Studimi Unilever zbulon formulėn pėr larjen e gojės e cila mund tė zvogėlojė ngarkesėn virale tė Sars-Cov-2 me 99.9%

| 13 Janar 2021 |

Studimi Unilever zbulon formulėn pėr larjen e gojės e cila mund tė zvogėlojė ngarkesėn virale tė Sars-Cov-2 me 99.9%

Pėr tė kontribuar nė studimin e thelluar dhe komunikimin e rezultateve paraprake tė marra, me qėllim sigurinė dhe kujdesin pėr qytetarėt dhe profesionistėt, u krijua njė grup ekspertėsh italianė pėr tė hetuar rezultatet


Testet paraprake laboratorike tė kryera nga Unilever nė laboratorė tė pavarur nė SHBA dhe tė ekzaminuara nga ekspertė autoritarė ndėrkombėtarė kanė konfirmuar se njė shpėlarje goje e pajisur Cetylpyridinium Chloride (CPC) zvogėlon ngarkesėn virale tė SARS-CoV-2 me 99.9%, virusi qė shkakton sindromėn COVID-19, pas 30 sekondash kontakti.

CPC ėshtė njė substancė e njohur gjerėsisht pėr vetitė e saj antivirale dhe vėrtetuar nga udhėzimet operacionale tė Ministrisė Italiane tė Shėndetėsisė pėr procedurat paraprake pėr trajtimet dentare gjatė fazės sė urgjencės nga COVID-19. Rezultatet e testeve paraprake nė SARS-CoV-2 pėrbėjnė njė zhvillim tė mėtejshėm tė kėrkimit ekzistues Unilever tė botuar nė platformėn tematike nė fushėn biologjike bioRxiv dhe ndjekin diskutimet e vazhdueshme nė bashkėsinė globale mjekėsore-shkencore nė lidhje me mundėsinė e pėrdorimit tė larjes sė gojės si njė shtesė pėr tė zvogėluar transmetimin e virusit.

Rezultatet e marra nga kėrkimi i Unilever kanė zgjuar interesin e ANDI - Associazione Nazionale Dentisti Italiani, shoqata mė e madhe e stomatologėve italianė dhe partneri i Mentadent, njė markė e grupit Unilever, e cila ka qenė e pėrfshirė nė fushėn e parandalimit tė sėmundjeve tė dhėmbėve pėr 40 vjet. ANDI e konsideron larjen e gojės me CPC njė element tė rėndėsishėm tė sigurisė dhe mbrojtjes nė shtėpi dhe nė klinikat dentare, si pėr qytetarin ashtu edhe pėr profesionistin e shėndetit oral nė skenarin aktual epidemiologjik; nė pėrputhje me indikacionet operacionale pėr aktivitetin dentar gjatė fazės 2 tė pandemisė qė vetė ANDI ndihmoi pėr tė hartuar dhe qė u zbatuan nga Ministria e Shėndetėsisė.

Pėr tė kontribuar nė studimin dhe komunikimin e thelluar tė rezultateve paraprake tė marra nga Unilever me qėllim sigurinė pėr qytetarėt dhe profesionistėt e shėndetit oral, ANDI ėshtė pjesė e grupit multidisiplinar tė ekspertėve mjekėsoro-shkencor tė ngritur nga Unilever Itali ku bėjnė pjesė edhe: Lorenzo Breschi, Carlo Ghirlanda dhe Luca Levrini.

"Rezultatet paraprake qė kompania jonė ka marrė nuk kanė tė bėjnė me njė kurė ose njė mėnyrė tė provuar pėr tė parandaluar transmetimin e SARS-CoV-2, por megjithatė ato janė shumė premtuese dhe hapin horizonte tė reja pėr kėrkime tė mėtejshme - tha Fulvio Guarneri, President i deleguar i Unilever nė Ital - Plani global Plani i Qėndrueshėm i Unilever qė drejton veprimet tona ka ndėr objektivat kryesorė qė tė ndihmojė qytetarėt pėr tė pėrmirėsuar shėndetin dhe mirėqenien e tyre dhe hulumtimet qė ne kryejmė nė lidhje me higjienėn orale dhe SARS-CoV-2 shkojnė pikėrisht nė kėtė drejtim. Ne besojmė se teknologjia CPC mund tė ofrojė njė kontribut shumė tė rėndėsishėm pėr tė pėrmirėsuar sigurinė dhe shkallėn e mbrojtjes sė qytetarėve dhe profesionistėve tė shėndetit oral nė njė mėnyrė tė thjeshtė dhe tė menjėhershme".

Studimi mbi kohėzgjatjen e efektit virucid vazhdon, por njė studim i mėparshėm nė njė grup tė vogėl pacientėsh me COVID-19 sugjeron qė sasia e grimcave virale qė ka njė person, brenda gojės mund tė zvogėlohet pėr gjashtė orė falė larjeve tė gojės me CPC. Testet paraprake tė Unilever qė tregojnė efektivitetin e teknologjisė sė bazuar nė CPC kundėr virusit SARS-CoV-2 janė mė tė fundit nė njė gamė tė gjerė studimesh qė vlerėsojnė efektivitetin e larjeve tė gojės kundėr njė game tė gjerė virusesh. Nė testet e kryera nga Unilever, vetėm  Cetylpyridinium Chloride (CPC) ofroi rezultate vazhdimisht pozitive. Virusi qė shkakton sindromėn COVID-19 pėrhapet kryesisht pėrmes pikave tė pėshtymės ose emetimeve nga hunda, prania e tė cilave ėshtė zbuluar para, gjatė dhe pas fazės akute tė sėmundjes si dhe nė raste asimptomatike.

