Sigurimet dhe modifikimet e planit tė trajtimit tė pėrshkruar nga mjeku. Nė SHBA njė ligj mund t'i ndalojė

| 27 Nėntor 2020 |

Sigurimet dhe modifikimet e planit tė trajtimit tė pėrshkruar nga mjeku. Nė SHBA njė ligj mund t'i ndalojė

Senati ka vlerėsuar projektimin e ligjit pėr tė modifikuar ndalimet e sigurimeve nė planet e mbulimit shėndetėsor tė kurave dentare dhe oftalmike

Cristoforo Zervos


ADA (American Dental Association) po mbėshtet njė projektim tė ri tė ligjit bipartizan tė paraqitur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara qė do tė ndalonte pėrjashtimet e mbulimeve nga sigurimet nė planet e kurave dentare qė pėrshkruhen nga mjeku pėr pacientin, tė cilat nuk shpėrndahen nga sigurimet. Nė thelb do tė duhej qė edhe nė vendet ku sistemi shėndetėsor bazohet nė financimet nga sigurimet, tė viheshin frena mbi mundėsinė e sigurimeve pėr tė vėnė nė diskutim planin e trajtimit tė pėrshkruar nga stomatologu.

Mbėshtetja dhe falenderimi institucional i ADA-s ėshtė bėrė publik nėpėrmjet njė letre qė ėshtė dėrguar pak ditė mė parė te ligjvėnėsit Joe Manchin dhe Kevin Cramer, respektivisht senatorė tė partisė Demokratike dhe Republikane, duke falenderuar pėr mbėshtetjen e "Dental and Optometric Access Act" tė 2017 tė promovuar nga vetė ADA, qė parashikon pikėrisht pamundėsinė pėr planet e sigurimeve qė tė parashikojnė pėrjashtimet e mbulimeve tė planeve tė kurave tė kėshilluara nga stomatologu.
"Ofrojmė mbėshtetjen tonė tė madhe pėr kėtė ligj bipartizan sepse shohim qė pacientėt janė tė disavantazhuar nė mėnyrė tė konsiderueshme nga planet e sigurimeve dentare nė fuqi,"- ka shkruar presidenti i ADA, Daniel J. Klemmedson.

"Pikėrisht pėr kėtė arsye tashmė 40 shtete kanė miratuar ligjin, duke limituar interferencėn nė raportin mjek-pacient, kur mjeku pėrshkruar shėrbime qė sigurimet nuk i mbulojnė."
"Megjithatė," - ka specifikuar Klemmedson, - "ėshtė e nevojshme njė pėrpjekje e qeverisė federale, duke qenė se shumė plane dentare janė tė rregulluara nė nivel qendror dhe jo shtetėror."
Klemmedson ka observuar se situata aktuale ka njė impakt negativ mbi konkurrencėn nė tregun e planeve tė sigurimeve dentare, qė mbizotėrohet nga pak provider kombėtarė nė shumė shtete dhe sposton kostot te pacientėt qė paguajnė nga xhepi i tyre ose kurohen nga dentistė jashtė rrjeti."
Pėr presidentin e ADA, DOC Access Act do tė ofrojė njė akses mė tė madh pėr kurat dentare me cilėsi tė lartė, duke ndihmuar pacientin dhe duke bllokuar praktikat antikonkurrencė nė ofertėn e planeve tė sigurimeve dentare.
"Ky legjislacion," - shpjegon Klemmedson, - "do tė jetė thelbėsor pėr tė vėnė ekuilibrin e nevojshėm nė pėrpjekjet kontraktuale ndėrmjet agjencive tė vogla tė sigurimeve dhe kompanive tė mėdha."
"Ligji i DOC Access Act mund tė sjellė barazi nė furnizimin e kontratave tė sigurimeve nė nivel federal," - pėrfundon presidenti, - "pėrveēse tė sjellė njė pėrfitim tė vėrtetė pėr pacientėt."

Pėktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 25 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D