Pse dixhitalizimi nė stomatologji ėshtė mė i rėndėsishėm sot se kurrė?

| 15 Janar 2021 |

Pse dixhitalizimi nė stomatologji ėshtė mė i rėndėsishėm sot se kurrė?

Udhėheqėsit e Align Technology tregojnė se si adoptimi i stomatologjisė dixhitale ēon nė mėnyra alternative tė diagnostikimit, pėrmirėsimit tė rrjedhės sė punės, komunikimit dhe kujdesit mė efektiv ndaj pacientit


Gjatė pandemisė COVID-19, Align Technology bashkėpunoi me disa opinionistė tė njohur pėr tė eksploruar strategjitė mė tė mira pėr kthimin e pacienteve nė klinikat dentare, duke ndihmuar profesionistėt e dhėmbėve qė tė familjarizohen me mjedisin e ri dhe tė pėrballen me sfidat e reja.

Njė nga faktorėt kryesorė qė  u shfaq ishte adoptimi i stomatologjisė dixhitale, e cila ka ēuar nė mėnyra alternative tė diagnostikimit, pėrmirėsimit tė rrjedhės sė punės, komunikimit dhe kujdesit mė efektiv ndaj pacientit, procedura mė tė sigurta dhe mbrojtje tė stafit, duke bėrė qė numri i vizitave tė pacientėve tė jetė sa mė i ulėt tė jetė e mundur. Mė e rėndėsishmja nga tė gjitha, ėshtė pranuar qė kjo qasje mund tė ndiqet nė tė njėjtėn kohė edhe me rritjen e qėndrueshme tė biznesit.

Kėto reflektime gjenden nė hulumtimet e reja mbi ndikimin e COVID-19 dhe nė analizėn e rimėkėmbjes. Sipas Research Reports World, tregu global i skanerėve intraoral post COVID-19 pritet tė rritet me njė ritėm tė konsiderueshėm midis 2021 dhe 2025. Tregu tashmė ishte nė rritje me njė ritėm tė qėndrueshėm nė 2020 dhe pritet tė rritet edhe mė shumė gjatė horizontit kohor tė parashikuar.

Disa mjekė ranė dakord qė zbatimi i njė workflow dixhital, me njė skaner intraoral - siē ėshtė skaneri intraoral iTero Element  i Align Technology - mund ta bėjė mjedisin post-COVID-19 shumė mė pak problematik dhe tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė pėrshpejtimin dhe rimėkėmbjen e studimit. Mjekėt theksuan njė numėr arsyesh, duke pėrfshirė mundėsinė e njė komunikimi mė tė mirė me pacientėt dhe laboratorėt.

Rreziku i pėrdorimit tė kohės nė mėnyrė jo optimale duke marrė parasysh pėrshtypjet tradicionale tani ėshtė edhe mė i diskutueshėm, pasi kjo mund tė bėhet shpejt dhe me shumė saktėsi dixhitale, duke eliminuar nevojėn pėr t'i kėrkuar pacientit tė shkojė nė klinikė disa herė. Tė parėt qė e miratuan stomatologjinė dixhitale konfirmuan gjithashtu avantazhet e saj tregtare si njė mjet i ri i fuqishėm i konvertimit tė pacientit, i cili gjithashtu u bė edhe njė faktor tė ardhurash pėr studimin.

Shkurtimisht, udhėheqėsit janė tė bindur se dixhitalizimi tani ėshtė mė i rėndėsishėm se kurrė pėr tė shmangur lėnien pas, si dhe privimin e pacientėve nga ajo qė tani konsiderohet si "praktika mė e mirė".

Duke pėrdorur mjete dixhitale pėr tė rritur sigurinė e pacientit dhe pėr tė kontrolluar ndotjen e kryqėzuar nė epokėn e re post- COVID- 19, tė gjithė ranė dakord se mbrojtja e pacientėve dhe stafit ėshtė njė nga pėrparėsitė kryesore. Mjekėt theksuan se dizajni i skanerit oral dhe sleeves monuso iTero i bėri procedurat e pastrimit dhe dezinfektimit tė thjeshta dhe efikase pėr t'u kryer.

