Trajnimi dhe menaxhimi i biofilmit bakterial

| 7 Janar 2021 |

Trajnimi dhe menaxhimi i biofilmit bakterial

Njė intervistė me Dr. Matteo Cataldi redaktuar nga Prof. Gianna Nardi, e disponueshme nė internet nė portalin SUNSTAR EDUCATIONAL


Profesionistėt e shėndetit oral janė tė vetėdijshėm qė ėshtė e nevojshme tė motivojnė pacientėt e tyre nė mėnyrė qė t'i bėjnė ata jo vetėm tė ndėrgjegjshėm, por edhe tė pėrfshirė nė indikacionet klinike qė dentistėt dhe higjienistėt dentarė komunikojnė me ta. Si nga aspekti i stilit tė jetesės qė do tė duhet tė pėrvetėsojnė, ashtu edhe nga terapitė dhe mjetet qė do tė pėrdoren pėr parandalimin dhe menaxhimin nė mėnyrėn e duhur tė sėmundjeve tė orale. Tė jesh nė gjendje tė komunikosh dhe motivosh, por mbi tė gjitha tė mėsosh dhe udhėzosh pacientin nė rrugėn e tij drejt mėnyrave tė duhura tė jetesės, tė pėrshtatshme edhe pėr mbrojtjen e shėndetit oral, bėhet themelore aq sa aftėsia e pacientit pėr tė ditur tė vėrė nė praktikė protokollet e duhura tė higjienės orale nė shtėpi.

"Higjenisti i dhėmbėve nė tė gjitha aspektet mund tė konsiderohet si trajner, nė fakt ai ėshtė profesionist qė shoqėron pacientėt pėr tė arritur dhe ruajtur shėndetin oral duke konsideruar pacientin si njė individ nė tėrėsi", shpjegon Dr. Matteo Cataldi nė intervistėn e kryer nga Prof. Gianna Nardi.
Intervista fokusohet nė motivimin e pacientit, tė nevojshėm pėr tė menaxhuar nė mėnyrė efektive biofilmin bakterial, pėr njė qasje tė personalizuar dhe tė pėrbashkėt, me qėllim vlerėsimin e mjeteve mė tė pėrshtatshme tė higjienės orale pėr tė arritur qėllimet terapeutike.

"Pėrdorni njė qasje tė personalizuar dhe tė pėrbashkėt pėr tė vlerėsuar mjetet mė tė pėrshtatshme tė higjienės orale - thotė Dr. Kataldi- ėshtė vendimtare nė ruajtjen e nivelit tė motivimit tė pacientit, por edhe tė profesionistit, gjithmonė i lartė, pėr tė arritur objektivat e pėrbashkėta".
"Prandaj kėshillohet tė menaxhohen me kujdes protokollet e parandalimit operacional para, gjatė dhe pas trajtimit dentar, duke marrė parasysh qė nė zgavrėn e gojės mė shumė se 70% e baktereve patogjene janė tė pėrqendruara nė masat e biofilmave orale", thekson Profesoresha Nardi.

"Pacienti do tė duhet tė dijė tė ndjekė stilin e saktė tė jetesės dhe ekipi i profesionistėve qė merren me terapi dentare do tė duhet tė zgjedhė protokolle operative tė personalizuara dhe tė azhurnuara, duke marrė parasysh grupin e variablave qė kanė tė bėjnė me llojin e trajtimit tė zgjedhur.
Mbėshtetja e stomatologėve dhe higjienistėve tė dhėmbėve si nė zhvillimin e tyre profesional ashtu edhe nė komunikimin me pacientėt e tyre, gjithashtu duke pėrdorur mjete dhe mbėshtetės tė bėrė posaēėrisht, ėshtė njė nga objektivat e SUNSTAR.

Kėshtu lindi Sunstar Educational, portali i ri falas dhe jashtėzakonisht praktik pėr trajnimin e avancuar tė Stomatologėve, Higjienistėve Dentarė dhe Farmacistėve, i cili synon tė ofrojė njė vizion global mbi shėndetin oral, duke ofruar informacione tė dobishme dhe mjete komunikimi dhe gjithnjė i pėrditėsuar.
Brenda portalit Sunstar Educational ekziston njė link ad hoc ku profesionistėt e shėndetit oral mund tė shkarkojnė dokumente dhe materiale informuese qė janė tė dobishme pėr tė motivuar dhe inkurajuar pacientin nė kryerjen e kontrollit tė biofilmit bakterial.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 19 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D