizmi". Nė letėr, udhėheqėsi grek u shpreh se vaksinimet janė njė mėnyrė "thelbėsore" pėr tė hedhur bazat drejt  njė "normaliteti ekonomik dhe shoqėror". "Rivendosja e lirisė sė lėvizjes" midis shteteve tė Evropės dhe pjesės tjetėr tė botės ėshtė njė pėrparėsi themelore", nėnvizoi Mitsotakis, duke i ftuar tė gjithė "pėr tė arritur njė marrėveshje mbi njė certifikatė tė pėrbashkėt vaksinimi".

Kjo ide gjeti mbėshtetjen e liderit tė PPE al Pe, Manfred Weber dhe gazetės gjermane Bild. Hipoteza u diskutua gjithashtu shkurtimisht nė video konferencėn e ministrave tė shėndetėsisė tė BE, dhe mori vlerėsimin e disa vendeve - pėrfshirė Maltėn dhe Lituaninė. Por nė lidhje me kėtė temė, shpjegojnė burimet diplomatike evropiane, puna tashmė ka nisur tė zhvillohet nė njė nivel teknik dhe krerėt e shteteve dhe qeverive duhet gjithashtu tė flasin pėr kėtė nė takimin e tyre nė 21 janar.

Sidoqoftė, ēėshtja mbetet kritike, sepse ende nuk ėshtė e qartė nėse njė person i vaksinuar mund tė jetė ngjitės, ose sa ėshtė kohėzgjatja e mbulimit, pėr tė mos pėrmendur ēėshtjet qė lidhen me privatėsinė. Pėr kėtė, janė duke u studiuar mė shumė mundėsi. Takimi i ministrave, i pari nė presidencėn portugeze, ishte gjithashtu njė mundėsi pėr tė bėrė njė vlerėsim tė situatės sė vaksinimit.

Komisionerja pėr Shėndetėsinė Qipriote, Stella Kyriakides, u kėrkoi shteteve "tė raportojnė tė paktėn dy herė nė javė" mbi pėrparimin e fushatave tė tyre nė Qendrėn Evropiane pėr Parandalimin dhe Kontrollin e Sėmundjeve (ECDC), e cila nga java e ardhshme do tė aktivizojė njė modul nė Sistemin Evropian tė Mbikėqyrjes, ndoshta duke botuar tė dhėna edhe nė faqen e tij nė internet. "Ne duhet tė vendosim urgjentisht pėrparėsitė dhe tė pėrshpejtojmė - tha Kyriakides. Ne jemi nė fillim tė kėtij procesi dhe, siē pritej, furnizimi i dozave nė muajt e parė ėshtė i kufizuar", por nga prilli dėrgesat do tė jenė mė tė bollshme.
"Negocimi bashkėrisht na lejoi tė arrijmė marrėveshje dhe kushte mė tė mira" u shpreh Kyriakides, duke kujtuar se marrėveshja e nėnshkruar nga shtetet e Evropės ka pėr qėllim "qė tė mos fillojnė procedurat individuale".

Dhe ndėrsa drita jeshile nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe Serumit tė AstraZeneca pritet nė fund tė muajit, lajmi i mirė ėshtė se Pfizer-Biontech do tė rrisė prodhimin nė dy miliardė doza nė 2021, dhe vaksina do tė ketė efikasitet tė lartė ndaj varianteve britanike dhe afrikane tė jugut, tė cilat tashmė janė duke testuar vende tė ndryshme tė BE-sė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D