Covid- 19: Sa e sigurt ėshtė tė shkosh tek dentisti?

| 11 Janar 2021 |

Covid- 19: Sa e sigurt ėshtė tė shkosh tek dentisti?

Profesor Roberto Burioni shpjegon se sa efektivė janė protokollet e sigurisė tė miratuara nė studimet e kryera


Nė realitet, dentistėt dhe higjienistėt dentarė kanė qenė gjithmonė "nė front" nė kontrollin e sėmundjeve infektive. Stomatologu dhe higjienisti mund tė transmetojnė (ose mund tė kontraktojnė) HIV, HCV dhe sėmundje tė tjera tė shumta tė rrezikshme virale, tė cilat ata kanė ditur gjithmonė t'i kontrollojnė. Si pasojė, ata gjithashtu kanė lėvizur pėr tė minimizuar mundėsinė e kontraktimit ose pėrhapjes sė COVID-19 tek pacientėt e tyre, shpjegon Prof. Burioni.

"Pėrveē praktikave tė zakonshme qė kanė qenė gjithmonė nė vend pėr tė kundėrshtuar pėrhapjen e viruseve tė renditura mė lart - informon Prof. Burioni - nė kėtė periudhė, siē tregohet nga Ministria e Shėndetėsisė, kategoria para sė gjithash administronte emėrimet nė njė mėnyrė tė tillė qė tė shmangte mbivendosjen dhe grumbullimin e njerėzve nė dhomėn e pritjes dhe tė siguronte distancėn shoqėrore nėpėr seanca".

"E gjithė kjo pėrpjekje organizative ka lejuar - pėrfundon ai - edhe nė kėto muaj shumė tė vėshtirė pėr njė specialitet qė domosdoshmėrisht duhet tė operojė edhe mbi pacientė qė nuk mund tė mbajnė maskė, tė vazhdojė nė terapi dhe aktivitete parandaluese nė siguri tė plotė, duke siguruar qė dhe rreziqet e COVID-19 nuk duhet tė shtohen nė ato qė vijnė nga neglizhenca pėr shkak tė urgjencės".Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D