ADA informon dentistėt mbi vaksinėn COVID-19

| 21 Dhjetor 2020 |

ADA informon dentistėt mbi vaksinėn COVID-19

National Academies of Science, Engineering and Medicine thonė se dentistėt bėjnė pjese ne kategorinė e njerėzve qė do ti jepet pėrparėsi ne vaksinim


Shoqata Amerikane e Dentistėve (ADA) ka publikuar nė faqen e saj  njė dokument informues pėr t'i dhėnė pėrgjigje gjithė pyetjeve tė dentistėve nė lidhje me vaksinėn e re COVID-19. Nė SHBA, FDA autorizoi pėrdorimin emergjent (EUA) tė vaksinės Pfizer BioNTech COVID-19, duke e bėrė atė vaksinėn e parė tė autorizuar pėr parandalimin e COVID-19.

"Vaksina e re COVID-19 ėshtė njė arritje e jashtėzakonshme qė do tė shpėtojė miliona jetė nė tė gjithė botėn," tha Presidenti i ADA Daniel J. Klemmedson, DDS, MD. "Kjo gjithashtu do tė bėjė tė mundur qė dentistėt bashkė me ekipet e tyre tė punės tė vazhdojnė tė kurojnė pacientėt nė  Prevention, vaksina Pfizer-BioNTech COVID-19 ėshtė shpėrndarė nė spitale dhe klinika nė tė 50-tė shtetet dhe vaksinimet kanė nisur te kryhen.

ADA thotė se FDA do tė marr ne konsideratė edhe njė vaksinė tė dytė, tė prodhuar nga Moderna, e cila mund tė vlerėsohet nga EUA brenda kėsaj jave.
Edhe nė SH.B.A. dentistėt pyesin nėse do tė jenė pjese e grupit tė profesionistėve tė shėndetėsisė qė do tė kryejnė vaksinėn nė fazėn e parė. Nė dokumentin e ADA shpjegohet se pėrparėsitė vendosen ne mėnyrė individuale nga vetė shtetet.
ADA kujton se Centers for Disease Control and Prevention ka thėnė se vaksina "duhet t'u ofrohet profesionistėve tė kujdesit shėndetėsor qė janė drejtpėrdrejtė ose indirekt te ekspozuar ndaj pacientėve ose materialeve infektive" dhe "banorėve tė institucioneve tė kujdesit afatgjatė".

Nė njė letėr nga National Academies of Science, Engineering and Medicine (NASEM) tregohet se gjatė administrimit te vaksinės duhet ti jepet prioritet profesionistėve tė kujdesit shėndetėsor (pėrfshirė dentistėt dhe higjienistėt dentarė). ADA kujton se tė dhėnat sugjerojnė qė pėrdorimi i gjerė i Pfizer / BioNTech dhe vaksinave tė tjera me profile tė ngjashme tė efikasitetit dhe sigurisė kanė "potencial tė madh" pėr tė zvogėluar qarkullimin e virusit. Nė veēanti, kujtohet se tė dhėnat pėr vaksinėn Pfizer / BioNTech COVID-19 i tejkalojnė shumė kriteret e sigurisė tė vendosura nga FDA.
Studimet klinike tė kryera treguan se efikasiteti i vaksinės Pfizer / BioNTech pas dozės sė dytė ishte 95.0%. Reaksionet e padėshiruara tė vaksinės sė lehtė dhe tė moderuar ishin mė tė shpeshta tek pjesėmarrėsit nė studim mė tė rinj se 55 vjeē.

Presidenti i ADA Klemmedson tha se ai ėshtė  nė pritje tė kryejė vaksinėn. Duke qenė njė kirurg oral qė punon nė spital ai ėshtė automatikisht  i pėrfshirė nė raundin e parė tė vaksinimeve nė shtetin e tij, Arizona.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 16 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D