Skanimi i pacientit me njė skaner intraoral mund tė ndihmojė nė monitorimin e largėt tė gjendjes sė tij ose progresit tė trajtimit, ndėrsa imazhet nė kohė reale nė ekran ndihmojnė nė angazhimin e pacientit dhe i bindin ata tė pranojnė trajtimin. Para dhe pas takimit, ėshtė e mundur tė punohet nė planet e personalizuara tė trajtimit tė pacientit duke u konsultuar me dokumentacionin e tyre nga platforma dixhitale MyiTero.com.

Pėr pacientin, kjo nėnkupton minimizimin e kohės pėr seanca dhe mė pak takime, ndėrsa skedarėt dixhitalė tė trajtimit mund tė dėrgohen me e-mail drejtpėrdrejt te pacienti. Prandaj ėshtė e mundur qė ato tė ndahen drejtpėrdrejt me laboratorin - gjatė ose menjėherė pas konsultės me pacientin - i cili jo vetėm qė kursen kohė, por gjithashtu shmang kontaminimin e mundshėm, duke ulur kėshtu edhe numrin e takimeve.

Dixhitalizimi si pėrforcues biznesi
Dr. David Galler (SHBA), folės nė Align Growth Summit, theksoi se dixhitalizimi ėshtė gjithashtu njė pėrforcues biznesi, pasi rrit angazhimin e pacientit dhe ndihmon pėr tė kuptuar dhe pranuar trajtimin: "Fuqia e vizualizimit pėr konsumatorin ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme qė mund tė bėjmė pėr pacientėt tanė. Nė 90 sekonda, njė pacient mund tė shohė sa tė mrekullueshėm mund tė duken dhėmbėt e tij. Nėse palestra ime do tė kishte njė Simulues tė Rezultateve dhe ata do tė mė tregonin se si do tė dukesha pas gjithė punės nė palestėr, unė ndoshta do tė bėhesha njė nga vizitorėt mė tė shpeshtė tė saj".

Sipas Dr. Edouard Negre (Francė), gjithashtu njė folės nė Align Growth Summit, dixhitalizimi, pasi tė pėrvetėsohet, do tė bėhet natyra e dytė dhe sė shpejti do ta gjeni veten duke menduar se si keni qenė nė gjendje t'ia dilni pa tė deri mė tani. Ai theksoi se pranimi i dixhitalizimit ėshtė diēka thelbėsore dhe pėr tė mos u lėnė pas.

Tė dy, edhe Dr. Marcos White edhe Dr. Mark Hughes nga Britania e Madhe ndanė entuziazmin e tyre rreth arritjes komerciale tė skanerit intraoral iTero. Pėr Dr. White, situata COVID-19 ka pėrforcuar rėndėsinė e stomatologjisė dixhitale: "Dixhitali ėshtė treguar pėr t'ju mbajtur nė lojė: dixhitali ėshtė zgjidhja mė e mirė nė shumė fusha kryesore tė studimit, nga komunikimi, te efikasiteti, te bashkėpunimi me stafin, ruajtjen, rrezikun e infeksioneve, rikualifikimin e stafit dhe pėrfitimin". Dr. Hughes, i cili kohėt e fundit organizoi njė webinar pėr tė ndarė strategji klinike dhe komerciale pėr tė bėrė qė dentistėt tė rimėkėmben pas pandemisė, shprehet: "Align Technology thotė se 60% e pacientėve vazhdojnė me trajtim pasi kanė parė simulimin nė skanerin iTero: ėshtė njė mjet efektiv i shndėrrimit tė trajtimit".

