Endocrown: Njė risi e vjetėr

| 8 Janar 2021 |

Endocrown: Njė risi e vjetėr

Pse kjo metodė rindėrtuese duket se nuk preferohet nga shumica e klinicistėve?

Nga Massimo Gagliani


Rindėrtimi i dhėmbėve tė trajtuar nė mėnyrė endodontike ėshtė gjithmonė njė temė interesante pėr komunitetin dentar; mijėra zgjidhje janė propozuar dhe njė seri "modash" janė ndjekur dhe mohuar.

Ne kemi pyetur pėr njė kohė tė gjatė nė lidhje me avantazhet reale qė njė rindėrtim mund tė ketė nė lidhje me trajtimin themelor endodontik, sikur tė ishte e rėndėsishme ose jo dhėnia e njė funksioni dhe njė vendndodhjeje tė saktė hapėsinore elementit dentar "viktimė" tė kėtij dėmtimi.

Kohėt e fundit ne flasim pėr "endocrown", njė sintezė e admirueshme anglo-saksone qė pėrfshin me njė fjalė atė qė mund tė pėrmbledhim me frazėn "kurorė me mbajtje endokanale tė kryer me material monolit".

Oksimoroni i "risisė sė vjetėr" mė erdhi nga miku dhe mėsuesi im Roberto Spreafico i cili, me shpirtin e tij diskret dhe kėrkues, gjeti origjinėn e kėtij lloji tė rindėrtimit qė mund t'i atribuohet njė autori francez, Patrick Pissis, i cili mori hua nga ana tjetėr konceptet frymėzuese nga njė njohje e vjetėr e botės sė stomatologjisė, ose e ashtuquajtura "kurora e tipit Richmond", historia e sė cilės ėshtė e njohur pėr tė gjithė. Ardhja e materialeve tė reja, dhe veēanėrisht e metodave tė reja dixhitale, ka bėrė tė mundur ndėrtimin e kėtyre restaurimeve me lehtėsi tė madhe, tė cilat bazohen nė njė risi tjetėr tė vjetėr me tė cilėn ushqehemi ēdo ditė: aderimin nė smalt dhe dentin.

Megjithatė, do tė jetė trashėgimia e "kurorave tė ngjashme me Richmond qė ndajnė dhėmbėt", do tė jetė mosbesimi i koncepteve biomekanike tė cilat, pėr mė tepėr, literatura ka treguar gjerėsisht tė jetė e vlefshme, kjo metodė rindėrtuese nuk duket se plotėson favorin e shumicės sė klinicistėve.

Mund tė jetė e vėrtetė qė kur pėrballemi me njė problem kompleks, ekziston njė zgjidhje e thjeshtė, e gabuar ose jo, por a jemi kaq tė sigurt qė rindėrtimi i dhėmbėve tė trajtuar nė mėnyrė endodontike ėshtė njė enigmė mbi tė cilėn mund tė luftojmė jetėn tonė?

Pėr mė shumė informacione:
Al-Dabbagh, R. A. (2020). "Survival and success of endocrowns: A systematic review and meta-analysis." J Prosthet Dent, Thomas, R. M., et al. (2020). "Comparing endocrown restorations on permanent molars and premolars: a systematic review and meta-analysis." Br Dent J.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 16 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D