Covid-19, testet e shpejta tė gjeneratės sė fundit, tė vlefshme edhe pėr diagnostikimin molekular

| 18 Janar 2021 |

Covid-19, testet e shpejta tė gjeneratės sė fundit, tė vlefshme edhe pėr diagnostikimin molekular

Pėr tė diagnostikuar rastet e Covid-19, testet e shpejta tė antigjenit janė njė alternativė e vlefshme edhe pėr diagnostikimin molekular


Pėr tė diagnostikuar rastet e Covid-19, prova e tamponit molekular konsiderohet si njė standard i artė, por testet e shpejta tė antigjenit, nėse janė tė pajisura me "ndjeshmėri dhe specifikė pothuajse tė mbivendosur" siē janė ato tė gjeneratės sė fundit, mund tė konsiderohen "njė alternativė e vlefshme".

Testi i gjeneratės sė fundit: performancė e ngjashme me analizat Rt-Pcr

Dokumenti tregon se "testi molekular, i kryer nėpėrmjet njė tamponi oral-nazofaringeal me metodėn e shpejtė Pcr (Reverse Transcription-Polymerase Chain Reaction - Rt-Pcr)  mbetet njė metodė e artė".
Sidoqoftė, testet e shpejta antigjenike tė gjeneratės sė fundit kanė treguar se kanė "ndjeshmėri dhe specifikė pothuajse tė mbivendosur" dhe "bazuar nė tė dhėnat aktualisht nė dispozicion, ato janė njė alternativė e vlefshme pėr Rt-Pcr".

Prandaj, treguesit ėshtė thonė se duhet ti kushtojmė vėmendje besueshmėrisė sė testit tė antigjenit. Dokumenti rikujton se me prova tė shpejta antigjeni zbulohet prania e proteinave virale (antigjeneve): "Lloje tė ndryshme tė testeve tė antigjenit janė nė dispozicion, nga analizat imunokromatografike tė rrjedhės anėsore (gjenerata e parė) deri te testet e leximit imunofluoreshent, tė cilat japin rezultate mė tė mira.
Testet e gjeneratės sė fundit (imunofluoreshenca me lexim mikrofluid) kanė njė performancė tė ngjashme me analizat Rt-Pcr ".

Pėrqendrohuni tek ndjeshmėrina dhe specifika
"Nė rastet kur analizat e shpejta antigjenike tė gjeneratės sė fundit ose testet molekulare nė Rt-Pcr nuk janė nė dispozicion ose koha e pėrgjigjes ėshtė e gjatė", sugjerohet tė ndiqet rekomandimi i  Komisionit Evropian, qė ėshtė "pėrdorimi i testeve tė shpejta antigjenike qė kanė njė ndjeshmėri mė tė madhe ose tė barabartė me 80% dhe specifikė mė tė madhe ose tė barabartė me 97%". Gjithashtu i rėndėsishėm  ėshtė edhe sugjerimi i ECDC, Qendra Evropiane pėr Kontrollin e Sėmundjeve, "pėr tė pėrdorur, pėr situata me prevalencė tė ulėt, teste me ndjeshmėri tė barabartė ose mė tė madhe se 90% dhe specifikė prej 97%, mė afėr besueshmėrisė" sė tamponėve molekulare.

Detyrimet pėr gjurmim dhe masat e izolimit
Gjithashtu theksohet edhe detyrimi i gjurmimi i tė gjitha testeve nė sistemet rajonale tė informacionit, prandaj "rezultatet e testeve tė shpejta tė antigjenit ose testeve Rt-Pcr, edhe nėse kryhen nga laboratorė, struktura ose profesionistė privatė tė akredituar duhet tė futen nė sistemin e informacionit tė  referimit rajonal". Pėr sa i pėrket masave tė izolimit, "do tė zbatohen tė njėjtat masa standarde si nė rastin e njė testi pozitiv Rt-Pcr edhe pėr personat qė rezultojnė pozitivė nė testin e shpejtė tė antigjenit, madje nė pritje tė konfirmimit me njė test tė dytė antigjeni ose me njė test Rt-Pcr" duke iu referuar masave tė parashikuara pėr kohėzgjatjen dhe kushtet e izolimit dhe karantinės. Pėrfundimisht, rekomandimi pėr ata qė "nuk bėjnė pjesė nė kategoritė e rrezikuara pėr shkak tė ekspozimit nė punė ose frekuentimit tė ambienteve tė mbyllura dhe nuk dyshohen pėr kontakte tė rastit" dhe "shkojnė pėr tė bėrė testin nė farmaci ose nė njė laborator me pagesė" : "nėse rezultatet e analizės antigjenike janė negative nuk kėrkohen hetime tė mėtejshme, nėse janė pozitive duhet tė konfirmohen me teste tė gjeneratės sė tretė ose teste  biologjiko-molekulare.

Rekomandohet qė edhe nėse rezultati i testit del negativ, pacientėt qė vėnė re simptoma tė dyshimta duhet kontaktojnė menjėherė mjekun pėr tė marrė masat e duhura "

Dokumenti pėrfundon duke nėnvizuar :"meqenėse disa teste antigjenike (sidomos ato qė nuk pėrdorin imunofluoreshencė tė leximit mikrofluid), pra ato tė gjeneratės sė parė dhe tė dytė, mund tė kenė njė ndjeshmėri nėn-optimale, rekomandohet, qė nė momentin qė rezultati del negativ pacientit i duhet dhėnė informacioni i duhur nė lidhje me situatėn, duke i kėrkuar gjithashtu njė sjellje mė e kujdesshme".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D