Pėrdorimi i celularit nė mėnyrėn e duhur nė klinikė

| 23 Tetor 2020 |

Pėrdorimi i celularit nė mėnyrėn e duhur nė klinikė

Pėrdorimi dhe abuzimi me celularin privat nė klinikė. Rregullat sipas Californian Dental Association

Nga Davis Cussotto


Ēdo ditė zgjasim duart drejt celularit qė virtualisht na dėrgon kudo ku duam tė shkojmė. Dhe kjo nuk ėshtė aspak njė veprim pa efekte anėsore. Sipas njė studimit tė ACI (Automobile Club Italia) shkaku mė i shpeshtė i aksidenteve rrugore ėshtė pikėrisht shpėrqendrimi i drejtuasit tė mjetit nga pėrdorimi i celularit.
Pėrdorimi i tij nė vendet e punės gjatė orarit tė shėrbimit zbulon njė burim tė fuqishėm problemesh: redukton produktivitetin dhe eficiencėn e detyrave tė kryera dhe mund tė shkaktojė gabime tė mėdha nė punė, prandaj shumė kompani kanė pėrshtatur njė rregullore ku parashikojnė sanksione pėr pėrdorimet e papėrshtatshme.
Nė klinikėn dentare pėrdorimi i gabuar i celularit shkakton probleme me normativat e privatėsisė dhe ul nivelin e profesionalitetit tė shėrbimit. Pacienti nė klinikė sheh me vėmendje gjithēka qė ndodh, ēdo gjest apo fjalė nga ana e personelit analizohet dhe vlerėsohet ndėrkohė qė ai pėrjeton eksperiencėn e trajtimit dhe konsumit, ku kjo e fundit vjen nga fakti qė ai paguan pėr zgjidhjen e njė problemi shėndetėsor.

Pėrdorimi i celularit pėr biseda private nė prani tė pacientit bėn qė ky i fundit tė mos ndihet nė qendėr tė vėmendjes sė ekipit dentar.
Ndoshta mund tė mendojė se njė shpėrqendrim i profesionistėve mund tė ndikojė nė rezultatin e dobėt tė trajtimit qė po merr. Por ekziston njė mėnyrė "pak profesionale" e pėrdorimit tė celularit: tė ndėrpresim punėn pėr t'iu pėrgjigjur njė telefonate tė njė pacienti tjetėr qė i duhen dhėnė kėshilla me Viva voce nė mėnyrė qė dhe ai qė ėshtė ulur nė poltron ta dėgjojė telefonatėn.
Ndalimi i pėrdorimit tė celularit pėr stafin e klinikės ėshtė gjithsesi njė zgjidhje jo realiste, shmangia e konflikteve ndėrmjet stafit dentar ėshtė gjithmonė njė zgjidhje qė duhet ndjekur.

Krijimi i njė politike mbi pėrdorimin e saktė ėshtė nė fakt shumė i kėshillueshėm pėr stafin sipas njė raporti tė fundit tė Californian Dental Association.   
Ja disa sugjerime pragmatike qė duhen shpėrndarė nė ekipin e punės pėr politikėn e pėrdorimit tė pajisjeve personale sipas CDA:
1.Pėrdorimi i celulalrit duhet tė shmanget nė sallat operative gjatė ndėrhyrjeve.
2.Tė limitohet pėrdorimi gjatė pushimeve dhe nė zonat e klinikės ku pacienti ka akses.
3.Tė shmanget shikimi i videove tė gjata duke u limituar me mesazhe ose telefonata tė shkurtra.
4.Tė hiqet ēdo zile.
5.Tė mos bėhen video apo fotografi Selfie qė pėrfshijnė pacientin.

Personeli gjithashtu duhet tė jetė koshient qė telefoni duhet tė higjenizohet nė mėnyrė periodike sepse mund tė jetė njė mjet pėr infeksionin e kryqėzuar.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 12 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D