Si rezultat, zvogėlimi i ngarkesės virale nė gojė mund tė ndihmojė nė uljen e transmetimit. Pėrfundimet e studimeve tė Unilever duket se tregojnė se larja e gojės mund tė bėhet njė mbėshtetje e rėndėsishme pėr masa tė tjera mbrojtėse si larja e duarve, distancimi fizik dhe pėrdorimi i maskave.
Nė dėshirėn e pėrbashkėt pėr tė ndjekur iniciativa tė dobishme pėr parandalimin e sėmundjeve orale dhe pėr tė mbėshtetur mirėqenien e personit, ANDI dhe Mentadent edhe njė herė konfirmojnė vlerėn e aleancės sė tyre, duke paraqitur rezultatet e studimeve inovative dhe kėrkimeve eksperimentale qė demonstrojnė si fuqinė e lartė efektivitetin e CPC nė zvogėlimin e ngarkesės virale tė SarsCov2 nė zgavrėn e gojės dhe efektivitetin e masave paraprake nė klinikėn dentare pėr tė siguruar qė terapia dhe shėrbimet e parandalimit tė kryhen nė njė mjedis tė sigurt si pėr pacientin ashtu edhe pėr tė gjithė operatorėt " - deklaroi Carlo Ghirlanda, Presidenti Kombėtar i ANDI - "ANDI nė bashkėpunim me Mentadent konfirmojnė vėmendjen e tyre tė madhe pėr parandalimin dhe sigurinė: njė partneritet qė konfirmon dhe rifillon rėndėsinė e tij vit pas viti pėr vendin tonė, dhe pėr tė gjithė profesionistėt e dhėmbėve".

"Goja ėshtė njė nga vendet mė thelbėsore pėr pėrhapjen dhe marrjen e virusit, ėshtė rezervuari nga i cili burojnė pikat e famshme qė shkaktojnė infeksionin, por edhe zona ku mund tė ndodhė kontakti i parė fatal me Covid-19. Pėr kėto arsye, besoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjenden zgjidhje adekuate, tė tilla si shpėlarės goje qė pėrmbajnė CPC, tė cilat mund tė dobėsojnė dhe anulojnė Covid-19 nė zgavrėn e gojės" - tha Luca Levrini, Drejtues i Shkollės sė Specializuar nė Ortodonci dhe Zėvendės President i Kursit tė Diplomave nė Higjienė Dentare ne Universitetin e Insubria-s "Sidoqoftė, edhe pse janė efektive, larėsit e gojės me CPC nuk zėvendėsojnė pėrdorimin e maskave, por mund tė ndihmojnė konkretisht pėr tė luftuar pėrhapjen e virusit nė njė mėnyrė sinergjike me ta. Nė kėtė rast, shpėlarja e gojės me CPC ėshtė idealisht si xheli pėr duar, i pėrdorur pėr gojėn; njė mjet qė sė bashku me tė tjerėt bėhet thelbėsor pėr tė luftuar virusin. Studimet e para janė inkurajuese nė kėtė kuptim, provat laboratorike po konfirmohen gjithashtu nga pikėpamja klinike, duke demonstruar se larjet e gojės me CPC mund tė jenė me tė vėrtetė mjete strategjike pėr shėndetin, jo vetėm tė gojės por tė tė gjithė organizmit".

"Rezultatet e studimeve janė njė hap premtues nė udhėtimin tonė pėr tė kuptuar se si larėsit e gojės mund tė na ndihmojnė tė zvogėlojmė pėrhapjen e koronavirusit sė bashku me masat e tjera parandaluese," tha Glyn Roberts PhD, Drejtues i Unilever Oral Care R&D. Hulumtimi ynė ėshtė ende nė vazhdim, ne po ndajmė rezultatet menjėherė nė mėnyrė qė qytetarėt tė mendojnė tė bėjnė pjesė njė nė rutinėn e tyre tė pėrditshme njė shpėlarės goje tė pajisur me Cetylpyridinium Chloride (CPC). Ne jemi tė pėrkushtuar qė muajt e ardhshėm t'i vėmė nė dispozicion produktet me bazė CPC nė sa mė shumė vende. Shpėlarėsit e gojės me bazė CPC tė prodhuara nga kompani tė tjera gjithashtu mund tė kenė njė efekt pozitiv dhe pėr kėtė arsye ne po ndajmė rezultatet nė njė frymė hapjeje dhe bashkėpunimi. Ne inkurajojmė organizata tė tjera tė vazhdojnė kėrkimet pėr rolin qė produktet e higjienės orale mund tė luajnė si njė masė shtesė parandaluese gjatė pandemisė".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D