Stomatologjia Rregulluese Fiziologjike

| 5 Janar 2021 |

Stomatologjia Rregulluese Fiziologjike

Mjetet e reja pėr njė mjekėsi moderne orale


Stomatologjia Rregulluese Fiziologjike (PRD) ėshtė evolucioni nė fushėn e stomatologjisė sė Mjekėsisė Rregulluese Fiziologjike (PRM), njė vizion modern i Mjekėsisė, i lindur nga takimi midis biologjisė molekulare dhe sistemeve mjekėsore.

Falė rezultateve tė hulumtimit nė fushėn e farmakologjisė moderne, PRD karakterizohet nga:

 • pamje sistemike tė sėmundjes sė kavitetit oral;
 • qasja multifaktoriale dhe terapitė multi-target pėr kontrollin e proceseve inflamatore dhe infektive nė zgavrėn e gojės;
 • njė terapi me siguri tė lartė klinike, tolerancė tė lartė dhe pajtueshmėri tė favorshme
  trajtime tė avancuara rigjeneruese tė Mjekėsisė Dentare;
 • qasja  nutraceutike pėr kontrollin dhe ribalancimin e mikrobiotės sė zorrėve dhe gojės;
 • menaxhimi i gjendjes emocionale tė pacientit tė rritur dhe pediatrik.

Propozimi i PRD karakterizohet nga:

 • vizioni mjekėsor qė gjithnjė e mė shumė i atribuon njė vlerė sistematike shėndetit tė zgavrės sė gojės, duke kapėrcyer kufijtė e saj anatomikė-topografikė;
 • restaurimi i personalizuar i fiziologjisė pėr tė rivendosur dhe mbajtur shėndetin e gojės;
 • disponibiliteti i barnave bioteknologjike bazuar nė molekulat e sinjalit me dozė tė ulėt (neuropeptidet, hormonet, citokinat) dhe barnave shumėkomponente me origjinė natyrore pėr rregullimin e funksioneve qelizore
 • pėrdorimi i "starters" tė rigjenerimit tė indeve si faktorė tė rritjes me dozė tė ulėt dhe pajisje mjekėsore tė bazuara nė kolagjen
 • pjesa qendrore e mikrobiotės sė zorrėve dhe rivendosja e ndėrlidhjeve tė saj fiziologjike me zgavrėn e gojės.

Fushat e ndėrhyrjes

Kirurgjia: mjetet terapeutike nė kėtė fushė, vetėm ose nė bazė tė njė shoqėrimi tė arsyetuar, bėjnė tė mundur modulimin e reaktivitetit inflamator, zvogėlojnė rrezikun e komplikimeve infektive dhe nxisin proceset e riparimit tė indeve.

Periodontologjia: barnat bioteknike pėr pėrdorim oral dhe barnat me shumė pėrbėrje me dozė tė ulėt pėr pėrdorim injektiv lejojnė kontrollimin e shprehjes sė citokinave pro-inflamatore dhe mbėshtesin trofizmin e indeve. Rrugėt e strukturuara ushqyese ēojnė nė restaurimin e homeostazės sė mikrobiotave.

Detox, me veprimin e:

 • riaktivizimit funksional tė matricės jashtėqelizore;
 • kullimi emuntorial;
 • adsorbimi selektiv i molekulave toksike.

Ērregullimet e ATM: terapi injeksioni nė mbėshtetje tė kėrcit, muskujve dhe pėrbėrėsit fijor, sė bashku me njė veprim analgjezik lokal anti-inflamator, me atė tė rimėkėmbjes histologjike dhe zvogėlimin e shqetėsimit gjithashtu nė nivelin nervor.


Rigjeneruese:

 • Bio-skelat e injeksioneve tė matricės jashtėqelizore pėr tė nxitur gjithashtu neo-sintezėn e neokollagjenit;
 • Shkaktimi i proceseve tė riparimit / rigjenerimit tė indeve me faktor tė rritjes bio-teknologji me dozė tė ulėt

Konservatore: mbėshtetje pėr sistemin imunitar dhe qelizor peri-apikal pėr tė nxitur shėrimin e plagės.

Menaxhimi i ankthit: zvogėlimi i shqetėsimit emocional i lidhur me efektin ankthioz tė sesionit dentar. Rezultati ėshtė njė pėrvojė mė e qetė dhe e relaksuar. Tregohet gjithashtu edhe nė fushėn pediatrike.

Trajnimi:

Guna, njė kompani lider nė Itali nė prodhimin dhe shpėrndarjen e barnave me dozė tė ulėt, pajisjeve mjekėsore, Nutraceutikaleve dhe Kozmetikės, nė bashkėpunim me AIO organizon Programin Arsimor Fiziologjik tė Stomatologjisė Estetike, ndėrsa nė bashkėpunim me AIRO, Shkollėn e Arsimit tė Lartė nė Mjekėsinė Orale ofron diskutime tė drejtpėrdrejta online, webinars FAD tė akredituar nga ECM, njė kurs trajnimi vjetor nė Stomatologjinė Rregulluese Fiziologjike.

Pėr mė shumė informacione:
Beckerman M. Cellular Signaling in Health and Disease. Springer-Verlag New York 2009, Raphael I, Nalawade S, Eagar TN, Forsthuber TG. T cell subsets and their signature cytokines in autoimmune and inflammatory diseases. Cytokine 2015;74(1):5-17, Dinarello CA. Anti-inflammatory Agents: Present and Future. Cell 2010;140(6):935-50, Kim WJ. Cellular signaling in tissue regeneration. Yonsei Med J 2000;41(6):692-703, Randelli F, Menon A, Giai Via A, Mazzoleni MG, Sciancalepore F, Brioschi M, Gagliano N. Effect of a Collagen-Based Compound on Morpho-Functional Properties of Cultured HumanTenocytes. Cells 2018;7:246.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D