Testet laboratorike tregojnė se pasta e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės neutralizojnė 99.9% tė COVID-19

| 18 Dhjetor 2020 |

Testet laboratorike tregojnė se pasta e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės neutralizojnė 99.9% tė COVID-19

Studimet klinike tė promovuara nga Colgate, nė fazė vėrtetimi, zbulojnė efektivitetin e produkteve tė higjienės orale nė zvogėlimin e sasisė sė virusit nė gojė, duke ngadalėsuar potencialisht transmetimin e virusit COVID-19.


Studimet laboratorike tregojnė se pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė zink ose stanous dhe formulat nė shpėlarėsit e gojės me klorur cetilpiridinium (CPC) neutralizojnė me 99.9 pėrqind virusin qė shkakton COVID-19. Studimet janė pjesė e njė programi kėrkimor tė Colgate-s qė pėrfshin studime klinike midis njerėzve tė infektuar pėr tė vlerėsuar efikasitetin e produkteve tė kujdesit nė reduktimin e sasisė sė virusit nė gojė, duke ngadalėsuar potencialisht transmetimin e virusit COVID-19.

Nė studimet laboratorike - i pari qė pėrfshin pastėn e dhėmbėve - pasta e dhėmbėve Colgate Total dhe Meridol neutralizuan 99.9% tė virusit pas dy minutash kontakti. Shpėlarėsit e gojės Colgate Plax, Colgate Total dhe Colgate Zero ishin njėsoj efektiv pas 30 sekondash. Studimet, tė pėrfunduara nė Tetor, u kryen nė bashkėpunim me Rutgers New Jersey Medical School (NJMS), Public Health Research Institute dhe Regional Biosafety Laboratories.

Rezultatet sugjerojnė qė disa pasta dhėmbėsh dhe shpėlarės goje mund tė ndihmojnė nė reduktimin e pėrhapjes sė SARS-CoV-2, virusit qė shkakton COVID-19, duke ulur pėrkohėsisht sasinė e virusit nė gojė. Virusi pėrhapet pėrmes grimcave tė frymėmarrjes ose grimcave tė vogla tė prodhuara kur njė person i infektuar kollitet, teshtin, kėndon, flet ose merr frymė, sipas Qendrave tė SHBA pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve. U.S Centers for Disease Control and Prevention.

Ndonėse larja e dhėmbėve dhe shpėlarja e gojės nuk janė trajtime apo mėnyra pėr tė mbrojtur plotėsisht njė individ nga infeksioni, ato mund tė ndihmojnė nė zvogėlimin e transmetimit dhe ngadalėsimin e pėrhapjes sė virusit, duke shtuar kėtu pėrfitimet qė ne marrim nga mbajtja e maskave, distancimi social dhe larja e shpeshtė e duarve"- tha Dr. Maria Ryan, Drejtuese Klinike e Colgate. Ne jemi nė fazat e hershme tė hetimeve tona klinike, por rezultatet tona paraprake laboratorike dhe klinike janė shumė premtuese."

Dr. David Alland, Shefi i Sėmundjeve Infektive dhe Drejtori i Qendrės pėr pėrgjigje ndaj COVID-19 dhe Gatishmėrisė Pandemike, i cili udhėhoqi studimin Rutgers sė bashku me kolegėt Dr. Pradeep Kumar dhe Riccardo Russo, tha:"ndėrkohė qė nuk e dimė akoma kontributin e virusit SARS CoV2 me origjinė nga goja nė transmetimin COVID-19, pėshtyma sigurisht qė mund tė pėrmbajė sasi tė virusit qė janė tė krahasueshme me ato qė gjendet nė hundė dhe fyt. Nė kėtė mėnyre, reduktimi i virusit nė gojė mund tė ndihmojė nė parandalimin e transmetimit tė tij gjatė kohės qė produktet e kujdesit oral janė aktive."

Njėkohėsisht me studimin laboratorik, Colgate sponsorizoi njė studim klinik ku morėn pjesė rreth 50 individė tė hospitalizuar me COVID-19. Ky studim demonstroi aftėsinė e disa shpėlarėsve tė gojės Colgate pėr tė reduktuar ndjeshėm sasinė e virusit nė gojė nė mėnyrė tė pėrkohėshme.

Studiuesit planifikojnė tė ndajnė gjetjet e tyre sė shpejti. Studime tė mėtejshme tė mbėshtetura nga Colgate mbi pastat e dhėmbėve dhe shpėlarėsit e gojės janė nė faza tė hershme nė Rutgers , Instituti Albert Einstein nė Sao Paulo, Brazil dhe Universiteti i Karolinės sė Veriut nė Shkollėn e Stomatologjisė nė Chapel Hill Adams, me rreth 260 persona me COVID-19 tė pėrfshirė nė kėto studime.
Colgate po bashkėpunon me studiues tė shumtė nė tė gjithė globin pėr tė kryer kėrkime klinike pėr tė eksploruar potencialin e produkteve tė kujdesit oral pėr tė reduktuar ngarkesat virale orale si njė strategji e zvogėlimit tė riskut, tha Dr. Ryan. "Ne mendojmė se kujdesi oral ka njė rol pėr tė luajtur nė luftėn kundėr pandemisė globale, krahas masave tė tjera parandaluese."

Dr. Mark Wolff, Dekan i Mjekėsisė Dentare Penn nė Universitetin e Pensilvanisė, thotė, "Nė kėtė pandemi, sa mė shumė qė ta kuptojmė virusin, aq mė efektiv mund tė jemi nė luftimin e tij, kėshtu qė unė jam i kėnaqur kur shoh programin mbresėlėnės tė kėrkimit tė Colgate.. Ne duhet tė vazhdojmė tė marrim masat paraprake tė rekomanduara nga autoritetet shėndetėsore dhe me kėto studime ne mund tė demonstrojmė njė mėnyrė shtesė pėr tė adresuar transmetimin e sėmundjes midis njerėzve nė kontakt tė ngushtė, veēanėrisht nė zyrėn dentare.Ky do tė ishte njė progres i rėndėsishėm". Si eksperti dentar numėr 1 nė botė, Colgate ėshtė i pėrkushtuar pėr tė udhėhequr shkencėn dhe pėr tė siguruar qė produktet e saj tė adresojnė sfidat shėndetėsore dhe tė pėrmbushin nevojat e konsumatorit.

Pėr mė shumė informacion mbi efektet e higjienės orale nė shėndetin e pėrgjithshėm dhe njohuritė mbi maskat dhe tema tė tjera, vizitoni www.colgate.comPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 21 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D