Maskerinat transparente njė teknikė me potencial tė konsiderueshėm

| 22 Dhjetor 2020 |

Maskerinat transparente njė teknikė me potencial tė konsiderueshėm

Presidenti i SUSO foli mbi kėtė ēėshtje dhe gjithashtu na ftoi tė ndalemi jo vetėm tek vlefshmėria shkencore por edhe tek aspektet ekstra klinike qė evoluimi i pajisjeve mund tė sjellė


Lexova me interes analizėn e thelluar tė prof. Gagliani.
Ėshtė e vėrtetė, nė fushėn e Maskerinave Transparente (do tė shmangia termin "i padukshėm") literatura ende nuk ėshtė e plote dhe gjithėpėrfshirėse, por besoj se interesi pėr kėtė teknologji nė fushėn shkencore mund tė rritet ndjeshėm. Ėshtė gjithashtu e vėrtetė se nė fillim u treguam mosbesues, pėr shkak tė politikave tregtare tė rastėsishme nga disa operatorė, qė synojnė tė zėnė tė gjithė sektorėt e tregut, nga specialisti ekskluziv tek dentisti i pėrgjithshėm e nė fund tek pėrdoruesi, qė nė kėtė rast ėshtė vetė pacienti.

Mbi kėto strategji, tė pamundura pėr t'u ndarė, ėshtė hapur njė diskutim i cili, nxjerr nė dritė diktatet legjislative kombėtare, dhe ka bindur kompanitė tė heqin dorė nga shitjet e drejtpėrdrejta tek pacienti. Dialogu pėr Maskerinat Transparente lindi nė Kongresin e 11-tė Kombėtar SUSO tė mbajtur nė Modena, mė 26 Shtator, ku pjesėmarrės ishin  kompani, universitete, sindikata dhe shoqata tė specialistėve, gjeneralistėve dhe teknikėve tė dhėmbėve.

I kemi kushtuar njė vėmendje tė veēantė, pasi ne e kuptojmė se teknika ka njė potencial tė konsiderueshėm dhe ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ėshtė e nevojshme  qė pacientit ti garantohet njė dentist me aftėsitė e duhura nė Ortodonci qė tė  mund ta vendosė nė njė terapi tė monitoruar nė mėnyrė adekuate gjatė gjithė rrugės sė tij, duke pastruar kėshtu fushėn e iluzionit efemeral dhe duke i besuar diagnozės dhe planit tė trajtimit palėve tė treta ose programeve tė menaxhimit. Ju kujtoj se pėrgjegjėsia ligjore dhe mjekėsore pėr trajtimin ėshtė ekskluzive pėr profesionistin i cili kujdeset pėr pacientin.

Nė fund, do tė ishte e pėrshtatshme t'i kushtojmė vėmendje politikave tė biznesit tė kompanive qė prodhuesit na ftojnė tė ndjekim, por qė mund tė mos pėrkojnė me implikimet etike dhe deontologjike qė ne duhet tė respektojmė gjatė ushtrimit tė profesionit tonė.

Gianvito Chiarello, President i SUSOPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 21 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D