Rėndėsia e probiotikėve nė shėndetin oral

| 23 Dhjetor 2020 |

Rėndėsia e probiotikėve nė shėndetin oral

Sunstar Educational ka botuar njė analizė tė thelluar te ekspertėve mbi rėndėsinė e probiotikėve pėr ruajtjen e shėndetit oral


"Mikrobilogjia orale ėshtė nė ekuilibėr dinamik" shpjegon nė njė intervistė Dr. Dalila Miceli, higjieniste dentare dhe biologe  nutricioniste "Stili i jetesės mund tė ndryshojė me shpejtėsi dhe thellėsi stabilitetin e bashkėsive mikrobiotike tė shoqėruara me mikpritėsin dhe nė rast tė ndryshimit tė thellė tė krijojė njė disbioze".
Ka shumė faktorė qė sjellin ndryshime nė florėn orale, duke pėrfshirė higjienėn e pasaktė te saj, pėrdorimin e barnave tė caktuara, dietė tė paekuilibruar dhe stresin e sėmundjeve periodontale.

"Mund tė jetė e dobishme tė pėrfshihet njė shtesė probiotike nė kėshillat qė jepen pėr higjienėn e duhur orale nė shtėpi, si parandalim, dhe nė kombinim me njė terapi, por edhe si pėrgatitje pėr njė ndėrhyrje dentare" specifikon Prof. Gianna Nardi, presidente e ATASIO (Accademia di Tecnologie Avanzate nelle Scienze di Igiene Orale)

Probiotikėt do tė ishin tė dobishėm si pėr tė parandaluar shfaqjen e patologjive tė zgavrės sė gojės ashtu edhe pėr tė favorizuar shėrimin e plotė tė saj, duke penguar praninė e patogjenėve tė mundshėm dhe duke stimuluar sistemin imunitar. Njė ndėr llojet mė tė efektshme tė baktereve nė kėtė kuptim, ėshtė Lactobacillus reuteri: bakteri gram pozitiv, i aftė tė prodhojė reuterin, njė substancė antimikrobike e aftė tė pengojė rritjen e baktereve patogjene pėrgjegjėse pėr sėmundjet periodontale, prishjen e dhėmbėve dhe erėn e keqe te gojės.

Shtesa specifike pėr zgavrėn e gojės sipas Sunstar, GUM PerioBalance, ēliron deri nė 200 milion laktobacile aktive tė Lactobacillus Reuteri Prodentis dhe ėshtė veēanėrisht e dobishme pėr ata qė janė mė tė prirur ndaj inflamacionit tė gingivave dhe periodontitit, nė shtatzėni pėr tė luftuar gingivitin gravidarum., pėr subjektet e trajtuar me Chlorhexidine dhe, nė pėrgjithėsi, pėr tė plotėsuar higjienėn ditore te gojės.

Nė intervistė shpjegohet njė nga pėrmbajtjet mė tė fundit tė trajnimit nė dispozicion nė Sunstar Educational, platforma e re e trajnimit profesional pėr dentistėt Sunstar dhe higjienistėt dentarė, e cila ofron zgjidhje dhe dokumente tė bazuara nė shkencė, profesionistė tė shėndetit oral dentistė dhe higjienistė tė dhėmbėve nė biznesin e tyre, pėr tė promovuar mirėmbajtjen e dhėmbėve dhe mishrave tė shėndetshėm.

Nė brendėsi tė portalit ju mund tė gjeni pėrveē informacionit tė thelluar, webinar dhe kurseve falas, njė seri burimesh dhe materialesh qė mund tė konsultohen dhe shkarkohen (tė tilla si libra me receta, pyetėsorė, studime dhe artikuj shkencorė ...) dhe mjete tė dobishme pėr pėrmirėsimin e komunikimit me pacientėt tuaj.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 18 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D