Pėrmirėsimi i efikasitetit dhe pėrfitimit tė studimit pėrmes dixhitalizimit
Dr. Sandra Tai (Kanada), specialiste e Ortodoncisė e cila foli nė Simpoziumin Shkencor Invisalign tė Align Technology, pėrdor teknologjinė dixhitale pėr diagnostikimin, planifikimin e trajtimit, simulimin e rezultatit tė trajtimit, monitorimin e ndryshimeve me kalimin e kohės dhe pėr tė vlerėsuar progresin e trajtimeve tė pacientėve.

U vu re njė rritje tė interesit nė skanimin intraoral post COVID-19, qė jo vetėm  minimizon kohėn e nevojshme pėr seancat, krahasuar me marrjen e pėrshtypjes nė PVS, por skanimet dėrgohen nė mėnyrė virtuale, gjė qė eliminon nevojėn pėr tė dezinfektuar dhe dėrguar pėrshtypjet; nėse njė mbajtės prishet, ai thjesht mund tė rirenditet duke pėrdorur skanimet e mėparshme; edhe planet e ClinCheck ekzekutohen tė gjitha nė mėnyrė virtuale. Sipas Dr. Tai, monitorimi i trajtimit nė distancė pėrmes Invisalign Virtual Consult dhe aplikacionit My Invisalign, si dhe vizitave virtuale dhe planeve tė trajtimit dixhital, tė gjitha do tė bėhen pjesė e mėnyrės se si do tė ushtrojnė ofruesit kryesorė tė industrisė sė Ortodoncisė pas pandemisė dhe dixhitalizimit ėshtė njė motor pėr pėrmirėsimin e efikasitetit dhe pėrfitimit tė praktikės.

Dr. Mark Cronshaw (Britani e Madhe), Profesor i Shkencave Orale dhe Diagnozės sė Integruar dhe President i Pandora Dental, thotė se "Pėrdorimi i njė teknologjie si sistemi iTero transformon plotėsisht mėnyrėn se si mund tė punoj dhe gjithashtu plotėson nevojat e post COVID- 19, duke zvogėluar numrin e herėve qė pacientėt duhet tė shkojnė nė zyrė dhe ėshtė njė model biznesi shumė efikas. Ėshtė njė mėnyrė pėr tė rritur madhėsinė e kompanisė, pėr tė zvogėluar grumbullimin dhe pėr tė rritur pėrfitimin duke promovuar njė gamė mė tė gjerė tė shėrbimeve qė teknologjia na lejon tė ofrojmė".

Vėzhgimet e Dr. Cronshaw janė nė pėrputhje me studimin e vitit 2019 "Blerja e skanerėve intraoralė tė Elementit iTero: ekzaminimi tre-vjeēar i ndryshimeve tė vėllimit tė studimit dhe ndikimi ekonomik", i cili konfirmon qėllimin e tij pėr tė pėrmirėsuar pėrfitimin pėrmes dixhitalizimit. Dr. Mark Hughes pajtohet, "Tani ėshtė mė e rėndėsishme se kurrė tė investosh nė njė skanues si iTero dhe tė merresh me sistemin Invisalign pėr t'i bėrė studiot tė rimėkėmben pėrsėri. Edhe nė klimėn aktuale, ėshtė zgjedhja mė e mirė".

Dėshmi si kjo nga njė numėr nė rritje i profesionistėve kryesorė tė dhėmbėve tregojnė se, sot mė shumė se kurrė, praktika e suksesshme dentare dhe qė ka shumė tė ngjarė tė lulėzojė nė epokėn pas - COVID-19, ėshtė ajo qė pėrqendrohet nė flukset e punės dixhitale, duke pėrqafuar dixhitalizimin dhe duke transformuar sigurimin, pėrvojėn e trajtimit dentar dhe mėnyrėn se si punohet me pacientėt dhe laboratorėt.

Pėr mė shumė informacione:
Align Technology, Inc
www.aligntech.com - www.invisalign.com - www.itero.comPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D