Publikohet udhėzuesi i ri pėr pėlqimin e informuar nė implantologji

| 24 Dhjetor 2020 |

Publikohet udhėzuesi i ri pėr pėlqimin e informuar nė implantologji

Redaktuar nga Commissione Albo Odontoiatri (CAO) dhe Italian Academy of Osseointegration (IAO), ėshtė rezultat i njė pune tė rishikikuar nė tekstin e vitit 2014 bazuar nė azhurnimet rregullatorė


Janė botuar nė Portalin e Fnomceo, nga Federata Kombėtare e Urdhrit tė Mjekėve dhe Stomatologėve, versionet e reja tė "Udhėzues pėr Stomatologun pėr tė ofruar informacion tė saktė pėr pacientin qė do t'i nėnshtrohet trajtimit implanto-protetik" dhe "Formulari i informacionit dhe pėlqimit te informuar pėr trajtimin protezė implantar".

Commissione Albo Odontoiatri (CAO), nė bashkėpunim me Italian Academy of  Osseointegrationt (IAO), ka pėrfunduar projektin pėr azhurnimin e dy dokumenteve. Krijuar nė 2014 nga CAO nė bashkėpunim me SIO dhe bashkuar nga IAO nė 2017, tekstet iu nėnshtruan njė rishikimi analitik, qė gjithashtu i dhanė dritė ndryshimeve tė mė vonshme rregullatore nė lidhje me pėlqimin e informuar nė aktin diagnostiko-terapeutik.

"Puna e kryer kishte dy premisa themelore si pikė referimi: e para, koha e komunikimit midis mjekut dhe pacientit qė njekohėsisht pėrbėn kohėn e trajtimit, siē sanksionohet nga Kodi i Etikės, i marrė mė pas nga Ligji pėr pėlqimin e informuar - shpjegon Presidenti kombėtar i CAO Raffaele Iandolo. E dyta, trajnimi dhe komunikimi nė lidhje me pacientin duhet tė jetė pjesė e objektivave tė trajnimit tė mjekėve dhe dentistėve. Dhe me trajnim nėnkuptoj si atė tė Kursit tė Diplomės ashtu edhe Edukimin e Vazhdueshėm nė Mjekėsi". "Pėlqimi i informuar, pra, i marrė nė mėnyra dhe me mjetet mė tė pėrshtatshme pėr gjendjen e pacientit, dokumentohet me shkrim, ose nė mėnyra tė tjera, dhe transferon informacione mbi rrezikun tek pacienti, por jo pėrgjegjėsinė pėr vetė rrezikun" pėrfundon Iandolo.

Pėrveē pėrfaqėsuesve tė CAO dhe IAO, nė projektin e rishikimit morėn pjesė edhe:

  • Presidenti i Kolegjit tė Profesorėve tė Universiteteve tė Disiplinave Odontostomatologjike.
  • Akademikė tė kurseve tė diplomuar nė stomatologji dhe protezat dentare, disa prej tė cilėve referues tė disiplinės sė Protetikės, Kirurgjisė Orale dhe Periodontologjisė nė Kėshillin Didaktik tė Kolegjit tė Profesorėve tė Universiteteve tė Disiplinave Odontostomatologjike.
  • Akademikėt e kurseve tė mjekėsisė ligjore.
  • Pėrfaqėsues tė shoqėrive kryesore shkencore nė fushėn e stomatologjisė.
  • Pėrfaqėsuesit e Cittadinanzattiva - Gjykata pėr tė drejtat e pacientėve.


Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 18 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D