5 kėshilla nė dobi tė shėndetit tuaj oral

| 14 Janar 2021 |

5 kėshilla nė dobi tė shėndetit tuaj oral

Prof. Levrini: higjiena e duhur orale qė pėrfshin pėrdorimin e njė shpėlarėsi goje me bazė CPC mund tė jetė njė mjet shtesė pėr tė mbrojtur shėndetin oral, madje edhe nga Covid-19


Pėrmes njė shkrimi dėrguar shtypit tė pėrgjithshėm tė Unilever, prof. Luca Levrini - Drejtues i Shkollės sė Specializuar nė Ortodonci dhe Zėvendės President i Kursit te Diplomave nė Higjienė Dentare nė Universitetin e Insubria-s, sugjeron 5 hapa qė nuk duhen nėnvlerėsuar pėr tė pasur njė gojė mė tė shėndetshme dhe mė tė mbrojtur.

Veprime tė pėrditshme qė mund tė jenė tė dobishme pėr tė kujtuar pacientėt edhe pėrmes komunikimeve tė drejtpėrdrejta ose sociale qė mund tė marrin informacionet e nevojshme nėpėrmjet kėtij studimi.

Kėto janė ato qė prof. Levrini i quan "veprimet e pėrditshme pėr tė mos u harruar, pėr tė mbrojtur shėndetin tonė oral":

  1. "Hapi i parė, si fillim ėshtė shmangia e sheqernave tė panevojshme nė ushqimet qė ne konsumojmė, nė fakt, ndėrsa kujdesemi pėr higjienėn orale, kėto ushqime mund tė jenė tė dėmshme pėr shėndetin e dhėmbėve tanė nėse konsumohen me tepri"- deklaron Profesor Levrini.
  2. I dyti, ėshtė tė mbani mend tė lani dhėmbėt tre herė nė ditė 30 minuta pas ngrėnies. "Larja e dhėmbėve me kujdes mbetet njė nga veprimet mė tė rėndėsishme pėr tė pasur jo vetėm dhėmbė por edhe njė gojė mė tė bukur dhe tė shėndetshme".
  3. Pėr shėndetin e gojės sonė ėshtė e rėndėsishme tė pėrdorim njė pastė dhėmbėsh qė pėrmban fluor: "Fluori ėshtė njė element i rėndėsishėm pėr tė mbrojtur dhe forcuar dhėmbėt" vazhdon profesori: "Midis shumė pastave tė dhėmbėve nė treg duhet tė keni kujdes tė zgjidhni atė me njė sasi fluori prej tė paktėn 1.000 ppm, le tė mėsojmė tė lexojmė etiketėn fillimisht !"
  4.  Hapi i katėrt i rėndėsishėm ėshtė pėrdorimi i njė filli dentar tė pėrshtatshėm pėr nevojat e dhėmbėve ose njė furēė tė pėrshtatshme, nė varėsi tė hapėsirės midis dhėmbėve.
  5. Nga ana tjetėr, pėrveē dobėsimit tė baktereve pėrgjegjėse pėr prishjen e dhėmbėve dhe sėmundjes sė mishit tė dhėmbėve respektimi i kėtyre kėshillave, gjithashtu mund tė jetė i ēmuar pėr tė na mbrojtur nga Covid-19.


"Studimet e fundit paraprake in vitro - duke pėrfshirė njė tė autorizuar nga Unilever kujton prof. Levrini- nė fakt kanė treguar qė pėrdorimi i njė shpėlarėsi goje qė pėrmban Cetylpyridinium Chloride (CPC), i njohur pėr vetitė e tij antivirale dhe aktualisht i siguruar nga indikacionet operacionale tė vėrtetuara nga Ministria e Shėndetėsisė pėr trajtimet dentare, ėshtė efektiv nė uljen e 99.9% tė  ngarkesės virale tė SARS-COV-2. Nė fakt, duke shpėlarė gojėn me njė shpėlarės tė pajisur me CPC pėr 30 sekonda, pėrveē se do tė keni tė gjitha pėrfitimet e njė larjeje goje klasike, ju pėrfitoni edhe mbrojtje specifike ndaj viruseve".

"Hulumtimi pėr larėsit e gojės po ecėn pėrpara me shpejtėsi, dhe sot, kemi produkte gjithnjė e mė konkurruese qė me tė vėrtetė mund tė sjellin pėrfitime tė mėdha nė drejtim tė shėndetit oral", pėrfundon prof. Luca Levrini, edhe pse, ai paralajmėron: "Megjithatė, megjithėse janė efektive, larėsit e gojės me CPC nuk zėvendėsojnė pėrdorimin e maskave, por mund tė ndihmojnė konkretisht pėr tė luftuar pėrhapjen e virusit nė njė mėnyrė sinergjike me to. Nė kėtė rast, pastrimi i gojės CPC ėshtė idealisht si xheli i duarve, por qė pėrdoret pėr gojėn; njė mjet qė sė bashku me tė tjerėt bėhet thelbėsor pėr tė luftuar virusin ".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D