Stomatologjia estetike nuk ėshtė pėr tė gjithė

| 12 Janar 2021 |

Stomatologjia estetike nuk ėshtė pėr tė gjithė

AGORA "paralajmėron" institucionet mbi propozimet pėr zgjerimin e ekspertizės dentare nė fushėn e Mjekėsisė Estetike


Agora, sė bashku me Kolegjin Italian tė Shoqatave Shkencore tė Mjekėsisė Estetike tė pėrbėrė nga Sies dhe Sime, ka sjellė nė vėmendjen e institucioneve njė problem tė mundshėm dhe tė rėndėsishėm.

Nė vitet e fundit, nė 2014 dhe 2019, Kėshilli i lartė i shėndetėsisė ishte shprehur tashmė, pasi kishte dėgjuar mendimin e shoqatave shkencore tė sektorit tė Stomatologjisė dhe atyre tė Mjekėsisė Estetike - pėrfshirė Kolegjin Italian tė Shoqatave Shkencore tė Mjekėsisė Estetike (Agora, Sies , Sime) me temė aktivitetet e Mjekėsisė Estetike qė mund tė kryhen nga dentisti duke njohur nė kėto kufij specifik:

  • Trajtimet ad hoc tė Mjekėsisė Estetike nuk mund tė kryhen nga Stomatologėt, ata mund te japin vetėm njė pėrfundim brenda protokolleve tė gjera dhe tė plota tė stomatologjisė.
  • Nuk mund tė pėrdoren nga dentistėt barnat dhe pajisjet mjekėsore qė nuk janė hedhur nė treg pėr pėrdorim nė zona te caktuara tė dhėmbėve dhe pėr trajtimin e zonave anatomike tė kompetencės ekskluzive mjekėsore.
  • Kufijtė e zonės anatomike tė kompetencės dentare janė pėrcaktuar, megjithėse zona e nofullave tė poshtme dhe tė sipėrme deri nė zonėn subzigomatike e cila vlerėsohet gjithashtu si zonė e lejueshme.

Ekziston gjithashtu njė shpjegim i qartė i trajnimit tė ndryshėm midis doktorit dhe atij tė stomatologut.

Ėshtė konsideruar e drejtė dhe e domosdoshme tė paralajmėrohen institucionet pėr masat e mundshme, pėrfshirė edhe nė kontekste mashtruese tė ndėrhyrjeve mė tė gjera dhe tė dedikuara pėr qėllime legjislative tė njė natyre krejtėsisht tjetėr pėr tė mbrojtur shėndetin publik tė pacientėve dhe respektimin e veēorive dhe diferencimeve tė dy profesioneve.

Pėr vite me radhė, Kolegji i Mjekėsisė Estetike ka punuar pėr njė sinergji tė vėrtetė dhe korrekte midis Mjekėsisė Estetike dhe Stomatologjisė. Mjeku kryen shėrbimet e Mjekėsisė Estetike dhe stomatologu ato tė trajtimit dhe rehabilitimit dentar, duke marrė kėshtu rezultatin mė tė mirė, dhe mė tė sigurt pėr pacientėt.

Duke shpresuar pėr njė sinergji tė rinovuar por gjithmonė korrekte midis dy zonave Agorà, Sies, Sime, nė sajė tė aktiviteteve tė Kolegjit Italian tė Shoqėrive tė Mjekėsisė Estetike, do tė vazhdojė tė monitorojė zhvillimet legjislative dhe do tė aktivizojė iniciativa tė shumta pėr tė mbrojtur shėndetin dhe sigurinė e pacientėve pėr respektimin e kufijve sanksionuar nga Kėshilli i lartė i shėndetit nė lidhje me aktivitetet e Mjekėsisė Estetike nga stomatologu, si me natyrė praktike, ashtu edhe me fusha trajnimi, ku mund te identifikohen shkelje.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D