Parandalimi i sėmundjeve dhe higjiena orale, e gjitha ēėshtje kujdesi personal

| 4 Janar 2021 |

Parandalimi i sėmundjeve dhe higjiena orale, e gjitha ēėshtje kujdesi personal

SUNSTAR ka publikuar njė udhėzues tė dobishėm pėr higjienėn e duhur orale nė shtėpi, ku mjetet dhe kėshillat e profesionistėve kombinohen pėr tė arritur parandalimin e sėmundjeve te shėndetit oral...


"Kujdesi individual i pacientit ėshtė sigurisht koncepti mė i shkruar dhe i raportuar nė tė gjitha tekstet, botimet dhe prezantimet nė lidhje me parandalimin e sėmundjeve orale", thotė Prof. Gianna Nardi, Presidente e Atasio, nė njė nga video intervistat tė botuara nė SUNSTAR EDUCATIONAL, portal pėr pėrditesimin profesional tė profesionistėve shėndetėsorė.

Parandalimi dhe kontrolli i shėndetit oral ėshtė njė angazhim i pėrjetshėm pasi sėmundjet e mishrave tė dhėmbėve mund tė menaxhohen vetėm kujdesin e duhur.
Respektimi i njė rutine korrekte ditore tė higjienės orale nė shtėpi nga pacientėt ėshtė njė nga problemet kryesore nė kujdesin dentar dhe kėshillat e dentistėve dhe higjienistėve tė dhėmbėve duhet tė pėrqendrohen edhe nė kėtė aspekt. Pėr t'i lehtėsuar ata nė kėtė punė, nė mėnyrė qė tė promovojnė kujdesin qė secili pacient duhet tė kryejė nė shtėpi, SUNSTAR ka krijuar njė udhėzues tė thjeshtė praktik: pėrmes tij, profesionistėt e shėndetit oral mund tė rekomandojnė zgjidhjen mė tė pėrshtatshme tė higjienės orale interdentale, duke filluar nga gjendja e shėndetit periodontal tė pacientit, i shėndetshėm ose jo i shėndetshėm, dhe nivelin e tij tė motivimit.

Prandaj, udhėzuesi konsiderohet  njė pikė e mirė nisjeje pėr ndėrtimin e njė dialogu me pacientin mbi temėn e pastrimit ndėrdental, se si bėhet ai dhe se si tretėsira GUM pėrshtatet pėr secilin pacient.
Pastrimi ndėrdental ėshtė thelbėsor pėr shėndetin oral dhe pėr mbajtjen e mishrave tė shėndetshėm. Megjithatė, pacientėt shpesh nuk e kuptojnė se sa e rėndėsishme ėshtė pastrimi i hapėsirave midis dhėmbėve dhe nuk janė nė gjendje tė zgjedhin produktin qė i pėrshtatet mė mirė nevojave tė tyre specifike ose, duke e parė jo tė lehtė pėr tu trajtuar, ata ndalojnė sė pėrdoruri atė.

Linja e pastruesve profesional tė tubave GUM Trav-ler ėshtė krijuar pėr tė promovuar kujdesin nė shtėpi, pasi lejon pastrim tė lehtė dhe tė rehatshėm dhe ofron rezultate profesionale me cilėsi tė lartė.
GUM Trav-ler, ėshtė jashtėzakonisht i lehtė pėr t'u pėrdorur, veēanėrisht pėr pacientėt me ndėrlikime si pasoje e periodontitit, dhe ju lejon tė hiqni deri nė 25% mė shumė pllaka sesa fijet e filamentit tė rregullt, nė sajė tė fijeve tė saj tė patentuara trekėndėshe.

Pikat e forta kryesore tė saj janė kėto:

  • Qafė fleksibėl deri nė 90 ° (nuk ka nevojė pėr tė pėrkulur telin) pėr tė arritur me lehtėsi dhėmbėt e pasmė
  • Dorezė gome e butė ergonomike, me kreshta jo tė rrėshqitshme pėr kapje mė tė mirė,
  • Kapaku higjienik i pėrfshirė, mund tė pėrdoret edhe pėr tė zgjatur dorezėn
  • Maja e rrumbullakosur, e veshur dhe delikate ideale pėr tė minimizuar rrezikun e traumave tė mishit tė dhėmbėve, dėmtimit tė smaltit ose implanteve.
  • E veshur me qime qė pėrmbajnė klorheksidinė dhe argjend tė zinkut falė dhe gamės sė gjerė tė madhėsive nė dispozicion, dentisti dhe higjenistėt e dhėmbėve e rekomandojnė furēėn GUM Trav-ler si mė tė pėrshtatshmen pėr secilėn situatė klinike dhe morfologjike.


Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 21 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D